Prostori za mlade: Izazovi i rešenja za kvalitetno provođenje slobodnog vremena
Mladim ljudima se često zamera što vreme provode za kompjuterom ili u druženju u kafićima. Malo se ko zapita imaju li mladi gde da kvalitetno i besplatno u druženju provedu svoje slobodno vreme. U 80 odsto gradova i opština takvi prostori ne postoje, pa je u dogovoru sa mladima država u strateške ciljeve zacrtala otvaranje prostora za mlade.
Dom omladine Beograd obeležio je Svetski dan džeza koncertom orkestra Nikole Šaškovića, učenika srednje muzičke škole „Stanković“. Šesnaestogodišnji Nikola tek odnedavno ima svoj džez orkestar, ali mu je ovo već četvrti nastup: „To mi govori da Dom omladine prati ne samo moju karijeru, nego održava džez muziku živom”.
“Zaista se trudimo da mladi i njihova stvaralaštvo dođu do izražaja u profesionalnom okruženju kakav je Dom omladine Beograd”, priča nam programski urednik Dragan Ambrozić. Naglašava da je 80 procenata programskog sadržaja besplatno za mlade, ali da Dom omladine mora da vodi računa i o komercijalnosti sadržaja jer se finansira i iz sopstvenih prihoda. “Mi radimo po profesionalnim standardima. Moramo da vodimo računa o tome da imamo uvek posvećene događaje, ali uvek se nađe mesta za mlade ljude i njihove programe”, kaže Ambrozić. Nabraja da u besplatne sadržaje ulaze brojne tribine i radionice, psihološko savetovalište, galerijski program, ali i programi pozorišnog, filmskog i muzičkog sadržaja, poput koncerata “Na zidiću”, “DŽ za DŽ” i nastupa srednjoškolskih bendova.
Već 60 godina u Domu omladine Beograd na takvim sadržajima odrastaju generacije. Ipak, prema državnoj strategiji za mlade ovaj kultni prostor nije prostor za mlade, jer se neki sadržaji naplaćuju, kao i iznajmljivanje prostora.
“Dom omladine nije takav prostor” objašnjava nam Ivana Antonijević, pomoćnica ministra turizma i omladine. “Prostori koji mi zagovaramo podrazumevaju apsolutno besplatne sve sadržaje za mlade i to su prostori gde treba da rade omladinski radnici”, kaže Ivana Antonijević i dodaje da su to prostori u kojima se sprovode razvojni programi za mlade.
Mladi su tražili od države prostor, koji bi im bio pristupačan i u kojem bi mogli da se okupljaju i da sprovode svoje aktivnosti, počinju priču u Krovnoj organizaciji mladih Srbije. U KOMSU nam Miljana Pejić objašnjava da je to naročito važno za omladinska udruženja koja realizuju brojne aktivnosti za osnaživanje mladih. “Bilo da je to radionica o zapošljavanju, medijskoj pismenosti ili druge veštine, malo je javno dostupnih prostora, koje mladi i njihova udruženja mogu besplatno da koriste”, kaže Miljana.
Jedini omladinski centar u Srbiji je u Novom Sadu, Beograd bez prostora za mlade
Beograd nema takav prostor, kao ni 80 odsto opština i gradova u Srbiji, jer nekadašnji domovi omladine više ne postoje. Jedini omladinski centar je OPENS u Novom Sadu, otvoren kada je taj grad poneo titulu evropske prestonice za mlade.
“Omladinski centar radi svaki dan i vikendom od 8 ujutru do 10 uveče I sve je potpuno besplatno, Mladi ovde na pultu mogu da dobiju lap top, slušalice, punjač, nešto od osnovne tehničke opreme što im je potrebno I neograničeno mogu da koriste prostor”, priča nam pri upoznavanju naš domaćin Nemanja Obradović iz OPENS-a. „U tim prostorima dešavaju se različite edukacije, treninzi seminari obuke. To su najčešće modeli neformalnog obrazovanja, ali to jeste prilika za mlade da tu provedu svoje slobodno vreme da iniciraju neke aktivnosti koje koje su njima važne”, prenosi nam Nemanja kako izgleda svakodnevni život u OPENS-u. Dodaje da je to mesto gde počinju humanitarne i javne akcije, ali i prostor gde mladi slave rođendane i druže se, jer se tu osećaju sigurnim i tu stiču nova prijateljstva.
