Pitanje dana: Zašto MUP ne postupa po nalogu tužioca za privođenje investitorke objekta na Pančićevom vrhu?

Slučaj ilegalne kafane od 1.000 kvadratnih metara na Pančićevom vrhu postao je simbol  bespravne gradnje u Srbiji i pokazao svu ispraznost fraza o tome kako „institucije rade svoj posao“. Jedna od instanci koja nije uradila svoj posao je  MUP koji je u nekoliko navrata „zakazao“, a poslednji put kada je po nalogu Tužilaštva trebalo da privede misterioznu investitorku Snežana Mitković na saslušanje po krivičnoj prijavi za ilegalnu gradnju. U sud u Brusu, kako je za Insajder potvrdio nadležni tužilac, ne samo da nije stigla investitorka, nego ni zvanično obrazloženje MUP-a o tome zbog čega nisu postupili po nalogu.

policija, ilustracija

Snežana Mitković, koja je zvanično navedena kao investitorka nelegalnog objekta od 1.000 kvadrata na Pančićevom vrhu, tri puta se nije pojavila na zakazanom saslušanju u Osnovnom sudu u Brusu, po prijavi koju je protiv nje podnelo Ministarstvo za građevinarstvo.

Odsustvo sa dva ročišta – 31. avgusta i 27. septembra – pravdala je bolešću, zbog čega je tužilac za treće, koje je bilo zakazano za 16. oktobar, naložio njeno privođenje.

Međutim, investitorka nije privedena u sud, a iz MUP-a ni 10 dana od događaja ne odgovaraju zbog čega to nije izvršeno – ni tužilaštvu, a ni na mnogobrojne upite novinara Insajdera.

Zbog toga MUP-u još jednom, javno, postavljamo pitanje:

-        Zašto MUP ne postupa po nalogu tužioca za privođenje misteriozne investitorke objekta na Pančićevog vrhu?

Ko stoji iza Mitković/Matković?

Navodna investitorka iz Smedereva Snežana Mitković, koja se na pojedinim dokumentima potpisivala i kao Matković, do danas je ostala nepoznata javnosti. Višemesečni pokušaji Insajdera da do nje dođe bili su bezuspešni, a nismo je našli ni na adresi koju je navela u zvaničnoj dokumentaciji. Nepoznato je i da li neko moćan, i ko, “stoji” iza nje, jer je očigledno da se državni organi povlače pred njenim „projektom“. Tok izgradnje bespravnog objekta, od postavljanja temelja do otvaranja restorana, s javnošću su paralelno, ali nemo, pratile brojne državne institucije.

Ona je uspela u rekordnom roku da dobije saglasnost svih nadležnih institucija za postavljanje ski bifea od 150 kvadrata na vrhu Kopaonika. Umesto montažnog objekta, izgrađen je armirano-betonski veći od 1.000 kvadrata, a da je u tome niko nije sprečio.

Takođe, kako je Insajder ranije otkrio, Opština Brus je u ime investitorke Ministarstvu građevinarstva dostavila zahtev za legalizaciju objekta, koji je navodno podnet još 2014, iako postoje jasni dokazi da je gradnja nelegalnog objekta počela tek 2017.

Upravo zbog toga je Ministarstvo građevinarstva podnelo krivičnu prijavu protiv predsednika Opštine Brus Milutina Jeličića Jutke. Ministarstvo sumnja da je Jeličić u dogovoru sa Snežanom Mitković, posredovao i trgovao svojim uticajem dajući nalog NN službenom licu, da falsifikuje službene isprave.

Navodima u krivičnoj prijavi Ministarstvo građevinarstva praktično je potvrdilo istraživanje Insajdera koje je objavljeno u emisji “Vrh bezakonja”.

I zadašnji zamenik predsednika Opštine i član Gradskog veća Aranđel Stojković potvrdio je za Insajder da je pod pritiskom Jeličića potpisao saglasnost da je lažna prijava Snežane Mitković iz 2014. primljena te godine.

Ministarstvo građevinarstva je nedavno podnelo i krivičnu prijavu protiv JP Skijališta Srbije Dejana Ćike. Javno preduzeće Skijališta Srbije, bilo je praktično prva nadležna institucija kojoj se investitorka Snežana Mitković obratila 12. januara 2017. godine.

Kako je pokazalo istraživanje Insajdera, a što se navodi i u krivičnoj prijavi, JP Skijališta Srbije omogućila su investitorki Mitković mesecima da koristi njihovu vodu i struju, uprkos tome što je Ministarstvo građevinarstva izdalo rešenje o rušenju objekta.

JP Skijališta Srbije su struju i vodu isključila tek 2. avgusta ove godine, i to nakon što je to od njih zatražilo Ministarstvo zbog zakazanog rušenja 7. avgusta. Ipak, objekat nije srušen jer policija nije obezbedila neophodnu asistenciju.

U ovom trenutku je uklanjanje nelegalnog objekta praktično u pat poziciji - policija traži od Ministarstva da prvo pokuša rušenje bez njihove asistencije, dok ministarka Zorana Mihajlović poručuje da ne želi da na taj način ugrozi bezbednost ljudi i opreme.

I dok dva ministarstva prebacuju odgovornost oko toga ko je sledeći na potezu za naredno rušenje, kafana u ilegalnom objektu radi bez ikakvih problema.

Istovremeno, poreklo novca kojim je plaćena izgradnja objekta je nepoznato. Uprava za sprečavanje pranja novca je utvrdila da na bankovnim računima Snežane Mitković u poslednje tri godine nisu postojala sredstva kojima je mogla da finansira izgradnju objekta od preko 1.000 kvadrata na vrhu Kopaonika.

Ko stoji iza Snežane Mitković, odnosno ko je toliko “jak” da zbog njega/nje mnogobrojne institucije u nizu otkažu poslušnost zakonima Republike Srbije, za sada ostaje pod velom tajne – bar dok institucije ne počnu da obavljaju posao koji im je poveren.