Danas pitamo: Zašto država i treću godinu nakon isteka ugovorne obaveze nastavlja da finansira Er Srbiju?
Država i naredne godine planira subvencije za Er Srbiju, uprkos tome što je ugovorna obaveza istekla zaključno sa 2016. Iz samog budžeta za 2019. nije jasno o kom je iznosu reč, niti po kom osnovu država i iduće godine nastavlja da fianansira Er Srbiju.
Er Srbija je nacionalna avio kompanija u kojoj je 51 odsto vlasnik država, a 49 odsto kompanija iz UAE Etihad.
Prema okvirnom ugovoru o transakciji koji je sa Etihadom potpisan u avgustu 2013. godine, država Srbija se obavezala da bespovratno ulaže u kompaniju Er Srbija naredne tri godine, odnosno samo do kraja 2016.
Država nastavila sa finansiranjem Er Srbije i nakon isteka ugovornih obaveza
Država je, međutim, nastavila da finansira Er Srbiju uz različita objašnjenja i nakon isteka tog roka već treću godinu za redom.
U budžetu za 2019. godinu stavka “subvencije privatnim preduzećima” ukupno iznosi 14,7 milijardi dinara. Er Srbija je jedno od oko 50 preduzeća koja su korisnici ovih sredstava, ali se ne navodi koliko koje od preduzeća dobija. Reč je o sredstvima koje država daje “za podsticanje privrednog razvoja”, a koja se detaljnije uređuju “posebnim aktima Vlade Srbije”.
Na istom spisku iste stavke budžeta, Er Srbija je bila i prošle i pretprošle godine.
Let za Njujork
Iako je država trebalo da prestane s finansiranjem Er Srbije zaključno s 2016, istraživanje Insajdera je pokazalo da je tokom 2017. pronađen način da se sa finansiranjem nastavi tako što je kompanija postala korisnik sredstava po Strategiji za razvoj turizma.
Te godine je isplaćeno čak 12 miliona evra iz budžeta na osnovu Strategije za razvoj turizma.
Na pitanje novinara Insajdera o efektima ovog strateškog partnerstva, liniju Beograd- Njujork kao razlog pomenuo je prvo predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
“Da li možete na liniji za Njujork da zarađujete pare? Pa, ne možete. To ćete moći za godinu ili dve , dakle kada prođe četiri ili pet godina. Ali je to važno za brendiranje naše zemlje, za brendiranje naše aviokompanije. I u tom smislu sam vrlo zadovoljan. Voleo bih kada Etihad ne bi napuštao Er Srbiju i nadam se da neće“, rekao je Vučić.
Objašnjenje smo tražili od ministra finansija Siniše Malog, koji je do imenovanja na tu funkciju bio i predsednik Nadzornog odbora Er Srbije. On je rekao da je odluku donela Vlada na osnovu Strategiju turizma, ali nije imao objašnjenje za to što je Ministarstva trgovine i turizma u odgovoru Insajderu navelo da oni nisu opredelili ta sredstva i da nisu isplaćena sa njihovog računa.
Zašto država nastavlja da finansira Er Srbiju?
Iako je prema ugovoru sa Etihadom država bila u obavezi da bespovratno ulaže sredstva u Er Srbiju do kraja 2016, finansiranje nacionalne aviokompanije sredstvima iz budžeta se ipak nastavilo. Nova davanja planirana su i u budžetu za 2019. godinu a Ministarstvo finansija već dve nedelje na ova pitanja ne dostavlja odgovor.
“Subvencije privatnim preduzećima” iz budžeta 2019. ukupno će iznositi 14,7 milijardi dinara, a Er Srbija je jedno od oko 50 preduzeća koja su korisnici ovih sredstava. Nije međutim jasno koliko koje od preduzeća dobija.
Novinari Insajdera uputili su Ministarstvu finansija dva pitanja pre dve nedelje:
Koliko novca će na ime subvencija u 2019. godini dobiti Er Srbija?
Zašto su budžetom za 2019. predviđene subvencije za Er Srbiju, ako se zna da je ugovorom sa Etihadom Srbija bila u obavezi da pomaže Er Srbiju zaključno sa krajem 2016. godine?
Pitanja smo uputili 27. novembra, a odgovore do danas nismo dobili.
Insajder se poslovanjem kompanije Er Srbija, troškovima države i uslovima pod kojima je Etihad preuzeo 49 odsto vlasništva u nacionalnoj avio kompaniji bavio u serijalu Srpsko-arapska posla.