Malinari blokirali put: Ništa od obećanog nisu ispunili
Malinari sa prostora zapadne Srbije blokirali su magistralni put u Prijepolju koji vodi ka Crnoj Gori, nezadovoljni niskom otkupnom cenom ovogodišnjeg roda.
Nakon sastanka u prijepoljskom Domu kulture malinari su prošetali gradom, nakon čega su stali u blokadu puta, iako je padala jaka kiša.
Malinari su nezadovoljni otkupnom cenom od 130 do 150 dinara i traže da cena maline bude 200 dinara.
Predsednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača iz Užica Petar Stakić rekao je za 02 da su od njih “ruke digli i hladnjačari i država“.
“Naši zahtevi su da se prati cena malina od otkupljivača do krajnjeg potrošača i da se na osnovu toga izvrši korekcija cene prema proizvođačima, kao i da se osnuje Nacionalni savet za malinu koji će rešavati probleme iz ove godine kojih će biti i u narednom periodu. To su naši zahtevi i to je ono što su oni obećali i nisu ispunili“, kaže Stakić.
Oni su putni pravac ka Crnoj Gori blokirali na sat vremena.
Podsetimo, tokom leta ove godine udruženja malinara nekoliko dana su održavala protestne skupove zahtevajući da se država uključi u probleme i, kako malinari tvrde, spreči monopol na tržištu.
Na jednom od protesta došlo je I do kratkotrajnog incidenta nakon čega je reagovala I policija.
Početkom jula premijerka Ana Brnabić i malinari Srbije su se dogovorili o formiranju Radnog tela za praćenje cene tog voća. Takođe, uz posredovanje Vlade, sredinom jula malinari su uspeli da se dogovore sa hladnjačarima da se sadašnja akontna cena sa 120-140 dinara po kilogramu podigne za 10 do 20 dinara.
Međutim, cena nije podignuta, a predstavnici proizvođača malina i kupina Srbije zbog toga su tražili i prijem kod predsednika Aleksandra Vučića, ali i pretili štrajkom glađu. Ipak, nakon sastanka u Vladi 23. jula odustali su od štrajka, tvrdeći da su zadovoljni razgovorima sa predstavnicima države.
I u toku avgusta udruženja malinara tražili su novi sastanak sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerkom Anom Brnabić na kome će osim razgovora o cenama malina zahtevati i veće subvencije i pomoć u sadnom materijalu i sredstvima zaštite.
Izvor: B92, Insajder