Krunić (ASTRA) za Insajder: Različiti pristupi države prema slučajevima vijetnamskih i indijskih radnika, ali ishod isti

Jasmina Krunić iz nevladine organizacije za borbu protiv trgovine ljudima ASTRA kaže za Insajder postoji razlika u odnosu države prema vijetnamskim radnicima iz 2021. godine i prema indijskim radnicama koji su bili angažovani na radovima u okviru gradilištu fabrike Linglong u Zrenjaninu ali da je ishod, kako objašnjava, isti.

Indijski radnici. Foto: ASTRA

Podsetimo, jedanaest radnika Indije prijavili su policiji u januaru ovde godine težak položaj u kom su se našli. Njima je tada istekla viza, a u Srbiji za njih nije bilo angažmana, poslodavac je uprkos obavezi, odbio da im kupi avionske karte za povratak. 

Ipak, nakon angažovanja nevladinih organizacija, lokalnih aktivista i medija radnici iz Indije uspeli su da 11. februara uveče odu iz Srbije.

Slična situacija desila se 2021. godine sa 300 vijetnamskih radnika

"Kad su u pitanju vijetnamski radnici, odgovor države može da se opiše jednom rečju – nikakav. A kad su u pitanju indijski radnici, hajde da ne budem previše negativna, vidi se povećana reakcija, povećana mobilizacija državnih organa, institucija i ustanova. Međutim, ishod po radnike je gotovo isti“, objašnjava Krunić za Insajder.

Kako kaže u slučaju indijskih radnika reakcija nadležnih je vidljivija.

"Ono što možemo i moramo da primetimo je da je ishod sporazuma manje-više isti i da nije bilo uključivanja medija i nas kao organizacije civilnog društva koja je izlazila na teren, koja je obezbedila pravnu pomoć radnicima, zastupnike, oni ne bi dobili ništa od onoga što su dobili i otišli na kraju iz Srbije“, kaže Krunić.

Kako kaže, radnici su pretrpeli jedan period maltretmana od kompanije, bili su fizički ugroženi, pod psihičkom pritiskom, psihološkom pritiskom.

"Oni su napustili Srbiju sa osećajem olakšanja, na kraju su samo hteli da odu. Razlika u odnosu na vijetnamske radnike je što mi za najveći broj vijetnamskih radnika ne znamo ni kako su otišli, za one koje znamo isto je bilo „molim vas pomozite mi hoću samo da idem u kući““, objašnjava Jasmina Krunić za Insajder.

Dodaje da je razlika i u ličnoj sposobnosti vijetnamskih i indijskih radnika u smislu prepoznavanja koja prava imaju.

"Među indijskim radnicima smo imali i aktivistu za ljudska prava, koji je i znao šta su njihova prava i nekako je i to obojilo čitav ovaj slučaj. Tako da ispostavlja se da ako hoćete da dođete da radite u Srbiju kao strani radnik, morate da budete vrlo edukovani o tome šta su vam prava i da budete voljni da ulažete u rizik od sukoba sa predstavništvima kompanije pa čak i države da biste ta svoja prava ostvarili“ , kaže Krunić.

ASTRA je danas predstavila izveštaj u kome je opisan slučaj 14 indijskih radnika, od kojih je 11 otišlo iz zemlje početkom februara, a trojica ostala u zemlji. 

Kako se navodi u saopštenju ove organizacije iako trend migracije radne snage sa Bliskog i Dalekog istoka u Srbiju može biti deo rešenja problema nedostatka radne snage i popunjavanja pozicija za određene poslove, ključni su pažljivo upravljanje i čvrsti propisi da bi se obezbedio pravičan tretman svih radnika i minimizirali potencijalni negativni uticaji poput eksploatacije radnika.

Među rešenjima koje ASTRA predlaže jesu promene politike, poboljšanje prakse i osmišljavanje mera za ublažavanje rizika.

"Istovremeno čini se da velike strane korporacije imaju privilegovan položaj, u kombinaciji sa visokim političkim uticajem, što radnike čini dodatno ranjivim. Takođe je važno primetiti, što pokazuje i direktno iskustvo ASTRE, da u ukupnom trendu migracija i dalje dominiraju muškarci, međutim, sve više žena migrantkinja takođe dolazi na srpsko tržište rada“, navodi se u saopštenju.

Na pitanje šta se desilo sa trojicom radnika koji su ostali u Srbiji, Krunić kaže je trebalo da odu danas, međutim let je otkazan zbog vremenskih uslova, te da bi kući trebalo da odu već sutra.

Izvor: Insajder