Danas pitamo: Koji su rezultati rada Vladine komisije koja se bavi slučajevima nestalih beba

Rezultati rada Komisije koja se bavi ispitivanjem slučajeva nestalih beba, a koju je Vlada Srbije osnovala u martu ove godine, ni nakon pet meseci od početka rada nisu poznati pošto se članovi Komisije koji dolaze iz državnih institucija ne pojavljuju u javnosti.

Nestale bebe, ilustracija

Paralelno sa usvajanjem Predloga zakona o nestalim bebama, koji su kritikovala udruženja roditelja nestalih beba i tražila njegovo povlačenje, Vlada Srbije osnovala je “Komisiju za ispitivanje postupanja državnih organa u rasvetljavanju prijavljenih slučajeva nestale dece u Srbiji”.

Kako se u Odluci Vlade navodi, predsednica Komisije je Jasmina Kiurski iz Republičkog javnog tužilaštva, a zamenica predsednice je Jelica Radulović iz Ministarstva zdravlja.

Članovi Komisije su i Radiša Pavlović iz udruženja “Za istinu i pravdu o bebama”, Zlatko Pantelić iz Ministarstva unutrašnjih poslova, Mirko Čikiriz iz Ministartsva pravde, Dragan Vulević iz Ministarstva za rad i Ivan Bošnjak iz Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave.

Kako je navedeno u Odluci Vlade, zadaci Komisije su da utvrdi plan prikupljanja činjenica koje su u vezi sa istragama o prijavljenim slučajevima nestale dece u Srbiji, i da u tu svrhu ostvari saradnju s tužilaštvima.

Takođe, Komisija bi trebalo da na osnovu dobijenih informacija napravi pregled dosadašnjih vođenja istraga, da pripremi mišljenje o delotvornom načinu na koji bi se vođenje istraga moglo unaprediti, i da predloži konkretne mere koje bi trebalo preduzeti.

Ovo privremeno Vladino telo bi trebalo da te zadatke obavi u roku od dve godine. Prošlo je pet meseci od njenog osnivanja, a nije poznato koji su dosadašnji rezultati njenog rada.

Te informacije nemaju ni članovi Beogradske grupe roditelja. Marija Novokomet, jedna od majki koje sumnjaju da im je beba nestala i članica ovog udruženja, za Insajder kaže da njih niko do danas nije kontaktirao.

"Pisala sam članovima Komisije i tražila informacije o njihovim aktivnostima. Odgovor od njih nikada nisam dobila", kaže sagovornica Insajdera.

Imajući sve ovo u vidu novinari Insajdera su Vladi Srbije i predsednici Komisije Jasmini Kiurski iz Republičkog javnog tužilaštva uputili sledeća pitanja:

-Koji su dosadašnji rezultati rada Komisije, imajući u vidu da je prošlo više od pet meseci od njenog osnivanja?

-Da li je Komisija, prema Odluci o osnivanju, usvojila Poslovnik o radu? Ukoliko jeste, molimo da nam ga dostavite.

-Da li je Komisija dostavila izveštaj o svom radu Vladi Srbije?  Ukoliko jeste, molimo vas da nam izveštaj dostavite.

Udruženja traže povlačenje Predlog zakona o nestalim bebama

Na Zakon o nestalim bebama čeka se od 2014. godine. Nevladine organizacije kao što su Jukom i Astra, ali i Beogradska grupa roditelja već dugo ukazuju na to da u aktuelnom predlogu zakona nisu uvažene sugestije roditelja i civilnog sektora, I da ima brojne manjkavosti.

"Suština ovog zakona se svodi na to da se roditeljima daju naknade za nestalu decu, a ne da se povede istraga o tome šta se dogodilo s decom, i na kraju gde su sahranjena, ako više nisu živa", kaže Mirjana Novokmet iz Beogradske grupe roditelja.

Kao nedostatak predloženog zakona navela je i odredbe kojima se uvodi mogućnost vanparničnog postupka, čime bi se, prema njenom mišljenju, zaobišla istraga.

Uprkos kritikama, predlog zakona se od marta nalazi u skupštinskoj proceduri.

Ministarka pravde Nela Kuburović je čak tvrdila da su kritike civilnog sektora uvažene i uvrštene u predlog zakona, dok su iz Jukoma i udruženja „Za istinu i pravdu o bebama“ naveli da su srpski predstavnici vlasti na sastanku Komiteta ministara Saveta Evrope izneli neistinit izveštaj i da ni konsultacije sa roditeljima nisu održane, a kamoli uvažene kritike.

Insajder: Dug put do istine

Komitet ministara Saveta Evrope praktično na mesečnom nivou upozorava na važnost donošenja ovog zakona, što je inače i obaveza Republike Srbije na osnovu presude Evropskog suda za ljudska prava.

Pored toga, ovaj sud je u martu 2013. godine naložio Srbiji da isplati Zorici Jovanović 10.000 evra odštete i obezbedi informacije o sudbini njenog novorođenčeta koje je nestalo iz porodilišta u Ćupriji pre više od 30 godina.

Rok za izvršenje presude bio je 9. oktobar 2014. godine.

Komitet ministara ponovo je pozvao vlasti Srbije da ih do 1. oktobra obaveste o preduzetim merama na usvajanju zakona.

Osim što je donošenje zakona obaveza zbog presude Evropskog suda za ljudska prava, pitanje nestanka beba iz porodilišta bi svaka ozbiljna država morala ozbiljno da istraži.

Kako je Insajder ranije objavio u emisiji “Dug put do istine”, postoje hiIjade stranica dokumenata koje svedoče o najgrubljim greškama u zavođenju statusa beba koje su navodno umrle posle rođenja ili su bile mrtvorođene. Te stranica su godinama prikupljali roditelji koji sumnjaju da su im deca oteta.