Dr Nevena Čalovska-Hercog: Pitam se šta će biti sa detetom koje je podmetnulo nož dečaku iz "Ribnikara"(VIDEO)

Možemo li i da zamislimo kroz šta je prošao jedan četrnaestogodišnjak, učenik Osnovne škole “Vladislav Ribnikar”, koji je optužen da je doneo nož u školu? Osuđen od trenutka kada je vest dospela u javnost, branio se time da mu je nož podmetnut. U javnosti nije uspeo da se odbrani, baš kao ni njegovi roditelji. Dva meseca kasnije dokazano je da mu nož - jeste podmetnut! Da li smo i šta naučili iz tog slučaja? Profesor doktor Nevena Čalovska-Hercog kaže za Insajder da se pita šta će biti sa drugim detetom koje je podmetnulo nož.

Učionica, ilustracija, foto: Ivan Aleksic/Unsplash

Nismo preboleli treći maj. Masark u Ribnikaru ostaje večni ožiljak Srbije. Da li smo od tada oprezniji? Školama patroliraju policajci. I najmanji incident u bilo kojoj školi postajao je vest dana. Onda se desio 23. februar 2024. godine. U Ribnikaru.

Nakon što je danas oko 10.35 časova školskom policajcu Osnovne škole "Vladislav Ribnikar" u Beogradu prijavljeno da učenik osmog razreda ima nož u rancu, učenik je odmah pronađen i doveden kod direktora navedene škole, saopštio je MUP tog 23. februara. 


I pre saopštenja MUP-a, mediji su već imali svoju interpretaciju događaja. Jurila se ekskluziva i bilo koja informacija, posebno ona jaka, a neproverena. 

Klik za klikom, i čitanost je rasla. Dečak u čijem je rancu pronađen nož – ubrzo je osuđen, ali ga nije osudio sud, već javnost, mediji, pa čak i deo onih koji predstavljaju stručnu javnost. 

Toga dana školu je posetila i ministarka prosvete i bila izričita u tome da ne želi da komentariše neproverene informacije.

"Ne radi se o đaku, radi se o nožu koji je pronađen u jednom rancu. Dakle, ja ne govorim u ovom momentu ni o jednom đaku. Deca koja su prijavila dete u čijem je rancu nađeno, pa i svi ostali su u nekim postupcima da se dođe do činjenica. Ali to radi jedna druga služba a ne mi iz obrazovanja“, rekla je ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović. 

Služba koja treba da razotkrije okolnosti incidenta na tome jeste radila, ali se nije oglašavala. To je za brojne medije bio idealan prostor da sami utvrde činjenice. 

Pojavile su se informacije da nije školski policajac našao nož u rancu, već dva đaka koja su, kako se navodilo, bila sumnjičava, pa su pretresla ranac trećeg dečaka - i pronašla nož. A onda saznajemo da je reč o đaku koji je od ranije poznat po problematičnom ponašanju.

Između ostalog, mediji su pisali da je pomenuti učenik više puta već prijavljivan školskoj upravi. Pored toga, pojedini portali navode i da je još prošle godine ovaj dečak svojim drugaricama ispričao "kako će ponoviti 3. maj“ i da "mašta o tome“.

Povodom tih i drugih optužbi u medijima nije se oglašavala ni Uprava škole Vladislav Ribnikar. Sve je ukazivalo na to da dečak sa nožem u rancu jeste kriv. Onda je stvar utihnula. Dva meseca kasnije, dobijamo zvaničan rasplet.

Istraga Višeg javnog tužilaštva je pokazala da je nož koji je pronađen u rancu jednog učenika Osnovne škole Vladislav Ribnikar 23. februara nije njegov, već da mu je podmetnuo drugi učenik tog odeljenja – informacija je koju su danas preneli mediji. Ovo je za Insajder potvrdila i predsednica Saveta roditelja te škole Jelena Radulović.

Uprkos tome, jedan četrnaestogodišnjak večno će ostati obeležen - zbog tinejdžerskog neodgovornog postupka. Ali, to je jedna strana priče. Njegovu sudbinu nije toliko obeležilo sam incident, koliko oni koji su na tome gradili teorije zarad čitanosti i gledanosti. Da li je sistem zakazao?

Dr Nevena Čalovska-Hercog: Pitam se šta će biti sa detetom koje je podmetnulo nož

Govoreći u emisiji Marker, psihijatar i psihoterapeut profesor doktor Nevena Čalovska-Hercog, na pitanje kada u školi u kojoj se desilo masovno ubistvo vršnjaka, jedno drugome podmeću nož. Da li to znači da mi nismo izvukli pouke i da je neko ponovo napravio ozbiljan propust, kaže da to apsolutno znači da je ta disfunkcija potrajala. 


"To apsolutno znači da je ono što se dogodilo ostavilo posledice na koje se nije reagovalo, a kada se ne reaguje, onda stvari eskaliraju. I ovo je zaista primer kako je trauma produbljena. I zanimljivo je kako je sad nastalo ćutanje. Dva meseca je bila velika panika i nije bilo pravih informacija pa je bilo prostora za poluinformacije, za nadgradnju nad neproverenim vestima, na nekim predrasudama, na nekim zaključcima bez osnova. Na bazi minimalnih podataka iz prošlosti je građena interpretacija koja u stvari nije realna, nije zasnovana na argumentima. I u stvari ja verujem da je ovaj dečak duboko traumatizovan tokom ova dva meseca, kao i njegova porodica. Ali se pitam isto šta je i sa svima u njihovoj okolini. Šta je sa svima nama kada se suočimo sa ovakvim jednim raspletom. A ono nije rasplet. Ovo su procesi koji se i dalje održavaju“, kaže ona. 

Na pitanje kakve posledice sve ovo može da ostavi na tako jednog mladog čoveka, odgovara da misli da će dečak zaista izgubiti poverenje i u drugove i u prijatelje. 

„Ne znam kako je njegova porodica izašla na kraj sa ovim. Da li je njegova porodica verovala njemu? Da li je porodica bila sumnjičava? Trauma je uvek ekvivalent gubitka poverenja, gubitka veze sa osloncima koje imamo intrapsihički, relacije koje imamo u društvu, u zajednici u kojoj živimo. On je ovde nekako višestruko povređen, kroz 60 dana i 60 noći. Dobar deo medija opet zaboravlja etičke kodekse i moralne norme za odgovornost i gledanost. I ako sebe ne možemo da vaspitamo, kakvu poruku mi šaljemo mladima? Dovoljno je da svako od nas pomisli kako bi se osetio u cipelama tih roditelja ili tog dečaka, i onda možemo da osetimo nekako donekle svu dubinu i širinu ovog iskustva. I ne znam koliko i kakva je moguća reparacija posle ovoga što se dogodilo. Pitam se šta će biti sa tim drugim detetom koje je podmetnulo nož. Ovo su sistemski simptomi. Ovo su simptomi jednog šireg disfunkcije. Mislim da je prvo pogrešno gledati na ovo kao na poremećaj ponašanja dva dečaka ili jednog dečaka, zaključuje u razgovoru za Marker prof. dr. Nevena Čalovska-Hercog.

Izvor: Insajder