Danas pitamo: Da li su objavljeni dokumenti zvaničan stav EK o Nacrtu zakona o zaštiti podataka o ličnosti?

Ministarstvo pravde mesecima je tvrdilo da je od Evropske komisije i Eurodažsta dobilo pozitivno mišljenje o Nacrtu zakona o zaštiti podataka o ličnosti, te da mišljenje ne može dostaviti javnosti na uvid s obzirom da se ne radi o jednom dokumentu, već o službenoj elektronskoj prepisci.

Evropska unija

Nevladina organizacija Partneri za demokratske promene Srbije je na osnovu Zakona o dostupnosti informacija od javnog značaja od Ministarstva za evropske integracije dobila dokumente sa stavom Evropske komisije o tom zakonu.

Nacrt zakona o zaštiti podataka o ličnosti koji je načinilo Ministarstvo pravde, prema oceni Evropske komisije ne odgovara standardima Evropske unije. Ocenjen je kao problematičan po strukturi i po suštini pojedinih odredbi, nerazumljiv i neprimenjiv.

EK je konstatovala da veliki broj izuzetaka od opštih pravila sam tekst čini „previše komplikovanim“. Po oceni EK, predloženi Nacrt zakona morao bi u potpunosti da bude promenjen kada Srbija uđe u Evropsku uniju, što praktično znači da nije prilagošen evropskim standardima.

Uprkos tome u Ministarstvu pravde za Insajder tvrde da taj “navodni dokument Evropske komisije nema oznaku zvaničnog dokumenta (nema pečat, potpis ovklašćenog lica i slično”, već predstavlja samo deo zvanične elektronske komunikacije sa Evropskom komisijom.

S obzirom na činjenicu da ovakav odgovor unosi dodatne nedoumice, Insajder je danas Delegaciji Evropske unije u Beogradu postavio sledeće pitanje:

Da li je u dokumentima koji su objavljeni, a koje prilažemo uz pitanja iznet zvaničan stav Evropske komisije povodom Nacrta zakona o zaštiti podataka o ličnosti?