Malinari ponovo na ulici, nezadovoljni otkupnom cenom
U Ivanjici je održan protest malinara Zlatiborskog i Moravičkog okruga, koji traže da akontna cena maline prati rast izvozne cene ovog voća.
Predsednik Asocijacije malinara Srbije Dobrivoje Radović rekao je da hladnjačari ne poštuju dogovor postignut na sastanku u Vladi Srbije.
"Hladnjačari ne povećavaju otkupne cene sa sadašnjih 120 do 160 dinara na traženih 220 po kilogramu, iako su izvozne cene prema podacima Uprave carina od 2,1 do 3,8 evra. Otkupljivači i izvoznici ponovo pokušavaju da izigraju malinare i zato tražimo da se u rešavanje problema uključi predsednik Srbije Aleksandar Vučić", poručio je Radović.
Radović napominje da je na poslednjem sastanku u Vladi Srbije dogovoreno da se krajem avgusta isplati akontna cena malina od 180 do 190 dinara,a da se razlika do 1,83 evra isplati do marta naredne godine, kada se očekuje najbolja izvozna cena.
Zbog toga, ističe Radović, Asocijacija malinara traži novi sastanak sa predstavnicima Vlade Srbije da bi ponovo razgovarali o obećanjima koja nisu ispunjena. Malinari traže i da predsednik države Aleksandar Vučić odloži donošenje zakona o plaćanju doprinosa za penzijsko osiguranje sezonskim radnicima.
"Zahtev Asocijacije malinara Srbije je da se donošenje tog zakona odloži dok se ne obezbede uslovi među kojima je zaštita proizoda po poreklu i dok tržište ne obezbedi odgovarajuća cene malina", kaže Radović.
Malinari su sa protesta u Ivanjici poručili da će, ukoliko ne budu ispunjeni njihovi zahtevi, proširiti proteste po gradovima Srbije.
Podsetimo, sukob malinara i hladnjačara traje već mesecima, zbog čega je dolazilo i do fizičkih sukoba. Malinari tvrde da tržištom vladaju monopolisti i prete da će obustaviti berbu i blokirati hladnjače ako država ne omogući da funkcioniše tržište.
Početkom jula premijerka Ana Brnabić i malinari Srbije su se dogovorili o formiranju Radnog tela za praćenje cene tog voća. Takođe, uz posredovanje Vlade, sredinom jula malinari su uspeli da se dogovore sa hladnjačarima da se sadašnja akontna cena sa 120-140 dinara po kilogramu podigne za 10 do 20 dinara.
Međutim, cena nije podignuta, a predstavnici proizvođača malina i kupina Srbije zbog toga su tražili i prijem kod predsednika Aleksandra Vučića, ali i pretili štrajkom glađu. Ipak, nakon sastanka u Vladi 23. jula odustali su od štrajka, tvrdeći da su zadovoljni razgovorima sa predstavnicima države.
Izvor: N1