Danas pitamo: Zašto Vlada nastavlja da pomaže Beogradu čiji čelnici tvrde da je „kasa puna“, a budžet „nikad stabilniji“?

Vlada Srbije i tokom ove godine nastavila je s praksom da pre svega netransparentno i bez jasnih kriterijuma, iz budžetskih rezervi dotira lokalne samouprave. Samo Gradu Beogradu je u ovoj godini po tom osnovu uplaćeno blizu četiri miliona evra. Poslednji put, uz identično obrazloženje o "smanjenom budžetu", Vlada Srbije je na sednici održanoj 2. novembra namenila pomoć od 150.000 evra. Osim netransparentnog korišćenja republičkog novca, ovde se postavlja pitanje i zašto Grad Beograd dobija ponovo finansijsku injekciju, imajući u vidu izjave gradskih čelnika da finansije prestonice nikad nisu bile stabilnije, a prihod nikad veći.

Budžetske rezerve, ilustracija

Budžetska rezerva predstavlja deo novca u državnoj kasi koju pune svi građani Srbije, a koji se ne raspoređuje unapred, zakonom o budžetu, već se koristi za određene namene tokom cele godine.

Dok odluku o tome na koji način će sredstva iz republičkog budžeta biti trošena u narednoj godini donose narodni poslanici glasanjem o Zakonu o budžetu, odluku o tome za koje namene će se koristiti takozvana budžetska rezerva donosi direktno Vlada. To znači da građani i javnost tek na kraju godine mogu da vide na koji način je Vlada Srbije tokom protekle godine koristila njihov novac.

Sredstva budžetske rezerve već godinama se preusmeravaju za različite namene lokalnim samoupravama uprkos činjenici da svi gradovi i opštine već dobijaju sredstva koja su im opredeljena godišnjim budžetom. Nikada građanima nije objašnjeno ni po kojim kriterijuma, niti za koje namene se ovaj novac iz centralnog budžeta stavlja na raspolaganje lokalnim samoupravama. Najčešće obrazloženje u odlukama Vlade je "održavanje tekuće budžetske likvidnosti ili "smanjenjenje budžeta". 

Osnovni problem kod ovih vanrednih davanja je, kako već godinama upozorava Fiskalni savet, to što novac dobijen iz tekuće budžetske rezerve lokalne samouprave mogu da troše bez saglasnosti gradske skupštine i informisanja javnosti.

Grad Beograd je jedan od onih gradova koji se bar nekoliko puta godišnje nađe na spisku onih koji dobijaju vanredno novac iz budžetskih rezervi. Samo u ovoj godini na tom spisku se našao čak tri puta. Uključujući poslednji transfer od 150.000 evra, Beograd je od početka godine iz budžetskih rezervi dobio dobio najmanje 3 ,9 miliona evra.

Imajući u vidu da predstavnici gradske vlasti uporno tvrde da finansije prestonice nikad nisu bile stabilnije, pa čak i da grad ostvaruje i višak, poslednja vest da će se zbog nedostataka u budžetu iz republičke kase u gradsku preliti novih 150.000 evra, ponovo je otvorila pitanje tačnosti ovih tvrdnji.  

Zbog svega navedenog, Insajder je uputio nova pitanja Vladi Srbije i Gradu Beogradu.

Vladu Srbije pitali smo:

1. Zašto Vlada Srbije nastavlja sa praksom dodeljivanja sredstava iz budžetskih rezervi lokalnim samoupravama bez jasnih kriterijuma I netransparentno?

2. Na koji način Vlada javnosti garantuje da se novac iz budžetskih rezervi koristi sistematično?

Gradu Beogadu poslali smo sledeća pitanja:

1. Da li Grad Beograd ima problema sa finansijama?

2. Zbog čega je Grad Beograd sada dobio iz budžetskih rezervi 150.000 evra, odnosno tri miliona evra u maju ove godine?