Asocijacija malinara Srbije najavila novi protest zbog niskih otkupnih cena

Predsednik Asocijacije malinara Srbije Dobrivoje Radović rekao je danas da će zakazati novi protest zbog toga što vlasnici hladnjača ne poštuju dogovor i ne povećavaju otkupne cene malina sa sadašnjih od 120 do 160 dinara do traženih 220 dinara po kilogramu iako su izvozne cene od 1,93 do 3,1 evro.

Sukob malinara

On je za agenciju Beta rekao da izvoznici hoće da zarade po evro po kilogramu otkupljenih malina na teret proizvodjača.

"Dobili smo podatke sa carine da vlasnici hladnjača to voće izvoze iz Srbije za Evropu i destinacije bliže Evropi po ceni od 1,93 do 3,1 evro po kilogramu, a proizvodjačima plaćaju maksimalno 160 dinara. Po ceni od 160 dinara su prodate izuzetno male količine, veći deo malina se plaća po ceni od 120 do 150 dinara", rekao je Radović.

Dodao je da su na informaciju o izvoznim cenama morali da plate "neku taksu od preko 5.000 dinara".

Izvozne cene malina za Japan i druge dalje destinacije su prema njegovim rečima oko četiri evra i to se objašnjava visokim troškovima prevoza.

Asocijacija će, kako je rekao, osim protesta upozorenja koji će se verovatno održati 19. avgusta u Ivanjici zatražiti novi sastanak sa predstavnicima Vlade Srbije da bi ponovo razgovarali o obećanjima koja nisu ispunili otkupljivači.

Radović je dodao da je isti problem sa niskim otkupnim cenama kupina.

Zbog velike suše maline i kupine su dosta oštećene i sledeće godine rod će zbog toga biti značajno smanjen.

Podsetimo, sukob malinara i hladnjačara traje već mesecima, zbog čega je dolazilo i do fizičkih sukoba. Malinari tvrde da tržištom vladaju monopolisti i prete da će obustaviti berbu i blokirati hladnjače ako država ne omogući da funkcioniše tržište.

Početkom jula premijerka Ana Brnabić i malinari Srbije su se dogovorili o formiranju Radnog tela za praćenje cene tog voća. Takođe, uz posredovanje Vlade, sredinom jula malinari su uspeli da se dogovore sa hladnjačarima da se sadašnja akontna cena sa 120-140 dinara po kilogramu podigne za 10 do 20 dinara.

Međutim, cena nije podignuta, a predstavnici proizvođača malina i kupina Srbije zbog toga su tražili i prijem kod predsednika Aleksandra Vučića, ali i pretili štrajkom glađu. Ipak, nakon sastanka u Vladi 23. jula odustali su od štrajka, tvrdeći da su zadovoljni razgovorima sa predstavnicima države.

Izvor: Beta, Insajder