Zavođenje kao oružje: Kako 'loverboy' taktika vodi u trgovinu devojkama
Pojavio se naizgled niotkuda. Savršen, brižan,empatičan, neko ko ume da sluša i nađe se devojci u momentu kad niko drugi nije u prilici. Počeli su da se zbližavaju na internetu, upoznali su se i otputovali su negde daleko…. Ili blizu. Tako izgleda jedna od najzlobnijih tehnika kojom se vrbuju devojke i kasnije uvlače u lanac trgovine ljudima, odnosno trefiking. Ta tehnika već dugo je poznata kao “loverboy” a detalje o njoj donosi nam Mirjana Mitić, SOS konsultantkinja za žrtve trgovine ljudima iz organizacije Astra.
“Loverboy tehnika ili kod nas poznatija kao lažno zaljubljivanje a možda bi pravi termin bio obmanjeno zaljubljivanje, jeste manipulativna tehnika koju najčešće trgovci ljudima koriste kako bi vrbovali najčešće mlade žene i kako bi sa njima stvorile neku emotivnu povezanost pre nego što dođe do trafikinga”, kaže Mirjana Mitić za ŠikŠok Insajder TV-a. Čitava ova tehnika sastoji se iz 3 faze a Mirjana je detaljno objasnila kako to konkretno izgleda.
Raskrinkavanje po fazama
“Prva faza jeste to emotivno povezivanje sa žrtvom gde se stiče odnos poverenja, neke intimnosti, štaviše često se dešava da dođe i do neke emotivne veze između njih, ali cilj te faze jeste da osoba koja se vrbuje stekne maksimalno poverenje u osobu koja vrbuje. 01:14 U tom procesu često se koriste neke različite emotivne manipulacije poput toga da, ne znam, on je jedini razume, on je tu za sve njene probleme, on će se naći tu kada je njoj potrebno”, kaže naša sagovornica iz Astre.
Iako deluje da ovo zaista može da se dešava i u začetku prave, iskrene veze, trafikeri ovde zapravo ispituju plodno tle. “U tom procesu zapravo on dosta dobija informacija o njoj, o njenim potrebama, o njenim željama, o njenim slabostima, nekako dosta se ide na to da on nju zapravo zna da proceni u kom trenutku ide sledeća faza. Sledeća faza jeste izolacija od bliskih osoba. Tu se često koriste različite tehnike koje bi dovele do toga da zapravo ona prestane da ima bliži odnos sa ljudima iz okruženja. Tada često čujemo rečenice poput: ‘Ali ja te samo razumem, nisam siguran da te oni razumeju i da će ti oni pomoći, ipak sam ja tu za tebe pre svih njih, ja ću biti tu za tebe do kraja i tako neke rečenice. On u početku veze onako suptilno provlači da je on spasilac, da će joj on pomoći, da je on tu za nju”, kaže Mirjana uz naglasak da cilj ove faze jeste izolovati devojku i navesti je da misli da je sama na svetu i da, čak i ako posumnja da nešto nije u redu, ona više i nema kome da se obrati jer ju je već izolovao.
“Treća faza jeste ona faza do koje se nadamo da neće ni doći jelte ukoliko imamo dovoljan broj informacija, ukoliko osetimo da nešto nije kako treba - to je faza kada dođe do prisile na neku vrstu eksploatacije u ovom slučaju najčešće to jeste seksualna eksploatacija”, objašnjava SOS konsultantkinja.
