Pitanje dana: Kada će Vlada rešiti problem sa fabrikom vode u Zrenjaninu?

„Zrenjanin je na korak do dobijanja zdrave pijaće vode“, izjavila je premijerka Ana Brnabić u januaru ove godine. Međutim, taj korak već 11 meseci nikako da se napravi. Iako je Vlada još u maju dogovorila potpisivanje sporazuma o otkupu postrojenja za prečišćavanje vode sa konzoricijumom privatnih firmi koje su postrojenja izgradili, od sporazuma još nema ništa.

Fabrika vode u Zrenjaninu

Sam sporazum o otkupu „fabrike vode“ koju Zrenjaninci čekaju već 14 godina je iznuđeno rešenje, jer je propustom nadležnih organa investitoru dato da gradi fabriku koju, prema zakonu, ne sme da stavi u upotrebu. Kako je uopšte bilo moguće da se postrojenje izgradi ako u zakonu piše da privatnik ne može da obavlja uslugu prečišćavanja vode, u Vladi koja je garant celog posla, mesecima ne odgovaraju na pitanja Insajdera.

Italijanska kompanija Zilio, zajedno sa srpskom firmom Sinerteh, fabriku je sagradila još u avgustu 2017. godine sopstvenim sredstvima i od komercijalnog kredita banke. Postrojenja su dobila građevinsku dozvolu, prošla tehnički pregled i odobren joj je probni rad. Međutim, ispostavilo se da po Zakonu o komunalnim delatnostima privatna kompanija ne može da se bavi uslugom prečišćavanja vode.

Grad je 2014. potpisao nezakonit ugovor, a za ceo posao garantovala je Vlada Srbije tada na čelu s sadašnjim predsednikom Aleksandrom Vučićem. Ko je za ovaj „propust“ odgovoran, za sada nije poznato, a u Vladi Srbije već mesecima ne odgovaraju na pitanja Insajdera u vezi sa ovim slučajem koji je i premijerka Ana Brnabić nazvala „suludim“.

"Mislim da je neverovatna situacija. Ako opet mogu da iskoristim termin koji nekad koristim – mislim da je suluda. Mislim da je neverovatno kako smo došli dovde", ocenila je premijerka Srbije Ana Brnabić u junu ove godine.

Da je posao koji je Grad Zrenjanin sklopio sa Zilio Grupom nezakonit javnost je saznala tek nakon što su oko dozvole za rad postrojenja u sukob došla dva ministarstva. Dok je Ministarstvo građevinarstva dalo pisano mišljenje da privatnik po ugovoru sa JKP Vodovod i Kanalizacija Zrenjanin može da prečišćava pitku vodu, Ministarstvo zdravlja je donelo odluku, tumačeći odredbe Zakona o komunalnim delatnostima, da privatnik ne može da se bavi delatnošću vode.

Nakon što je ustanovljeno da fabrika ne može da bude puštena u pogon, Vlada Srbije i kompanija "Zilio" dogovorili su potpisivanje sporazuma o otkupu postrojenja za prečišćavanje vode. Međutim, uprkos brojnim pitanjima novinara, ostalo je nejasno ko će platiti otkup – Vlada Srbije ili Grad Zrenjanin – kao i kolika će cena otkupa biti.

Čekajući pijaću vodu u 21. veku

Stanovnici Zrenjanina zdravu pijaću vodu iz gradskog vodovoda čekaju od 2004. godine, kada je sanitarna inspekcija zabranila vodu za piće zbog nedozvoljene količine arsena. Prema podacima Inicijative „Zajedno za vodu“, građani ovog banatskog grada za kupovinu flaširane vode dnevno troše 20.000 evra, a za prethodnih 14 godina, koliko je voda iz gradskog vodovoda zabranjena za piće, potrošili su sto miliona evra samo za te potrebe.

