Danas pitamo: U čijem interesu rade MUP i TOK zbog kojih istraga za propuste u gradnji autoputa nije ni počela?

Zbog propusta u radu i nadzoru nad izgradnjom deonice autoputa Ub-Lajkovac na Koridoru 11, čiji se delovi sada bukvalno ruše i pravi novi autoput, Ministarstvo građevinarstva je u oktobru prošle godine podnelo krivične prijave protiv 14 odgovornih među kojima je i bivši resorni ministar Milutin Mrkonjić. Ovaj postupak je, međutim, i nakon više od godinu dana, i dalje u fazi predistrage.

Autoput Ub-Lajkovac

Na pitanje Insajdera šta je urađeno po pitanju ovih krivičnih prijava, u Tužilaštvu za organizovani kriminal navode da su još 2. novembra 2017. naložili policiji da prikupi potrebne informacije. Od tada do danas, međutim, u ovom postupku nije bilo pomaka.

Činjenica da se već izgrađen autoput ruši i da se ponovo gradi novi, je već sama po sebi presedan, a dodatni problem u slučaju loše urađene deonice Ub-Lajovac je taj što za to još niko nije odgovarao.

Glavni projekat izgradnje autoputa na deonici Ub- Lajkovac radio je Saobraćajni institut CIP, dok je na tenderu posao dobio konzorcijum firmi PZP Beograd, Planum i Putevi Užice. Izgradnja je koštala 75 miliona evra i finansirana je iz republičkog budžeta, novcem svih građana Srbije. Put je završen 2014. godine.

Četiri godine kasnije, zbog loše izvedenih radova i upotrebe nekvalitetnih materijala, delovi ovog autoputa se bukvalno ruše i pravi se ponovo novi autoput. Rekonstrukcija će koštati najmanje 10 miliona evra i biće finansirana ponovo iz republičkog budžeta. Iako u Ministarstvu kažu da će nadoknadu štete tražiti od izvođača, činjenica je da će to biti moguće samo ukoliko se dokaže da su oni zaista i odgovorni. Jedini iznos koji je dražava dosad uspela da naplati je tri miliona evra na ime uplaćene garancije.

Ministarstvo građevinarstva je nakon prve inspekcije i kontrole stanja na autoputu, u oktobru prošle godine podnelo krivične prijave protiv 14 odgovornih. Među njima su, pored bivšeg ministra Milutina Mrkonjića, i direktori građevinskih preduzeća - PZP "Beograd" Bora Jelić, AS "Putevi Užice" Milan Bojović i direktor AD "Planum" Ratomir Todorović.

Na spisku osumnjičenih su i inženjeri iz Instituta za puteve, "Koridora Srbije" i Saobraćajnog instituta CIP koji su bili angažovani kao nadzorni organ i trebalo je da ukažu na propuste i korišćenje neadekvatnog materijala.

Imajući u vidu da je od tada do danas prošlo više od godinu dana, i da je postupak po krivičnoj prijavi Ministarstva i dalje u fazi predistrage, Insajder je nadležnim institucijama uputio sledeća pitanja:

Za Ministarstvo unutrašnjih poslova:

- Zašto MUP ne dostavlja potrebna obaveštenja na zahtev Tužilaštva za organizovani kriminal koji je upućen pre godinu dana?

Za Tužilaštvo za organizovani kriminal:

- Koje mehenizme predviđene zakonom je Tužilaštvo iskoristilo da primora MUP da dostavi potrebna obaveštenja i kada?