Jedriličarstvom ka praktičnom znanju iz prirodnih nauka

I ovog leta Jedriličarski klub Zemun raširio je svoja jedra da primi novu decu od 7 do 12 godina na svoju besplatnu školicu jedrenja. Mnogi su mesecima čekali početak.

Dragan Nikolić, otac dvoje dece, jedva je čekao da školica krene. Supruga i ja smo doveli naše dvoje dece, Magdalenu koja ima 7 i Leona koji ima 10 godina. Za ovaj klub, ovu školicu smo saznali kad smo bili na sajmu nautike pa su nas tad obavestili. Čekali smo baš, plašili smo se da li će nam biti dobar termin, međutim vratili smo se sa odmora i baš se radujem što će da idu. E sad, deca će posle kad se završi (besplatna škola) da nam kažu da li im se to sviđa, da li se vide u tome. Ako im se bude svidelo i ako se vide u tome nastaviće, ako ne - onda imaće neko lepo iskustvo”, kaže gospodin Nikolić.

Jedna majka iskreno je rekla da je ona čula za akciju, uz opasku da se o jedriličarstvu zaista malo zna. “Nisu deca pokazala interesovanje za ovaj sport, nemaju gde da čuju u principu o ovom sportu, ali nije loše da znaju da postoji i da probaju. Lepo je od ovog kluba što su organizovali ovako nešto ali videćemo šta će dalje da bude i koliko će im se svideti.” Veruje da će njenoj deci ovo svakako biti zabavno.

Još jedan otac, gospodin Veljko Vlahović, kako bi razvijalo svoju slobodu.

“Moja je inicijativa da dete dođe ovde i da se programira u ovom nekom smislu, da može da nađe put, tamo u moru nema granice, može gde hoće da ide. ”

Ksenija, Mina i Pavle iz Jedriličarskog kluba Zemun. Iako i dalje mladi, već imaju ozbiljno iskustvo, gotovo punoletstvo u ovom sportu, a za ŠikŠok su se podsetili svojih početaka.

“Ja sam ovde od 2007. godine, znači već 17 godina. Već 17 godina se bavim jedrenjem i u ovom sportu sam dugo, prošao sam sve moguće klase, svaki mogući brod sam prošao, počevši od ‘Optimista’, preko ‘Lasera’, trenutno vozim "Fina", proveo sam se i u mikrotonerima i trenutno sam u klasi ‘Fin’. Fin klasa je za jedriličara kada već postane zreo i posle određenog vremena nauči da rukuje dovoljno dobro on već prelazi u neke ozbiljnije klase, kao što je ova. Ova je sam vrhunac jedrenja i ovde mogu da učestvuju svi takmičari, od 17 godina primarno do 77-78 godina, ima primera koji se i dalje takmiče”, predstavlja nam Pavle Đorđević svoju strast.

Osim da budu plivači, Pavle kao jedini preduslov za bavljenje ovim sportom ističe entuzijazam. Njegova koleginica Mina Maraš kaže i da joj je jedriličarstvo donelo mnogo lepih trenutaka ali i podiglo samopouzdanje.

Jedrenje donosi puno novih poznanstava, društva, putovanja, druženje je prednost jedrenja”, kaže Mina i ističe da je takođe važno što jedrenje uči čoveka da se osloni sam na sebe. “Mi smo sami u brodu i sve sami radimo, tako da poznavanje sa brodom i korišćenje svih kanapa, to je sve na nama i sve mi sami donosimo odluke šta da radimo”, objašnjava jedriličarka Mina.

Ksenija Joksimović iz Jedriličarskog kluba Zemun ističe i druge prednosti bavljenja sportom u prirodi.Pored toga razvoj fokusa i koncentracije, pošto su, jedan klasičan sportski dan na takmičenju, na regati traje više od 3-4 sata uzastopno na vodi i jedna regata našeg takmičenja traje od 3 do 5 dana. S tim u vezi ako ste aktivni takmičar morate imati razvijenu metodologiju kako da držite sebi koncentraciju da tokom celog dana imate dovoljno fokusa, energije, snage, da vam telo bude fizički spremno i mentalno za ... kako biste najbolje pokazali svoje umeće na samoj regati”, kaže Ksenija. Ona ističe da je komunikacija u timu izuzetno važna, iako možda ne deluje tako.

Kasnije ako pređu i u klase u kojima je potrebno direktna saradnja između dvoje ljudi u brodu jako je bitno da nauče pravilnu koordinaciju između, pravilnu komunikaciju i koordinaciju. Na kraju neki bolji timovi dođu do toga da su toliko poznaju jedan drugoga da je dovoljna jedna reč i čak pokret da druga osoba zna šta je potrebno uraditi, ali na tome se radi, na tom timskom duhu koncentracije i komunikacije”, otkriva Ksenija Joksimović.

Radeći sa mladima, članovi kluba došli su do zanimljivih, praktičnih i društveno korisnih saznanja i projekata, pa su tako došli i do jednog evopskog projekta.

Upravo zbog toga što smo primetili da je jako puno dece koja su potekla iz kluba zapravo nastavilo svoju akademsku karijeru u nekim inženjerskim sferama, inženjersko- matematičkim, u principu prirodnim sferama, zbog toga što smo to primetili napravili smo, tj. pokrenuli smo jedan evropski projekat koji ima za cilj da pokaže da jedrenje zapravo može biti platforma za učenje STEAM nauka. Koje su to STEM nauke? To su na engleskom Science, Technology, Engineering, Art and Math. I mi na jedriličarskom klubu Zemun smo primetili da je zapravo jedrenje odlična platforma za učenje tih nauka, da se eksperimentalno primeti koji su to uticaji tehnike, tehnologije, inženjerstva, koji su to osnovni elementi koje mi možemo da vidimo i primenimo na jedrenju”, ponosna je Ksenija na sve članove kluba.

Osim mladih za koje je organizovana besplatna letnja školica, klubu se mogu priključiti i nešto stariji i upisati se na ozbiljne treninge. Ono što su treneri naglasili roditeljima jeste da decu dovedu u majicama na duge rukave, sa kačketima i kremama sa zaštitnim faktorom, i naravno flašicom vode.

Naši sagovornici saglasni su da jedriličarenje nije kasno započeti ni u tinejdžerskom uzrastu, a čak i ako ne preraste u neko trajnije opredeljenje, ovo može biti jedna lepa letnja avantura koja osvežava.

Već godinama unazad Jedriličarski klub Zemun leti organizuje besplatne školice jedriličarstva za decu od 7 do 12 godina. Neki od njih, sada već iskusni jedriličari, upravo su tako prvi put došli pre gotovo 20 godina da se oprobaju u ovom ne tako poznatom sportu. Međutim, rodila se ljubav koju su nastavili da prenose na decu i mlade, ali i na sve zainteresovane, bez ikakvog starosnog limita.

Jedini uslov je da bi se neko bavio jedriličarstvom jeste da zna da pliva, a Pavle Đorđević iz jedriličarskog kluba kao najznačajniju stavku ipak ističe entuzijazam. 

Izvor: Insajder