I pre nezakonitog posla sa Zilio Grupom bilo je pokušaja da Zrenjaninci reše problem sa pijaćom vodom. Grad je 2014. raskinuo ugovor sa nemačkim “Vasertehnikom”, a tadašnji direktor zrenjaninskog „Vodovoda“ Goran Tajdić rekao je da bi voda koju bi “Vasertehnik” prerađivao bila po evropskim standardima koji su manje strogi od srpskih, dok bi postrojenje koštalo 25 miliona evra.

Nakon neuspelog posla sa nemačkom firmom, napravljen je dogovor sa Ziliom. Gradnja fabrike počela je u oktobru 2015. godine i, prema izjavama gradonačelnika Zrenjanina Čedomira Janjića, trebalo je da bude završena do kraja iste godine. Međutim, fabrika je završena tek dve godine kasnije, ali još nije puštena u pogon.

Institucije bez komentara, troškovi „greške“ rastu

Generalni menadžer “Sinerteha” Nenad Obradović izjavio je za medije da njegova firma svaki dan gubi 2.000 evra zbog toga što postrojenje u koje je, prema njegovim rečima, uloženo više od osam miliona evra, još nije započelo sa radom.

Kompanija "Zilio"u septembru ove godine najavila je da je "dovedena u situaciju da svoja prava brani i ostvari pred nadležnim sudovima".

"Imajući u vidu razmere problema, pristali smo da prodamo fabriku i ispod cene koštanja pod uslovom da bude u dogovorenom i u vrlo kratkom roku. Svakim danom se troškovi gomilaju, a datuma rešenja problema nema na vidiku. Niti jedno obećanje do sada dato građanima a i nama, niti jedan dogovor nisu poštovani, te smo dovedeni u situaciju da naša prava branimo i ostvarimo pred nadležnim sudovima", naveo je Zilio u saopštenju.

Novinari Insajdera su Vladi Srbije poslali pitanja u vezi sa slučajem fabrike vode u Zrenjaninu još u martu ove godine, međutim, uprkos uveravanjima, do danas nismo dobili odgovore. Zbog toga ista pitanja Vladi postavljamo javno u okviru rubrike Pitanje dana:

Vlada Srbije i kompanija "Zilio" nedavno su dogovorili potpisivanje sporazuma o otkupu postrojenja za prečišćavanje vode koji je ovaj konzorcijum izgradio još prošlog leta.

-            Kako  je moguće da je posao sa kompanijom „Zilio“ uopšte sklopljen uprkos tome što po Zakonu o komunalnim delatnostima privatna kompanija ne može da se bavi uslugom prečišćavanja vode? Kako je moguće da u Vladi i nadležnim ministarstvima niko nije bio upoznat sa ovom zakonskom odredbom?

-            Ko je odgovoran za ovakvu situaciju, a koju će na kraju platiti građani Srbije?

-            Na koji način će Vlada rešiti ovaj problem? Da li će i kada biti potpisan sporazum o otkupu postrojenja sa kompanijom "Zilio" i koliko će  otkup koštati?

Izmenom zakona do (problematičnog) rešenja?

Vlade Srbije usvojila je 19. novembra predlog dopuna Zakona o komunalnim delatnostima, a koji predviđa mogućnost da javna preduzeća poslove iz okvira komunalne delatnosti vodosnabdevanja (ali i tramvajsko-trolejbuskog gradskog prevoza) poveravaju drugim pravnim licima. Ako se ovaj predlog usvoji na taj način bi se retroaktivno rešio problem sa fabrikom vodom u Zrenjaninu.

Ovakva Izmena zakona omogućila bi legalizaciju nezakonitog postupanja državnih organa, ali i komercijalizaciju vodosnabdevanja što mnogi smatraju problematičnim. Zrenjaninski socijalni forum (ZSF) ocenio je da će omogućavanjem privatnim firmama da se bave vodosnabdevanjem, voda za piće izgubiti status javnog dobra, a da će na taj način biti stvoreno veliko tržište za strane firme koje će dobiti monopolski položaj u delatnosti koja donosi velike profite.