Direktorka Specijalne bolnice u Vrnjačkoj Banji smenjena, donirani aparati za hemodijalizu otpisani

Zbog činjenice da osam aparata za dijalizu koji, iako dobijeni kao donacija pre deset godina, nikada nisu stavljeni u funkciju, direktorka Specijalne bolnice u Vrnjačkoj Banji Svetlana Brković je smenjena. To je za Insajder potvrdila Vanja Balšić, koja će u narednom periodu vršiti dužnost direktorke ove ustanove. I pored smene rukovodstva aparati koji nikada nisu ni raspakovani, neće biti dostupni pacijentima jer ih je Upravni odbor bolnice u međuvremenu otpisao.

„Taj postupak je već okončan. Odlukom Upravnog odbora ti aparati su otpisani zbog određenih zakonskih procedura. Trebalo bi da dođe do donacije novih aparata“, objasnila je nastalu situaciju za Insajder  v.d.  direktora Vanja Balšić.

Više detalja o ovom slučaju ona nije mogla da iznese, jer kako je rekla, još nije izvršena zvanična primopredaja dužnosti.

Podsetimo, Specijalna bolnica u Vrnjačkoj Banji dobila je od Vlade Italije aparate za hemodijalizu pre 10 godina, a oni za sve to vreme nisu bili dostupni pacijentima. Zbog prebacivanja odgovornosti između ove bolnice i Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) pacijenti putuju 20 kilometara nekoliko puta nedeljno da bi primili terapiju, iako u njihovom gradu aparati za hemodijalizu postoje već deceniju.

Oštećeni pacijenti iz cele Srbije

S obzirom na to da je Vrnjačka Banja lečilište i turističko mesto, podatak da su postojeći aparati 10 godina bili van upotrebe, dokaz je još jedne nebrige društva o ugroženima. Naime, pacijenti koji su prinuđeni na dijalizu zbog terapije mogu da putuju retko i uz brojne probleme. Aparati koji su upravo otpisani, tokom prethodnih deset godina mogli su ne samo da posluže lokalnim pacijentima, već i da omoguće normalniji život i veću pokretljivost onima koji su zbog terapije vezani za svoja mesta. Zbog nemogućnosti organizovanja hemodijalize, Vrnjačka Banja nije mogla da ugosti one kojima je dijaliza neophodna.

Italijanska Vlada je 2008. donirala Srbiji 355 aparata za hemodijalizu. Prema pisanju medija vrednost te donacije je bila oko 3,5 miliona evra, što znači da je jedan aparat za dijalizu vredeo oko 10.000 evra. Deo donacije, tačnije osam aparata, dostavljen je i Specijalnoj bolnici u Vrnjačkoj Banji.

Insajder se više puta obraćao nadležnim institucijama uključujući i Ministarstvo zdravlja s pitanjima o ovom slučaju. Ni na jedno postavljeno pitanje iz Ministarstva, međutim, nikada nije stigao odgovor.

Šta je plan Ministarstva zdravlja saznali smo od ministra Zlatibora Lončara prošlog petka tokom skupštinske rasprave kada mu je pitanje o aparatima za dijalizu koji stoje neraspakovani deset godina postavio poslanik Vojislav Vujić iz Jedinstvene Srbije.

Tada je ministar Lončar, zbog svega što se dešavalo oko aparata, najavio smenu direktorke Svetlane Brković.  On je tom prilikom izjavio da je Ministarstvo ranije u bolnicu poslalo servisere koji je trebalo da provere u kakvom su stanju aparati, ali da im direktorka nije dozvolila da dođu do aparata.

„Kada je Ministarstvo poslalo servisere, direktorka bolnice nije dozvolila da se aparati diraju, nego je dobila novu ideju – da treba aparate zameniti, bez ikakvog gledanja, bez ičega, za neke druge aparate“, rekao je Lončar prošle nedelje.

Novinari Insajdera su u više navrata pokušali da stupe u kontakt s donedavnom direktorkom Svetlanom Brković kako bi odgovorila na ove optužbe, ali se ona ni na jedan poziv nije javila.

Lončar je tada istakao i da je obezbeđena nova donacija, ukoliko se ispostavi da aparati nakon 10 godina nisu bezbedni za upotrebu. Međutim, s obzirom na to da su aparati odlukom Upravnog odbora bolnice već otpisani, očigledno je da procena servisera o bezbednosti upotrebe aparata neće uticati na to da oni ostanu u bolnici u Vrnjačkoj Banji.

Novinari Insajdera su pitali Ministarstvo na osnovu čega je doneta odluka da se aparati otpišu, kao i šta će biti s njima, međutim, odgovore još nismo dobili.

Prebacivanje odgovornosti nadležnih institucija

Slučaj doniranih i nikada raspakovanih aparata, pokrenuli su pacijenti koji moraju da putuju 20 kilometara nekoliko puta nedeljno da bi primili terapiju. Oni su se žalili poverenici za zaštitu ravnopravnosti Brankici Janković preko pritužbe koju je podneo Savez organizacija bubrežnih invalida.

Poverenica je još u novembru 2017. naložila Specijalnoj bolnici, Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje i Ministarstvu zdravlja da učine sve kako bi aparati postali dostupni pacijentima.

Takođe, nakon nadzora je utvrdila da nisu tačni navodi nadležnih iz Specijalne bolnice da nemaju dovoljno novca za osnivanje odeljenja za hemodijalizu, već da je glavna prepreka za stavljanje aparata u upotrebu „nerazumevanje u pogledu nadležnosti Fonda i Bolnice da se prevaziđu problemi i eventualne nesuglasice“.

Ovim povodom osnovana je i Komisija zа utvrđivаnjе trеnutnоg stаnjа i uslоvа zа оtvаrаnjе Оdеlјеnjа zа hеmоdiјаlizu u Spеciјаlnој bоlnici zа intеrnе bоlеsti Vrnjаčkа Bаnjа, međutim, novinari Insajdera od Ministarstva zdravlja nikada nisu dobili odgovor na pitanje šta je Komisija u ovom slučaju utvrdila.

Insajder