Insajder pitanje dana: Zbog čega nema političke volje da se reši pitanje privatizacije klubova?
Niti u vlasništvu države, niti u privatnim rukama. Fudbalski klubovi Zvezda i Partizan zakonski su organizovani na nivou ne tako profitabilnih udruženja, kao što su primera radi, udruženja golubara ili šahista. Istovremeno kroz klubove prolaze desetine miliona evra, bez adekvatne kontrole, zbog čega su čak vođeni ili se i dalje vode i sudski postupci. Uprkos svemu, pravila igre ostaju ista. Država uporno, preko državnih preduzeća pomaže Zvezdi i Partizanu, a problem se suštinski ne rešava. Poslednji zakon o sportu predvideo je da se to pitanje reši posebnim zakonom, ali onda taj poseban zakon nije donet.
Privatizacija klubova, onih koji imaju status udruženja građana, već 17 godina se pominje kao najbolje rešenje. Lista obećanja počinje 2001. a na njoj se nalaze zamenici ministara, državni sekretari, prvi potpredsednici vlade, premijeri, načelnici uprave za sport…
“Oni će, kao i obične firme, biti privatizovani u naredne četiri godine, a pre toga mora da se utvrdi šta je od imovine sa kojom raspolažu zaista njihovo” – 19. Avgust 2001, izjava zamenika ministra za privatizaciju u Vladi Srbije, Mirka Cvetkovića za tadašnji Radio B92.
“Polazeći od toga da sport u ovoj fazi treba da se finansira iz budžeta i donacija, pokrenućemo i javnu raspravu o donošenju zakona o privatizaciji u sportu” - 2. mart 2004, ekspoze mandatara Vojislava Koštunice
“Neodrživo je ovakvo haotično svojinsko stanje. Društvena imovina je i svačija i ničija, niko nema pravu odgovornost i niko neće da uloži veća sredstva jer se ne zna kuda bi tačno ona otišla” - 24. jun 2009, ministarka sporta i omladine Snežana Samardžić-Marković
“Došli smo do dva ili tri primenjiva modela privatizacije. Izmene Zakona o sportu su u završnici, u skladu s njima biće i zakon o privatizaciji” - 11. jul 2014, ministar sporta Vanja Udovičić
"Prvo mora da se evidentira čime sve raspolažu klubovi, pa onda da se krene u privatizaciju" - 16. jun 2015, ministar sporta Vanja Udovičić
“Prestanak direktnog finansiranja poslovanja klubova i uređenje vlasničkih odnosa u sportu kroz promenu zakonske regulative i završetak privatizacije u sportu” - 27. april 2014, ekspoze mandatara Aleksandra Vučića
„Nemam snage da se borim sa privatizacijom klubova. Priznajem poraz. Sam sam u borbi po tom pitanju“ - 29. decembar 2014, premijer Aleksandar Vučić
Ovo su samo neka od obećanja koja je moguće naći u medijskoj arhivi o tome da će klubovi biti privatizovani.
Najnovije “rešenje” - da se nađe rešenje…
Novi zakon o sportu usvojen je u februaru 2016, ali u njemu nije regulisano pitanje privatizacije već se samo navodi da će se privatizacija imovine i kapitala u društvenoj odnosno javnoj svojini urediti posebnim zakonom. Taj zakon još uvek nije donet i nema naznaka kada će to pitanje biti rešeno.
U februaru 2015. godine resorni ministar Vanja Udovičić je rekao da je jedan od prvih koraka da se prikupe “evidencione prijave klubova da bi se stekla osnovna slika same strukture u sportskoj organizaciji”, odnosno da bi se utvrdilo šta je čije u klubovima, šta pripada državi, šta navijačima odnosno klubovima.
I prethodni zakon iz 2011 predviđao je da klubovi dostave evidencionu prijavu uz koju su između ostalog bili dužni da dostave dokaze o pravu korišćenja i dokaze o vlasništvu nad imovinom koju koriste. Taj zakon je predviđao privatizaciju klubova.
Novinari Insajdera su se mehanizmima zloupotreba u srpskom fudbalu bavili najdetaljnije u serijalu Pravila igre.
Sve činjenice prikupljene od emitovanja ovog serijala 2009, pa do danas, pokazuju da se “pravila igre” nisu promenila.
Do danas niko nije dao argumentovan odgovor na pitanje kako je moguće da je država nemoćna kada je reč o privatizaciji klubova.
Uprkos tome, kada bi sutra bila objavljena prodaja dva najveća kluba, Zvezde i Partizana, potencijalni kupci ne bi zapravo znali šta kupuju, osim brojnih problema i ogromnih dugova, posebno kada je reč o Zvezdi. Nedefinisana vlasnička struktura se najbolje vidi na primeru stadiona. Zvezdin stadion pripada Fudbalskom klubu Zvezda, Partizanov Sportskom društvu Partizan. Međutim zemljište na kojem se stadioni nalaze pripada državi.
Šta dalje?
Novinari Insajdera uputili su ministru sporta Vanji Udovičiću pitanje dana u vezi sa sprovođenjem dela Zakona o sportu koji bi mogao da otkoči proces (zahtev ministru Udovičiću pogledajte ovde):
U Zakonu o sportu usvojenom 2016 godine, između ostalog, se navodi: “Privatizacija imovine i kapitala u društvenoj, odnosno javnoj svojini u organizacijama u oblasti sporta urediće se posebnim zakonom”. Zbog čega već dve godine nije, u skladu sa navedenom odredbom, donet zakon kojim bi se rešilo pitanje privatizacije klubova?
Da li su fudbalski klubovi Crvena Zvezda i Partizan dostavili “evidencione prijave” o kojima je ministar Vanja Udovičić govorio u februaru 2015. godine?