Advokati na suđenju Miloviću traže da se komunikacija sa "Skaj" aplikacije izuzme iz dokaza

U Specijalnom sudu u Beogradu u četvrtak 25. aprila je nastavljeno suđenje pripadnicima grupe crnogorskog policajca Ljuba Milovića, koji se terete da su prevezli više od šest miliona evra, a koji novac je, kako se sumnja, stečen krijumčarenjem velike količine kokaina prekookeanskim brodovima iz Južne Amerike u zemlje Evropske unije.

Specijalni sud. Foto: Srđan Ilić

Pošto je suđenje nedavno krenulo iznova, zbog promene predsednice sudskog veća, danas su branioci iznosili svoje dokazne predloge i navodili razloge zbog kojih bi komunikacija sa "Skaja" trebalo da se izuzme iz dokaza.

Advokati su tražili nekoliko dokaza pored navedene komunikacije da se izuzme, dok je branilac radnice BIA Dušica Jovanović od suda zatražio da je oslobode od čuvanja službene tajne.

Suđenje se nastavlja 22. maja kada će još troje advokata izneti svoje predloge i osvrnuti se na dokazne predloge tužilaštva.

Na jednom od prethodnih suđenja optuženi su kratko negirali krivična dela koja im se stavljaju na teret. 

U ovom predmetu u odsustvu se sudi Miloviću, Strahinji Kutlešiću i Aleksandar Milojević, dok su Milović i Kutlešić nalaze u bekstvu.

Crnogorski policajac Milović se optužnicom tereti kao vođa ove grupe. 

Optužnicom Tužilaštva za organizovani kriminal Miloviću se stavlja na teret izvršenje krivičnog dela udruživanje radi vršenja krivičnih dela i produženog krivičnog dela pranje novca u saizvršilaštvu. 

Pored Milovića za ista krivična dela optuženi su i radnica BIA Dušica Jovanović, njen suprug Danijel Jovanović, vlasnik firme "Blumen market" Aleksandar Milojević, Strahinja Kutlešić, Milivoje Kišić, Miodrag Pamučina, Živojin Filipović i Milan Krstović.

Bračni par Jovanović tereti i za produženo krivično delo iz člana 98 stav 4 u vezi sa stavom 2 i 1 Zakona o tajnosti podataka u vezi sa članom 61 KZ.

Kako je ranije Tanjugu potvrđeno u tužilastvu, pripadnici grupe se sumnjiči da su od 2019. godine do 2. avgusta prošle godine, učestvovali u transportu novca iz Holandije u Srbiju i Crnu Goru. 

Sumnja se da su iz Srbije u Crnu Goru transportovali veću količinu novca stečenog od prodaje kokaina, a deo novca ulagali u krijumčarenje kokaina iz Južne Amerike u zemlje Evropske unije.

Miloviću se optužnicom na teret stavlja da je po Milovićevim nalozima pripadnicima grupe dao na korišćenje kamione svog preduzeća, kako bi novac iz Holandije prevozili u Srbiju, Crnu Goru i Hrvatsku.

Kutlešić je optužen da je ostalim pripadnicima prenosio Milovićeve naloge, a deo novca od prodaje narkotika je, kako se sumnja, zadržao za sebe.

Sumnja se da su Jovanović i Kišić preuzimali novac koji je stigao iz Holandije, dok je Jovanović zajedno sa svojom suprugom Dušicom pakovao novac u vakum kese nakon čega su ga zajedno prevozili u Crnu Goru.

Deo tog novca Jovanović je kao nagradu zadržavao za sebe.

Takođe, Jovanović je preko svoje supruge pripadnice BIA , kako se sumnja, dobijao podatke o bezbednosno interesantnim osobama međunarodnog organizovanog kriminala, pa je te informacije prenosio Miloviću.

Dušica Jovanović tereti se da je u elektronskom sistemu BIA pretaživala pripadnike tzv. "škaljarskog klana" i strogo poverljive podatke o tim osobama odavala svom suprugu, a koji je kako se sumnja to prenosio Miloviću.

Među osobama koje je pretraživala bili su Veljko Banović zvani "Votka" koji je inače bliski saradnik Luke Bojovića, kao i Milo Božović predsednik Opštine Budva.

Pamučina je inače vozač u Milojevićevoj firmi , koji je, kako se sumnja, angažovao Filipovića da u Holandiji preuzima novac i prevozi ga u Srbiju i Crnu Goru.

Optužena su još dvojica vozača pomenute firme Filipović i Krstović, koji se terete da su takođe na mestima utovara droge u Holandiji preuzimali novac, koji su kasnije prevozili u Srbiju ili u Crnu Goru kako bi ga predali Miloviću.

Izvor: Tanjug