Danas pitamo: Da li će Zavod za zaštitu prirode zabraniti izgradnju MHE „Pakleštica“

Kada je izradnja malih hidroelektrana(MHE) u Srbiji uzela maha, stanovnici mesta u kojima je planirana izgradnja, ekolozi i nevladine organizacije uglavnom su kritikovali investitora i autore studija o proceni uticaja MHE na životnu sredinu. Međutim, prema analizi Insajdera, upravo su državne instituicije omogućile privatnim investitorima da isušuju reke i grade u zašitćenim područjima prirode.

Zavod za zaštitu prirode

Tako je u slučaju izgradnje MHE „Pakleštica“ u Parku prirode Stara planina Zavod za zaštitu prirode 2013. godine prvo izdao mišljenje da ova MHE ne bi smela da bude izgrađena, a potom je četiri meseca kasnije „promenio mišljenje“ i izdao investitoru – firmi Pirak Hidro iz Beograda uslove u kojima može da pribavlja dokumentaciju, a kasnije i gradi.

Propusti prilikom gradnje MHE Pakleštica: Institucije menjale odluke bez uporišta u dokumentaciji

Na tome nije ostalo. Naime, Zavod je četiri godine kasnije u svom izveštaju naveo da su evidentirane nove zaštićena vrste riba i strogo zaštićena vrsta raka, pa bi „svako zahvatanje vode i smanjivanje protoka neizostavno dovelo do smanjenja dubine i usporenog toka čime bi se značajno izmenili uslovi u staništu i trajno narušila mogućnost daljeg kretanja matica riba, mresta i razvoja riblje mlađi“.

Ova „naknadna pamet“ Zavoda je, kako se ispostavilo, bila zakasnela. Upravni sud je uprkos novom izveštaju Zavoda, presudio u korist investitora koji je tužio Ministarstvo zaštite životne sredine zbog povlačenja saglasnosti. 

Zbog svega navedenog, novinari Insajdera poslali su sledeća pitanja Zavodu za zaštitu prirode:

1. Zašto je preinačeno prvobitno negativno mišljenje koje je dato za izgradnju MHE „Pakleštica“?

2. Da li će Zavod, imajući u vidu obrazloženje Upravnog suda, preinačiti mišljenje o izgradnju MHE „Pakleštica“ u negativno?