Unutrašnji osećaj da nešto nije u redu uvek slušati
Mirjana naglašava da nisu sva upoznavanja i otpočinjanja emotivnih veza preko interneta alarmantna, ali ukazuje na ono što devojkama može biti signal koji treba da upali crvenu lampicu: “Ako on u početku veze onako suptilno provlači da je on spasilac, da će joj on pomoći, da je on tu za nju, i to nekako bude prilično neprirodno u tim situacijama, i mi kada pričamo sa devojkama koje su prošle kroz sve to one često kažu: ‘Ali imala sam neki osećaj da nešto nije kako treba, bio je previše posesivan, previše ljubomoran, previše ga je interesovalo gde sam ja u toku dana’ - to su sve neki znaci koje su oni prepoznavali da to nije kako treba. One nama kažu: ‘Ja sam imala neki osećaj ali sam ja to potisnula zbog zaljubljenosti, mislila sam da sam paranoična, da to tako treba da izgleda, znači pričamo o devojčicama koje imaju 15-ak godina i koje zapravo možda ni ne znaju kako treba da izgleda jedan zdrav partnerski odnos, i u tom smislu to su ti koraci, znaci koje ona treba da nekako osveste da to nije kako treba i da vide šta tu ne valja, a one najčešće sabotiraju taj osećaj i onda zbog toga što ga ne prate dolaze u situaciju koje je onda teško izaći”, naglašava Mirjana.
Osim slušanja intuicije, bitno je ostati u čvrstim odnosima sa porodicom i prijateljima i ne dozvoliti izolaciju od njih, savetuje naša stručnjakinja. Kao jedan od dobrih načina testiranja Mirjana kaže da se pokazala sledeća taktika: Ako devojka posumnja da nešto nije u redu, dobro je da mu kaže da će njihovu vezu obznaniti npr. na društvenim mrežama.
Javnost za trafikera znači povlačenje
“Što se više nekako javno govori o tom njihovom odnosu i deli sa što većim brojem ljudi to će se njemu moć smanjivati. Zapravo veće su šanse da će se u tim situacijama on povući iz strah da nekako ne dođe se do prijave i do toga da se njoj pruža adekvatna pomoć i podrška”, kaže Mirjana.
Ako sve ovo posmatramo kao biznis, što zapravo trgovina ljudima i jeste, kada devojka o tom odnosu progovori, njegov posao upada u rizik i on se tada najčešće povlači. I on i čitava mreža koju je satkao oko potencijalne žrtve.
“To može čitav sistem da bude. Znači on može i samo on da bude u komunikaciji sa njom al nam se dešavalo u slučajevima da imamo da je devojka koja je bila u toj situaciji upoznala jelte njegovog prijatelja, njegovog rođaka, njegovu drugaricu, a zapravo je sve bio osmišljen plan kako da ona poveruje da je ta osoba baš ta kako joj se predstavlja”, priča Mirjana iskustvo iz Astre iako zapravo zvuči kao uvod u horor film.
Prema statističkim podacima kojima raspolaže Astra naša sagovornica kaže da su najčešće žrtve ove vrste manipulacije mlade žene od 15 do 25 godina, i za njih ima još nekoliko saveta kako da se zaštite.
“Mislim da treba pre svega te informacije, te sumnje koje nam se dešavaju u našem unutrašnjem svetu da to podelimo i sa nekim drugim, da možda to bude i naša prijateljica, da možda to bude neka osoba od poverenja, neka starija, neko ko bi možda mogao tu celu situaciju da pogleda iz nekog drugog ugla, da malo objektivnije posmatra celu situaciju. Druga stvar - tehnologija nam je donela puno rizika al nam je donela i puno alata za proveru nekih stvari. Znači, to ako nam osoba kaže da živi u nekom gradu, na nekoj adresi, to se danas može proveriti, prosto se može putem interneta proveriti. Ako nam neko nudi posao u nekom kafiću negde tamo, može se proveriti da li taj kafić postoji ili ne postoji. Druga stvar, mislim da je to isto informacija koja fali mladim ljudima jeste da treba imati, i ako se odlučimo da odemo u inostranstvo, imati neki set praktičnih saveta koji treba da se primene. U smislu da fotokopija pasoša bude kod osobe od poverenja, da mi imamo fotokopiju pasoša kod nas ukoliko putujemo, da znamo gde se nalazi najbliža ambasada, da znamo broj telefona policije. Da napravimo bezbedonosan plan sa osobom od poverenja”, kaže Mirjana.
Ukoliko devojka nema osobu od poverenja s kojom može da napravi taj bezbedonosni plan uvek može da se javi Astri koja će im u tome pomoći, zaključuje Mirjana. Iz ove organizacije.
Izvor: Insajder