Pod lupom Insajdera: Službe u rukama vlasti, rast cena radova za Beograd na vodi, ćutanje o pogibiji radnika, bez istine o nestalim bebama

Iskustvo nas opominje da ako je nedelja, poput ove za nama, naizgled mirna, mora biti da smo nešto propustili, ili da je nešto sakriveno od očiju javnosti. Tako smo videli ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua u Beogradu, ali nismo čuli da li je nešto dogovoreno. Bili smo svedoci prvih dana kampanje opozicije koja bojkotuje izbore, ali i dalje ne znamo ko će sve ići na izbore. Ono što, međutim, i izađe na videlo, poput saopštenja ministra odbrane može i da nas zabrine i uplaši.

Nedelja pod lupom Insajdera

Priča o balkanskom špijunu nije fikcija, i bila bi smešna da nije opasna. Slučaj Nedeljnika i ministra odbrane Aleksandra Vulina koji je komentarisao neobjavljeni tekst ponovo je aktualizovao staru temu. Koliko puta ste vi čuli: „Nećemo o tome telefonom, sve nas slušaju“. Zato što ne verujemo da će se istina saznati, tema ove nedelje je šta je sa kontrolom službi bezbednosti u koju bi građani imali poverenje.

Podeljeno društvo u kome živimo posledica je i unošenja emocija u politiku u kojoj bi se očekivalo da dominira racionalnost. U Srbiji danas jedna od prvih podela je ona za i protiv predsednika Aleksandra Vučića, pri čemu je za jednu stranu on sasvim crn, a za drugu – sasvim beo. Stoga i ne čudi da je dokumentarni film o njemu javnost podelio.

Prethodne subote, na Dan državnosti, jedan radnik je poginuo na gradilištu u centru Beograda. Ministarstvo za rad šest dana od pogibije odbilo je da na pitanja novinara Insajdera saopšti njene okolnosti. Vas podsećamo kako su kažnjeni odgovorni za pogibiju radnika na istom gradilištu, a nadležne na prekršena obećanja data prošle godine, koju je Vlada Srbije proglasila godinom bezbednosti na radu.

Beograd na vodi se gradi, a građani Srbije ni ne znaju koliko ih to košta. Srbija se pre pet godina obavezala, između ostalog, na kompletno raščišćavanje terena. Kako su najveći deo državnog zemljišta koristile Železnice, one su i preuzele obavezu da ga očiste, a to košta. Koliko – nije poznato, ali samo jedna javna nabavka, prema istraživanju Insajdera, pokazuje kako je cena posla uvećavana.  

Građani Srbije, odlukom najviših predstavnika države, za izgradnju nacionalnog fudbalskog stadiona izdvojiće čak 250 miliona evra. Dok je u budžetu uveliko predviđeno zaduženje u ovom iznosu, a poslednji rok za početak izgradnje samo što nije istekao, javnost i dalje nema dokaze o tome da li je ovo ulaganje uopšte opravdano. To bi trebalo da pokaže Studija opravdanosti koja se već mesecima krije od javnosti.

To da političari ne govore uvek istinu – skoro pa da je pravilo. Ipak, čini se da ponekad preteruju pa ne govore istinu i o onome što je lako proveriti. Takav je slučaj i rasprave koja se povela o vlasništvu nad crkvama u Srbiji, i to zbog spornog zakona o slobodi veroispovesti u Crnoj Gori koji predviđa i prelazak dela crkvene imovine u državnu svojinu.

U petak je predsednica Skupštine Maja Gojković, iznenada, na dnevni red sednice sazvane za ponedeljak stavila Predlog zakona o nestalim bebama.

Iako se čini da je država odlučila da posle nekoliko decenija stavi tačku na sumnje da su njene institucije učestvovale u krađi beba, izgleda da je motiv puko ispunjavanje obaveza prema Savetu Evrope.

Dakle, u Srbiji ne možemo da se složimo ni da se ne slažemo, a problem je što smo to prihvatili kao normalno. A nije normalno ni da se krše građanska prava, ni da se ne zna na šta se troši novac svih građana, ni da se kriju podaci koji bi morali biti javni… Novinari Insajdera ne pristaju da se navikavaju. Zato i budite uz nas i na insajder.net, i na TV NovaS gde vas i sledeće subote u 19.35h očekuje nova epizoda Nedelje pod lupom Insajdera.