Detalji slučaja Jajinci: Zašto je Tužilaštvo odustalo od postupka

Više javno tužilaštvo još u avgustu ove godine donelo je odluku o tome da nema osnova za pokretanje krivičnog postupka u slučaju Jajinci i to nakon što je glavni policijski inspektor u julu zatvorio operativne obrade u ovom slučaju, pokazuje službena beleška do koje je došao Insajder. Uprkos ovoj činjenici, ministar policije nastavio je da uverava javnost da se istrazi o oružju nađenom u Jajincima poklanja maksimalna pažnja, a javnost je o odluci tužilaštva obaveštena tek pre mesec dana.

Jajinci

Kako se može videti u službenoj belešci zamenika javnog tužioca Jasmine Stanković, na ovom slučaju bili su angažovane skoro svi istražni organi republike Srbije – od Vojne policije koja je utvrđivala poreklo oružja, preko Uprave kriminalističke policije i Odeljenja za istraživanje eksplozije, požara i havarije, pa sve do Služba za borbu protiv organizovanog kriminala. 

Zakon o javnom tužilaštvu ne predviđa da je tužilaštvo dužno već da može da obaveštava javnost o pojedinačnim postupcima. Kako su pojedini članovi Vlade ostavljeno oružje u Jajincima povezivali sa pokušajem ubistva premijera ili njegovog brata očekivalo se da će Tužilaštvo nakon sprovedene predistrage u najkraćem roku javnost o nalazima iste i obavestiti.

Međutim, uprkos tome, Više javno tužilaštvo odlučilo je da ovu informaciju javnosti dostavi tek tri meseca nakon donošenja odluke i to čak ni saopštenjem za javnost, već davanjem kratke izjave agenciji Beta.

U službenoj belešci konstatuje se da je da nakon višemesečnih istražnih radnji, upoređivanja DNK-a, lociranja telefona, razgovora sa građanima, tajnog nadzora praćenja i snimanja određenih lica - nadležni organi ipak nisu utvrdili ko je ostavio arsenal oružja nedaleko od porodične kuće aktuelnog predsednika Srbije Aleksandra Vučića u Jajincima, kao ni čemu je ono bilo namenjeno.

Tužilaštvo je, kako se vidi u službenoj belešci, odluku o odustajanju od pokretanja krivičnog postupka u slučaju Jajinci donelo 18. avgusta ove godine, dok je javnost o tome obaveštena tek 15. novembra.

Takođe, kako se može zaključiti, Više tužilaštvo je vodeći ovaj postupak u saradnji sa drugim nadležnim službama pratilo, prisluškivalo i saslušavalo određen broj lica.

Ono što se međutim ne može videti u belešci tužioca jesta na osnovu čega su baš ta lica, kao i koliko osoba je bilo predmet operativnih obrada.

U okviru predistrage u slučaju Jajinci, nadležni su pokušali i da veštačenjem utvrde poreklo ispisanih oznaka na ručnom bacaču rakete, ali kako se navodi, to preduzetom metodom nije bilo moguće.

 „Na osnovu zapisnika o veštačenju, koji se odnosi na primenu komparativne grafoskopske metode i vizuelni pregled spoljnog teksta na oružju, proizlazi da nije moguće utvrditi da li je jedno ili više lica ispisalo navedeno oznake, te je zaključeno da ovom metodom nije moguće utvrditi pol skriptera niti starost teksta“ ,kaže tužilac u svojoj belešci.

Policija povezala „neka lica s nekim prostorima i delima“

Nadležni su u ovoj predistrazi deo svojih saznanja pokušali da potvrde i lociranjem mobilnih telefona osoba koje su se nalazila na mesto pronađenog oružja.

O ovome je, između ostalog, govorio i ministar policije petnaest dana nakon pronalaska oružja. Nebojša Stefanović je tako odgovarajući na pitanja novinara redakcije Insajder izjavio je da je u ovom slučaju identifikovano dosta činjenica koje ukazuju na to ko bi mogli biti izvršioci, ali ne i ko su nalogodavci.

"Povezali smo neke ljude s nekim prostorima i nekim delima. Ali kada bih vam rekao šta i kako, mi bismo ih upozorili. Mi želimo da kriminalci budu u mraku, da ne znaju šta policija zna. Dokle god je to tako, mi smo korak ispred njih”, naveo je Stefanović 14. novembra prošle godine.

Međutim, kako se može videti u službenoj belešci, do tog datuma istražni organi tek su uzeli izjave više lica ali u vidu obaveštenja od građana.

Takođe, tog dana, sudija za prethodni postupak tek je doneo naredbu o lociranju telefona koji su se našli na tom prostoru i računarskom pretraživanju podataka.

„Dana 14. 11. 2016. godine sudija za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu je doneo naredbu za računarsko pretraživanje podataka, kao i lociranje telefona za period od 10. avgusta prošle godine do 10. februara ove godine“ kaže Stankovićeva u svojoj belešci.