Zatičemo uglavnom studente kako uče ili se druže u dvorištu. “Sviđa mi se ovde, lep je prostor, nije buka, imamo lap-topove i sve što nam treba”, priča nam jedna studentkinja. Njen kolega dodaje da kod kuće nema koncentraciju i da u OPENS najčešće dolazi da uči, jer mu je lakše kada to radi u društvu i kada može da se u pauzama druži sa kolegama.
Po uzoru na OPENS pilot projektom Vlade Srbije, u koji je uloženo 150 miliona dinara, omladinski prostori prave se u Nišu i Novom Pazaru, a već su završeni u Somboru i Subotici. Ove godine izdvojeno je 200 miliona dinara za gradove i opštine koji konkurišu da prostori u njihovom vlasništvu budu renovirani za mlade i da učestvuju u finansiranju njihovog rada.
Ivana Antonijević, pomoćnica ministra turizma i omladine priča nam da se projekti izgradnje i renoviranja prostora za mlade finansiraju delom i iz budžeta lokalnih samouprava, ali i iz Evropske unije. “Važno je da je IPA programima planirano da u naredne tri godine veća količina novca bude uložena u omladinske centre i da mi aktivno u partnerstvu sa organizacijama civilnog društva savezima mladih i za mlade radimo na tome da razvijemo najbolje modalitete rada u omladinskim centrima”, kaže pomoćnica ministra turizma i omladine. Dodaje da se nada da će takvih prostora za mlade biti sve više i da je predviđeno da se, osim omladinskih centara, prave i resursni centri, u kojima će biti i prenoćište za mlade, ali i manji omladinski klubovi, koji već postoje u Srbiji.
Bez takvih prostora omladinskim organizacijama je izuzetno teško da opstanu na lokalnom nivou, navode u Krovnoj organizaciji mladih Srbije. “Mi smo istraživali koliko lokalne samouprave izdvajaju sredstva za omladinsku politiku i jako je mali procenat lokalnih samouprava koji uopšte ima budžetsku liniju da izdvaja. a kamoli da ima adekvatnu budžetsku liniju. To su zaista simbolična sredstva i jako je teško tim organizacijama da kontinuirano sprovode programe za mlade, jer nemaju novca”, kaže nam Miljana Pejić iz KOMS-a.
Među gotovo 1900 omladinskih organizacija u Srbiji je i “Svetski omladinski talas”. Zatekli smo ih kako za svoj internacionalni festival mladih traže volontere, ali i partnere koji bi finansirali njihove aktivnosti. “Jedan od razloga zašto mi radimo na prikupljanju sredstava i na sticanju partnera je taj što neće svako da nam ustupi svoj prostor besplatno”, kaže Tamara Mladenović iz omladinske organizacije “Omladinski talas” i dodaje da veliki deo vremena utroše baš na traženju prostora i novca za svoje aktivnosti.
Baš takvim organizacijama mladih podršku pruža omladinski centar OPENS. “Mi imamo sale i kapacitete i onda omladinske organizacije dođu zakažu termin I izlažu program za mlade”, kaže Nemanja Obradović iz OPENS-a.
Pilot projekat izgradnje omladinskih prostora za sada dobro ide, kažu nam u ministarstvu turizma i omladine i dodaju da probleme rešavaju u hodu. “Naša želja i naš zadatak jeste da obezbedimo jedinicama lokalnih samouprava besplatne prostore za mlade sa besplatnim kvalitetnim programima za mlade”, kaže Ivana Antonijević. Uverava nas da Vlada Srbije želi da stvori mesta okupljanja gde će mladi ljudi upravo kada im je dosadno, kada je napolju kiša, ili žele da se druže moći da odu i da tamo sa njima rade omladinski radnici na raznim besplatnim programima, koji će doprineti razvoju mladih.
Izvor: Insajder