Danas pitamo: Ko je odgovoran za epidemiju hepatitisa C među pacijentima na dijalizi u Kliničkom centru Niš

Prošlo je mesec dana otkako je rukovodstvo Kliničkog centra Niš obelodanilo da je 25 teško obolelih pacijenata na dijalizi zaraženo hepatitisom C, a javnosti do danas nije saopšteno ko je odgovoran i kako je do epidemije došlo. Za ćutanje nadležnih nema opravdanja naročito ako se zna da je ceo slučaj otkriven još 27. juna, dakle pre pet meseci.

Ministarstvo zdravlja

Krajem oktobra rukovodstvo KC Niš javnosti je otkrilo da se 25 pacijenata, koji su bili dijalizirani u istoj sali, zarazilo hepatitisom C. Slučaj je javno otkriven tek kada su mediji objavili nezvanične informacije da je među teško obolelim pacijentima u Nišu došlo do epidemije.

Tada je saopšteno da niko od pacijenta nije životno ugrožen niti hospitalizovan, kao i da među osobljem nema zaraženih. Takođe, rečeno je i da je izvršena kontrola aparata za dijalizu i da je utvrđeno da oni nisu uzrok epidemije.

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar obećao je da će ovaj slučaj biti ispitan do kraja. On je takođe rekao da prvi rezultati govore da aparati nisu uzrok epidemije, ali da ispitivanje nije završeno.

„Nijedan od zaraženih pacijenata nije ugrožen. Po svim svetskim prosecima 10 procenata obolelih na dijalizi nešto što je dozvoljeno i što se dešava“, rekao je ministar Lončar.

I tada, a i danas, nema odgovora na pitanje šta je uzrok epidemije i dokle je istraga stigla. Na pitanje kako je moguće da nije završena ni posle pet meseci, direktor KC Niš Zoran Radovanović izjavio je za Insajder da utvrđivanje uzroka zaraze hepatitisom C „zahteva duži vremenski period“.

„S obzirom na to da je reč o krvno prenosivoj bolesti, a dijaliza je procedura koja je pod visokim rizikom i imajući u vidu veliki broj pacijenata koji se nalaze na hroničnom programu hemodijalize, ali i onih koji zahtevaju akutnu dijalizu, a kako je sama po sebi dijalizna procedura kompleksna, utvrđivanje uzroka epidemije zahteva duži vremenski period“, rekao je Radovanović i dodao da je ispitivanje svih okolnosti u toku .

 On je naveo i da je isključena mogućnost da su se pacijenti zarazili preko aparata za dijalizu, jer su setovi za dijalizu isključivo za jednokratnu upotrebu.

Za epidemiju iz 2012. niko nije odgovarao

Dodatno brine informacija koju je iznela direktorka Klinike za nefrologiju Branka Mitić. Ona je medijima otkrila da se 2012. na istoj klinici čak 60 pacijenata na dijalizi zarazilo hepatitisom. Nju je, međutim, demantovao direktor KC Niš, koji je za Insajder rekao da se 2012. tim virusom zarazilo samo sedam osoba.

Javnost do danas nije saznala šta je bio uzrok i koje odgovoran za tu epidemiju.

Imajući sve ovo u vidu, Insajder je poslao sledeća pitanja ministru zdravlja Zaltiboru Lončara:

- Da li su vam poznati rezultati istrage komisije o uzroku epidemije hepatitisom C na KC Niš?

- Šta je do sada utvrđeno?

- Da li je izvesno da aparati za dijalizu nisu uzrok epidemije i na osnovu čega je donet takav zaključak?

- Šta je bio uzrok epidemije 2012. godine i zašto rezultati istrage do danas nisu saopšteni javnosti?

Izvor: Insajder