Potpisana Deklaracija o podršci vakcinaciji

Deklaracija o podršci vakcinaciji potpisana je danas u Lekarskoj komori Srbije, a direktor LKS Milan Dinić ocenio je da sve institucije zdravstvenog sistema danas treba da potvrde "nešto što je pre 50 godina dokazano kao ispravno".

Deklaracija o podršci vakcinaciji

Deklaraciju su potpisali ministar zdravlja Zlatibor Lončar, ministarka zadužena za demografiju Slavica Đukić Dejanović, predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti Vladimir Kostić, rektor Univerziteta u Beogradu Vladimir Bumbaširević, dekan Medicinskog fakulteta Nebojša Lalić, predsednik Srpskog lekarskog društva Radoje Čolović i v.d. direktorka Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" Verica Jovanović i predstavnici drugih zdravstveni udruženja i institucija.

U deklaraciji se navodi se da je imunizacija jedno od najvećih dostignuća čovečanstva i da nijedna druga medicinska intervencija nije spasila veći broj života.

"Plasiranje nepoverljivih informacija o štetnosti vakcinacije širi neopravdan strah kod roditelja, što je dovelo do alarmantnog pada u broju vakcinisane dece u Srbiji. Činjenica je da bi dalji pad u obuhvatu dece vakcinacijom doveo do značajnih posledica po zdravlje nacije i zato smatramo da je neophodno osigurati najširu javnu podršku vakcinaciji i kontinuirano raditi na edukaciji građana o ulozi u koristi imunizacije za zdravlje ljudi, kroz pružanje informacija zasnovanih na naučnim činjenicama", navodi se u deklaraciji.

Dinić je rekao i da je poražavajuće što je poverenje građana u Srbiji u vakcinaciju toliko poljuljano, da je došlo do epidemije i da je lekarska struka prinuđena da u 21. veku ukazuje na značaj vakcinacije.

Predstavnik Ministarstva zdravlja Meho Mahmutović rekao je da je struka nepodeljena kada je reč o značaju imunizacije i da ako građani žele dobro svojoj deci, onda treba da ih vakcinišu.

On je dodao da veliki broj dezinformacija govori da je stanovništvu u Srbiji potrebna zdravstvena edukacija.

Lalić je rekao da se do epidemije morbila 2017. smatralo da o vakcinaciji neće biti rasprave i da je to deo civilizovanog života i da se nada da će imunizacija biti široka, a da će se Srbija vratiti u tokove savremene medicine

Jovanovićeva je navela da je trenutno u Srbiji registrovano oko 1.500 slučajeva malih boginja, a da je 94 odsto obolelih nevakcinisano ili nepoznatog vakcinalnog statusa. Ona je dodala da je u Srbiji vakcinacija počela 1839. godine.

Prema podacima "Batuta" 75.000 dece predškolskog uzrasta je nevakcinisano ili je nepotpuno vakcinisano.

Izvor: Beta