Slučaj Prointer, Alti, WinWin: Država dodeljuje poslove monopolistima?

Komisija za zaštitu konkurencije od kraja decembra 2016. vodi postupak ispitivanja da li je kompanija Prointer preuzimanjem 100 odsto vlasništva firme Alti i prodajnog lanca WinWin uspostavila nedozvoljen monopolski položaj na domaćem IT tržištu. U međuvremenu, od tada do danas Prointer je s državnim organima i javnim preduzećima sklopio ugovore za 20 novih nabavki, vrednosti blizu dva miliona evra.

U poslednja dva meseca Prointer je s kompanijom Alti i drugim povezanim firmama ugovorio nabavke za, između ostale, Ministarstvo za državnu upravu, Upravu za zajedničke poslove, Gradsku upravu Beograd, EPS, Srbijagas...

Kompanija Prointer je osnovana 2005, a prema analizi Insajdera od 2013. beleži ogroman rast, i to zahvaljujući sve većem broju poslova koje dobija od državnih preduzeća i institucija. Položaj ove kompanije najbolje se može videti iz podatka da je tokom 2012. Prointer pobedio na jednom, a 2016. na 150 tendera - na poslovima od uvođenja informacionih sistema do nabavke računara i tonera.

Vlasnik Prointera je Slobodan Kvrgić. Prema navodima predstavnika opozicionih stranaka, Kvrgić je blizak saradnik premijera i jedan od vodećih finansijera SNS-a. Premijer je s druge strane u intervjuu za KRIK rekao da uopšte ne poznaje vlasnika Prointera.

O poslovima firme Prointer Insajder je se bavio u temi “WinWin, Alti, Prointer u rukama jednog čoveka”.

Godine 2015. ova kompanija je kupila 50 odsto firme Alti, u čijem vlasništvu je i prodajni lanac WinWin. Komisija za zaštitu konkurencije je tu kupovinu odobrila po hitnom postupku.

Prema istraživanju Insajdera, Prointer je sredinom prošle godine kupio i preostalih 50 odsto ove firme.

Na zahtev novinara Insajdera da nam dostavi mišljenje u vezi s tom kupovinom, Komisija za zaštitu konkurencije je 22. decembra odgovorila da o kupovini uopšte nije obaveštena. Postupak utvrđivanja da li je neprijavljenom, a realizovano, kupovinom Altija Prointer uspostavio monopol, Komisija za zaštitu konkurencije je pokrenula tek nakon pitanja Insajdera. Taj postupak i dalje traje.

U zaključku o pokretanju postupka se navodi da se u skladu sa Zakonom o zaštiti konkurencije Prointeru zbog neprijavljivanja koncentracije određuje obaveza plaćanja kazne u iznosu od 10 odsto godišnjeg prihoda. Prointer je prema poslednjem finansijskom izveštaju iz 2015. imao prihod od 2,5 milijardi dinara, što znači da će platiti penale 250 miliona dinara.

Zanimljivo je da je skoro isto toliko novca Prointer zaradio samo od poslova s državom, u periodu od dva meseca, koliko Komisija za zaštitu konkurencije razmatra njihovo poslovanje.