Tužiteljka za saradnju s inostranstvom

Orden koji je Francuska, zemlja slobode, jednakosti i bratstva dodelila glavnoj javnoj tužiteljki Zagorki Dolovac ostavio je deo javnosti zatečenim. U javnosti Srbije ona se doživljava kao tužiteljka koja beži ne samo od medija već i od poverenih joj nadležnosti.

Foto: Republičko javno tužilaštvo

Jer, godinama javnost Srbije očekuje pojavljivanje i objašnjenja glavne tužiteljke Zagorke Dolovac o brojnim predmetima. Budući da je postavljena na funkciju još 2010, u toku njenog mandata dogodilo se rušenje u Hercegovačkoj, ubistvo advokata, slučaj nelegalnog objekta na Pančićevom vrhu koji odoleva zakonima, brojni predistražni postupci koji traju godinama... Ništa od toga nije bilo dovoljno da se glavna javna tužiteljka kao nadležna obrati javnosti i raščisti nedoumice.

U nekoliko retkih situacija kada se pojavila na mestima na kojima su bili prisutni mediji , novinari su uzalud nastojali da joj postave pitanja o onome za šta je odgovorna. Odgovori su izostali. Na molbe novinara se nije ni osvrtala niti zastala da sasluša pitanje.

Ipak, tužiteljka je, bez previše medija i pompe, u Ambasadi Francuske primila Odlikovanje Viteza ordena Legije časti Francuske.

Ako je suditi po obrazloženju, svojim delovanjem više je zadužila građane Francuske i Evropske unije nego građane Srbije – ili barem javnost Srbije nije ubedila da je posvećena svom poslu. Njene izjave su retke, a vesti o aktivnostima uglavnom se svode na međunarodnu saradnju. To je i razlog za dobijanje odlikovanja. U obrazloženju se navodi da je odlikovanje dodeljeno “u znak zahvalnosti za njen izuzetan doprinos razvoju krivično-pravne francusko-srpske saradnje”.

Komentarišući ovo priznanje za jedan od medija, Dolovac je navela da je Tužilaštvo ove godine primilo 42 zahteva i zamolnica Eurodžasta i da su osnovani zajednički timovi.

“Direktno sarađujemo sa 30 zemalja. Kada mogu kriminalci, zašto ne bi mogla i tužilaštva", zaključila je Zagorka Dolovac.

Za tužitelju je orden bio povod da se bar na neki način oglasi u medijima, ali ne i brojni nerešeni slučajevi u kojima je jasno povećano interesovanje javnosti.

Prema iskustvima, narednu izjavu ćemo sačekati.

Saradnja s Eurodžastom je jedan deo posla tužilaštva – glavnina bi trebalo da se odvija u Srbiji. A u slučajevima gde nema elemenata inostranosti, onih koji će se naći pod lupom prilikom ocenjivanja saradnje Srbije sa EU i osvrta na ispunjavanje poglavlja – tužilaštvo je zatvoreno , a glavna tužiteljka – nema.

Tako je Insajderu u više navrata rečeno da su u svi podaci iz istrage o ubistvu Olivera Ivanovića pod oznakom „strogo poverljivo“, zbog čega ne mogu biti dostupni javnosti. Istovremeno, o njima u javnosti govori predsednik Srbije.

Tužiteljka ćuti.