Dipos troši kao da je privatna firma
Preduzeće DIPOS, za održavanje i renoviranje nekretnina koje su u državnom vlasništvu, ne sprovodi javne nabavke i, po svemu sudeći, angažuje uzak krug firmi po sopstvenom nahođenju. Ovakav način poslovanja ne daje nikakvu garanciju da angažovane firme nude tržišnu cenu, a svako nekontrolisano trošenje sredstava DIPOS-a predstavlja potencijalno direktnu štetu za budžet.
Kako je Insajder već objavio, DIPOS-u je Vlada Srbije omogućila da ne sprovodi javne nabavke prilikom održavanja državnih vila i stanova.
Novinari Insajdera na osnovu dokumentacije koju su dobili po Zakonu o pristupu informacijama od javnog značaja, ali i na osnovu javno objavljenih ličnih karti preduzeća iz 2013, analizirali su koliko su pojedine privatne firme zaradile obavljanjem poslova za preduzeće u državnom vlasništvu DIPOS.
Nezakonito poslovanje Diposa konstatovala budžetska inspekcija
Budžetska inspekcija Ministarstva finansija vršila je kontrolu poslovnih knjiga, izveštaja i poslovanje preduzeća DIPOS u 2009. Na kraju kontrole sačinjen je zapisnik na više desetina strana o svim nepravilnostima i nezakonitostima.
Jedna od oblasti provere bila je upravo kontrola „investiciono-tehničkog održavanja i izvođenja radova“, poslovi na koje DIPOS potroši 70 odsto sredstava, zarađenih od izdavanja državnih vila i stanova.
Tada je kontatovano da DIPOS nema detaljan izveštaj na kraju svake godine o tome koliko je koja privatna firma dobila od DIPOS-a, već zbiran prikaz troškova.
Nakon toga, budžetskoj inspektorki dostavljena je obimna dokumentacija u vidu pet kutija u kojima su se nalazili ugovori DIPOS-a i privatnih firmi angažovanih za građevinsko-zanatske poslove.
Kako je dokumentacija bila obimna i nesređena, odlučeno je da se obavi kontrola metodom slučajnog uzorka pojedinih ugovora između privatnih firmi i preduzeća u državnom vlasništvu DIPOS-a.
Tada je budžetska inspekcija konstatovala da je na primer firma Akord inženjering za renoviranje tri DIPOS-ova objekta u toku 2008. zaradila više od 580.000 evra.
Firma Intergradnja Coop iste godine je renovirala za račun DIPOS-a, odnosno države, tri nekretnine na tri lokacije po ceni od nešto više od 430.000 evra.
Za građevinske radove na jednom objektu u Beogradskog bataljona, firma Zanat gradnja naplatila je skoro 216.000 evra.
Jedna od firmi registrovana upravno na adresi jedne od Diposovih nekretnina, Gačić and Co, za radove na jednom objektu 2008. zaradila je čak 112.000 evra.
Direktor ove firme je, prema pisanju medija, 2012. uhapšen zbog zloupotrebe službenog položaja, falsifikovanja službene isprave, pranja novca, nedozvoljene trgovinu i poreske utaje.
Lična karta preduzeća DIPOS
Na inicijativu bivšeg ministra privrede Saše Radulovića, državna preduzeća morala su 2013. da dostave Ministarstvu svoje „lične karte“. One sadrže opšte podatke o preduzeću, finansijske izveštaje, dobavljače, kupce, vrednost nepokretnosti i dugoročne obaveze.
Dipos je tada za svoju ličnu kartu bio među nalošije ocenjenim preduzećima.
Novinari Insajdera analizirali su neke od najvećih dobavaljača ovom državnom preduzeću.
Najplaćeniji dobavljač ovom državnom preduzeću u 2013. bila je firma Gradina iz Zemuna. Zanimljivo je da do te godine Dipos nikada nije angažovao ovu firmu, da bi joj u 2013. dodelio poslove u vrednosti od nešto manje od 450.000 evra.
Firma koja je najviše novca zaradila od angažovanja kod Diposa na osnovu podataka iz lične karte ovog preduzeća je firma Gačić and Co. Ona je u periodu od 2010. do avgusta 2013. zaradila više od tri miliona evra.
Odmah nakon nje firma Akord inženjering, u periodu od 2010. do avgusta 2013, zaradila je čak 1,6 miliona evra.
Za obezbeđivanje objekata godišnje izdvajano 20 do 50 miliona dinara
Još jedna od firmi angažovana od strane DIPOS-a, ali za poslove obezbeđenja, je i firma Protecta tim, u vlasništvu Dragana Trivana, bivšeg muža Jelene Trivan.
Jelena Trivan je bivša funkcionerka DS-a, koju je zatim Vlada predvođena SNS-om imenovana na čelo Javnog preduzeća Službeni glasnik.
Tako je npr. Dipos ovoj privatnoj firmi za njihove usluge u 2010. platio 33.000, da bi već sledeće usluge platio skoro 460.000 evra. Najveću zaradu, na osnovu lične karte, DIPOS je ovoj firmi omogućio 2012, kada su usluge naplatili 501.000 evra, da bi skoro upola manje platili naredne, 2013.
Još jedna od firmi angažovanih na obezbeđivanju nekretnina koje su poverene DIPOS-u na korišćenje je i firma Tim za taktički trening.
Prema podacima iz „lične karte“ preduzeća DIPOS, koji se odnose na period od 2010. do 2013, ova firma prvi put je angažovana 2013, a do avgusta te godine u poslovima s DIPOSOM zaradila je 147.000 evra.