Nakon toga, kako se može videti u belešci, pripadnicima Službe za borbu protiv organizovanog kriminala takozvani SBPOK podneli su više predloga u periodu od kraja decembra prošle godine do sredine aprila voe godine, a sve „u cilju otkrivanja identiteta lica, brojeva telefona i utvrđivanje lokacija lica, kao i eventualnog utvrđivanja identiteta NN lica koji su koristili telefone“.

Međutim, uprkos ovome kao i upoređivanjem DNK-a uzetih sa oružja i DNK lica koja su bila predmet operativnih obrada, policija 12. jula ove godine donosi odluku da zatvori operativnu obradu u ovom slučaju utvrđujući da nisu potvrđena saznanja.

„Dana, 12. 07. 2017 glavni policijski inspektor je dostavio izveštaj o preduzetim aktivnostima u okviru OO Komandos , a u kome je navedeno da primenom posebnih dokaznih radnji prema imenovanim licima nisu potvrđena saznanja da imenovani aktivno učestvuje u izvršenju krivičnog dela Nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija i krivičnog dela Trgovina uticajem, te će se pristupiti zatvaranju operativne obrade“ navodi se, između ostalog, u službenoj belešci do koje su novinari redakcije Insajder.

Dodaje se i da je ovim izveštajem glavni policijski inspektor izneo mišljenje da je operativna obrada koja je sprovođena nad imenovanim licima bila svrsishodna ali da nije dala očekivane podatke, što je u velikoj meri bilo nemogućeno jer su se pojedina lica koja su bila predmet obrada, uglavnom nalazila van teritorije Republike Srbije.

Na osnovu informacije da je policija operativnu obradu ovog slučaja zatvorila još jula meseca ove godine, ostalo je nejasno na osnovu čega je ministar policije Nebojša Stefanović, tri meseca kasnije 26. oktobra, u Skupštini Srbije izjavio da se istrazi o oružju nađenom u Jajincima, poklanja maksimalna pažnja kao i da bezbednosne službe rade svoj posao.

On je, odgovarajući na pitanja poslanika Đorđa Vukadinovića dokle se stiglo sa tom istragom, rekao da je saslušano više stotina lica.

“Ne mogu da vam govorim šta je sve urađeno, ali mi već godinama, za razliku od nekih prošlih vremena u kojima nisam siguran da su bezbednosne službe u punom obimu i kapacitetu razumele postojanje organizovanih kriminalnih grupa… danas je situacija promenjena”, rekao je krajem oktobra ove godine Nebojša Stefanović.

Od pokušaja atentata na premijera i njegovog brata do nedostatka dokaza

Podsetimo, mediji su krajem oktobra prošle godine objavili da je u blizini porodične kuće premijera Aleksandra Vučića pronađen arsenal oružja.

Pojedini članovi Vlade ocenili su da je u pitanju pokušaj ubistva premijera ili njegovog brata.

Dva dana pošto je nađen sanduk s oružjem Aleksandar Vučić je izjavio da ne veruje da je reč o atentatu, navodeći da je taj deo šume u Jajincima najbolje mesto gde ljudi ostavljaju svoje staro oružje.

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović navodio je da u celom slučaju “vidi tragove ozbiljnog profesionalizma”, pa i da premijer strahuje da je meta bio njegov brat“.

Dodao je i da se u maloj oblasti kod kuće premijera u danu nalaženja oružja i dva dana pre toga našlo 97 bezbednosno interesantnih lica.

Ubrzo nakon toga, premijer Vučić je zabranio svim nadležnim državnim organima koji su zaduženi za bezbednost premijera, uključujući i MUP i civilne i vojne obaveštajne agencije, da izlaze u javnost s informacijama o događajima u Jajincima i na Novom Beogradu dok se istraga ne okonča.

Više od godinu dana nakon pronalaska oružja, Više javno tužilaštvo u Beogradu nedavno je zaključilo da u slučaju pronađenog oružja nedaleko od porodične kuće aktuelnog predsednika Srbije Aleksandra Vučića u Jajincima nema osnova za pokretanje krivičnog postupka za krivično delo iz nadležnosti tog tužilaštva.

Nakon ove odluke, ministar policije je rekao da „policija u ovom trenutku nema dovoljno dokaza da bi privela bilo koga vezano za ovaj slučaj oružja ali da to ne znači da MUP nema određena saznanja i da ne radi na tome".

"Naravno da je to prioritet, ali ako ne obezbedimo dovoljno dokaza, besmisleno je da idemo u sudski postupak. Da li sam zadovoljan što je prošlo godinu dana? Svakako da nisam, ali, ja ću insistirati da nastavi da se radi na tom slučaju", rekao je Stefanović novinarima.

Izvor: Insajder