Priština 11 godina odbija da formira Zajednicu srpskih opština, bez posledica (VIDEO)

Od potpisivanja Briselskog sporazuma pre 11 godina, međunarodna zajednica žmuri na to što Priština ne dozvoljava formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO); sada se od nje, traži da to učini, ali tek po prijemu u Savet Evrope. Priština nastavlja put ka evroatlanskim integracijama, bez ikakvih posledica.

Panorama Prištine, foto: Besart Ademi/Unsplash

Zajednica srpskih opština – u Beogradu predstavljena kao spas za Srbe na Kosovu i Metohiji - u Prištini kao pokušaj pravljenja nove Republike Srpske. 

Prvi put, Asocijacija srpskih opština pominje se još u planu specijalnog izaslanika Ujedinjenih nacija Martija Ahtisarija, koji je predviđao nadgledanu nezavisnost Kosova. Beograd je plan odbacio, a kosovski Parlament ga usvojio godinu dana kasnije, na osnovu čega je Priština jednostrano proglasila nezavisnost. 

Međutim, ideja o Zajednici srpskih opština opet je bila na stolu pet godina kasnije, 2013, kada su Briselski sporazum potpisali tadašnji premijeri Ivica Dačić i Hašim Tači, uz posredovanje Ketrin Ešton u ime Evropske unije. Od 15 tačaka Sporazuma, šest je posvećeno Zajednici.

U sporazumu piše da će ZSO imati pun nadzor nad oblastima ekonomskog razvoja, obrazovanja, zdravstva, urbanizma i ruralnog razvoja. Kako formiranje Zajednice nije ni počelo, dve godine posle prvog Briselskog sporazuma potpisuje se još jedan sporazum - ovoga puta potpisuju ga tadašnji premijeri Isa Mustafa i Aleksandar Vučić.

“Danas, ovim parafiranjem mislim da je utemeljen put za stvaranje ZSO koja će imati i svog predsednika i potpredsednika, svoju Skupštinu, grb, Savet, svoju zastavu. Ja čestitam našem narodu na KiM na tome”, izjavio je tadašnji premijer Srbije Aleksandar Vučić.

Međutim, dva meseca kasnije – posle serije protesta tadašnje kosovske opozicije koju je predvodio Aljbin Kurti, kosovska predsednica Atifete Jahtjaga podnosi Ustavnom sudu na razmatranje Sporazum o formiranju Zajednice srpskih opština. Na odluku Suda, prema kojoj Sporazum nije u potpunosti u skladu sa kosovskim Ustavom, potom će se pozivati svi predstavnici vlasti u Prištini koji godinama odbijaju formiranje Zajednice srpskih opština, uprkos zahtevima međunarodnih predstavnika.

“Podržavamo osnivanje ZSO iz brojnih razloga. Prvi je što je o tome već postignut sporazum, uprkos tome što je Ustavni sud doneo odluku da pojedini njegovi delovi nisu kompletno usklađeni sa Ustavom, nigde se ne navodi da je sama zajednica neustavna”, rekao je Gabrijel Eskobar, specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan pre dve godine.

Ono što je zanimljivo u procesu formiranja ZSO jeste Upravljački tim, koji je trebalo da izradi Statut. Tim je osnovan pre osam godina na inicijativu kosovskog Ministarstva za lokalnu samoupravu; počeo je da radi dve godine kasnije, pa sve do prošlog maja, kada ga je Priština razrešila dužnosti. To je usledilo posle predstavljanja Nacrta statuta ZSO u Briselu, koji se nije dopao kosovskoj strani. 

U poslednje vreme, Priština radi na sopstvenom Nacrtu statuta ZSO koji je, kako kažu, u skladu sa evropskim ponuđenim modelima.

Premijer Kurti ponovo je odbacio formiranje ZSO i to nakon što je Parlamentarna skupština Saveta Evrope usvojila preporuku o prijemu Kosova u Savet Evrope. On je rekao da njegova vlada ne želi da osnovni sporazum sa Srbijom pretvori u alat za ZSO i da je pitanje ZSO u okviru ovog sporazuma, a ne obrnuto, tvrdeći takođe da Srbi na KiM imaju mnoga prava kao manjina.

Izvor: Insajder