EU i YUCOM: Iza homofobije stoji neznanje

Srbiji nedostaje više dijaloga i obrazovanja o LGBT osobama i njihovim pravima, kao i volje nadležnih organa da pronadju i adekvatno kazne počinioce zločina iz mržnje, ocenili su učesnici današnje tribine "Homofobija - predrasude i odgovor države", održane povodom 17. maja, Svetskog dana borbe protiv homofobije, transfobije i bifobije. 

izvor: www.parada.rs

Šefica političkog sektora u Delegaciji EU u Srbiji Nora Hajrinen ocenila je da su poslednjih godina ostvarena odredjena poboljšanja kada je reč o položaju LGBT osoba u Srbiji.

"Prethodna Parada ponosa u Beogradu protekla je bez incidenata, stanje je bolje nego što je bilo prethodnih godina ali Srbiji predstoji dug put kada je reč o ostvarivanju prava LGBT osoba", rekla je Nora Hajrinen, dodajući da EU kroz pregovaračko poglavlje 23, pažljivo prati kako nadležni organi u Srbiji rešavaju zločine iz mržnje. 

Ona je ocenila i da je važno obrazovati gradjane već od najmladjih uzrasta, kako bi se postiglo razumevanje prema LGBT osobama i njihovim pravima.

Predstavnica YUKOM-a Milena Vasić ocenila je da iza homofobije u Srbiji stoji neznanje. 

"Govor mržnje prema LGBT osobama prisutan je u Narodnoj skupštini, crkvi, medijima i on opravdava zločine iz mržnje. Čini se i da ne postoji volja da se počinioci tih zločina pronadju a institucije demotivišu gradjane da prijave napade na LGBT populaciju", rekla je Milena Vasić.

Po njenim rečima, nije problem dokazati da je počinjen zločin iz mržnje jer sami počinioci žele da žrtva zna da je napadnuta jer pripada LGBT zajednici. 

"Počinioci zločina iz mržnje pronadjeni su u samo jednom slučaju, a od 2012. godine nijedna presuda nije se pozvala na član zakona koji predvidja oštriju kaznu za počinioce tih zločina", rekla je Milena Vasić. 

Govoreći o odnosu MUP-a prema LGBT zajednici, ona je navela da postoje primeri dobre prakse, poput uvodjenja oficira za vezu sa pripadnicima te populacije, ali je i dodala da nedostaju kazne za one policajce koji u odnosu prema gej osobama ne postupaju u skladu sa zakonom. 

Međunarodni dan borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije, 17. maj, ustanovljen je sa ciljem da se donosiocima odluka, javnosti i medijima ukaže na potrebu suzbijanja nasilja i diskriminacije LGBT osoba. To je dan kada je Svetska zdravstvena organizacija 1991. uklonila homoseksualnost iz svoje Medjunarodne klasifikacije bolesti.

Izvor: Beta