Danas pitamo: Zašto se ne smanji akciza na gorivo imajući u vidu stalna poskupljenja?

U poslednjih pet godine Vlada Srbije je nekoliko puta korigovala visinu akcize na gorivo, i svaki put je ta izmena donela dodatno poskupljenje naftnih derivata. Zbog takve politike, vozači i pre svega privreda, tokom tog perioda nisu osetili u punoj meri čak ni značajan pad cene sirove nafte na svetskom tržištu u jednom periodu, jer je on praktično neutralisan državnom akciznom politikom. Situacija na svetskom tržištu se sada promenila i, uprkos činjenici da cene naftnih derivata iz meseca u mesec rastu, Vlada Srbije do danas nije preduzela nikakve mere kako bi ublažila negativan uticaj poskupljenja na privredu.

Ministarstvo finansija

Imajući u vidu da cene naftnih derivata nisu pod kontrolom države, već se formiraju na slobodnom tržištu, jedina mera kojom bi Vlada Srbije mogla da reaguje je da smanji svoja zahvatanja, odnosno akcize. Toj meri države pribegavaju kada žele da spreče veći poremećaj pre svega u onim sektorima privrede na koje značajno utiče cena goriva.

U ovom trenutku državni namet u vidu akcize i PDV-a čini čak 53 do 55 odsto maloprodajne cene naftnih derivata. Bezolovni benzin od 95 oktana košta oko 1,33 evra a dizel 1,42 evra. Sa ovim cenama Srbija se nalazi u vrhu liste najskupljih zemalja u okruženju. Prema analizi Udruženja naftaša Srbije, u poslednjih godinu dana, cene naftnih derivata su povećane za oko 22 odsto. Taj podatak i činjenica da se trend poskupljenja nastavlja, trebalo bi da bude dovoljan za reakciju države. Prema Zakonu o akcizama one bi mogle da budu privremeno umanjene za najviše 20 odsto. Takva mera je poslednji put primenjena 2012. godine na šest meseci.

Akciza na dizel za pet godine uvećana za čak 14,50 dinara

Milan Rakić iz Udruženja privatnih benzinskih stanica za Insajder kaže da država čak ne mora da smanjuje akcize, već da je dovoljno da se odrekne PDV-a koji naplaćuju na te iste akcize.

"Država naplaćuje porez na dodatu vrednost na državni namet, a to nema nikakve logike. Kada bi se država odrekla tog dela PDV-a gorivo bi bilo jeftinije za 10 do 12 dinara", kaže Rakić.

Prema zvaničnim podacima, Vlada Srbije je od kraja 2013. do marta 2018. godine, visinu akcize na bezolovni benzin povećala za nešto više od pet dinara, dok je akciza za dizel uvećana za čak 14,50 dinara. Upravo je to i jedan od glavnih razloga zbog kojeg se u Srbiji prodaje najskuplji dizel u okruženju.

Imajući u vidu da cena benzina i dizel goriva u Srbiji u poslednjih godinu dana uglavnom raste( što je posledica i rasta cene sirove nafte na svetskom tržištu) ali i da je ta cena među najvišim u okruženju novinari Insajdera su Ministarstvu finansija i Ministarstvu energetike uputili sledeća pitanja

1. Da li će akcize na naftne derivate( benzin i dizel) u narednom periodu biti umanjene i zbog čega to do sada nije urađeno?

2. Zbog čega je cena goriva u Srbiji, posebno dizela, među najvišim u regionu?

3. Da li Ministarstvo razmatra mogućnost ukidanja naplate PDV na akcizu na gorivo?