Od početka godine 24 žene ubijene u partnerskom nasilju, MUP izrekao više od 10 000 hitnih mera

Šefice Agencije UN Women u Srbiji Milana Rikanović, izjavila je na konferenciji povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, da su samo od početka ove godine dvadeset i četiri žene ubijene u partnerskom nasilju.

Konferencija povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama

Rikanović je navela i da su u prva tri meseca primene novog zakona institucije države razmatrale 9403 slučaja nasilja nad ženama.

Ona je istakla i da je važno da se institucije bore za zaštitu i „svih onih nevidljivih žrtava“ kao što su “prisilno udate devojčice, žene na selu, žene koje je iza zatvorenih vrata svojih domova trpe nasilje, žene koje su izložene seksualnom uznemiravanju na poslu, u javnom prostoru, na mlade devojke koja su žrtve eksploatacije, starije žene koje misle da nemaju gde drugo ili žene koje su diskriminisane zbog svoje seksualne orijentacije”.

“Kada govorimo o tome da nikoga ne treba da izostavimo, zaboravimo, želimo da ukažemo na sve različite oblike nasilja koje žene preživljavaju, fizičko, seksualno, ekonomsko, psihološko. Ovo nasilje se odvija tajno, ali na očigled svih,“ istakla je Rikanović.

Stefanović: Zakon o sprečavanju nasilja veliki pomak

Zakon o sprečavanju nasilja u porodici je počeo da se primenjuje 1. juna 2017. godine.

Ministar Nebojša Stefanović je povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, istakao da je upravo taj zakon, kako je naveo, „jedan od najznačajnijih pomaka u borbi protiv ove pošasti“

„Od početka primene ovog Zakona, u periodu od 1. juna do 15. novembra ove godine, policija je izrekla ukupno 10.504 hitne mere. Od ukupnog broja, 7.095 je privremenih mera zabrane učiniocu da kontaktira žrtvu nasilja i prilazi joj, dok je 3.409 privremenih mera udaljenja učinioca iz stana. Samo u junu, tokom prvog meseca primene ovog Zakona, izrečena je 1.721 hitna mera, dok ih je u avgustu bilo čak 2.219“, naveo je Stefanović.

On je naveo da ove i statistike o broju prijavljenih slučajeva nasilja, koji je u porastu pokazuju i koliko je ovaj problem ozbiljan, ali i da su se žene ohrabrile da prijave nasilje.

Stefanović je takođe podsetio da će obuku za borbu protiv nasilja u porodici sutra završiti još 450 policijskih službenika iz svih 27 policijskih uprava u Srbiji, pored 439 koliko ih je već prošlo ovu obuku.

Paunović: Ohrabrimo žene da prijave nasilje

Direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava poručila je da žene treba ohrabriti da prijave nasilje i podsetila da od danas u Srbiji počinje akcija "16 dana aktivizma".

"Svi zajedno moramo ohrabriti žene da ne trpe i ne prikrivaju nasilje kome su izložene. Žene će biti zaštićene, a nasilnici najoštrije kažnjeni, i to je osnovni zadatak celokupnog društva", kaže Suzana Paunović i dodaje da akcija "16 dana aktivizma" do 10. decembra, koji je Međunarodni dan ljudskih prava.

Prema njenim rečima, važno je da se unaprede aktivnosti na lokalnom nivou, s obzirom na to da su jedinice lokalne samouprave ključni faktori neposrednog delovanja u prevenciji i zaštiti od nasilja.

"Muškarac koji zlostavlja ženu ima momente kada je ljubazan i nežan do sledećeg čina nasilja. Kupuje joj cveće, parfeme, izvodi je u šetnju, deci kupuje poklone. Tim pozitivnim ponašanjem i obećanjima daje ženi nadu da će se promeniti. Tokom vremena ovi trenuci su sve ređi, a nasilje sve češće. Nažalost, u nekim slučajevima ima i smrtni ishod", objašnjava Paunović uobičajeni model ponašnja nasilnika.