Advokatica: Komisija za rasvetljavanje smrti gardista se nikad nije sastala

Komisija za ispitivanje okolnosti pogibije Dragana Jakovljevića i Dražena Milovanovića na Topčideru više od godinu dana od kada je formirana nijednom se nije sastala, rekla je za Insajder Olgica Batić, jedna od zastupnica porodice dvojice ubijenih gardista.

Gardisti ilustracije

„Formiranje komisije radi utvrđivanja svih okolnosti u vezi sa stradanjem dvojice gardista inicirali smo mi, kao zastupnici porodice, a tadašnji premijer je to i prihvatio. Međutim, od kada je formirana, ova Komisija se nijednom nije sastala, niti je bilo šta, da ja znam, uradila“ navodi Batić.

Ona je prema Odluci Vlade o formiranju ove komisije od decembra 2016. godine jedna od članica.

Ovo nije prvi put da se govori o tome da se Komisija, po svemu sudeći, nije sastajala i da ništa nije uradila. Tako je u oktobru prošle godine, na dan obeležavanja stradanja dvojice gardista,  jedan od zastupnika porodica stradalih u Topčideru advokat Aleksandar Đorđević, rekao da prema njegovim saznanjima ova Komisija nikada nije ni formirana.

Međutim, ove izjave Batić i Đorđevića bitno se razlikuju od izjave predsednika Aleksandra Vučića koji je tog istog dana rekao da Komisija radi.

On je rekao da Komisija za razmatranje činjenica i okolnosti vezanih za smrt gardista radi svoj posao, kao i da je radila pod nemogućim pritiskom.

"Kada je Komisija krenula da radi svoj posao, kada su državni organi Srbije krenuli da rade svoj posao, vi ste rekli, vi novinari, kada se pozove onaj koji je prvi javio da su gardisti stradali, kad se pozove da da izjavu. Aha! Pritisak zato što je opasan kandidat, a bio je toliko opasan kandidat da je dobio 11 puta manje glasova", rekao je Vučić, aludirajući na Vuka Jeremića, koji je odmah nakon formiranja komisije u decembru bio pozvan da u svojstvu građanina dođe u prostorije SBPOK radi prikupljanja obaveštenja o slučaju "gardisti".

Jeremić je 10. decembra 2016. godine dao izjavu SBPOK-u, jer je kao savetnik tadašnjeg predsednika Srbije Borisa Tadića bio prvi koji ga je obavestio o ubistvu gardista.

Jeremić je nakon saslušanja novinarima rekao da je "reč o zastrašivanju" zbog namere da se politički angažuje, pošto su mediji u to vreme spekulisali da će biti kandidat na predstojećim predsedničkim izborima.

Podsetimo, na inicijativu zastupnika porodice, Vlada Srbije 8. decembra 2016. donela je odluku o formiranju Komisije koja je trebalo da ispita okolnosti pogibije gardista u Topčideru 5. oktobra 2004. godine.

Prema toj odluci, Komisiju bi trebalo da čine predstavnici Ministarstva odbrane, Vojno-bezbednosne agencije, Ministarstva unutrašnjih poslova, Bezbednosno-informativne agencije, Višeg javnog tužilaštva, Tužilaštva za organizovani kriminal, kao i advokati porodica Predrag Savić, Aleksandar Đurić, Aleksandar Đorđević i Olgica Batić.

Pre 13 godina, ispred objekta Karaš u kasarni Topčider ubijeni su gardisti Dragan Jakovljević i Dražen Milovanović.

Da su gardisti ubijeni potvrđeno je iz nekoliko izvora i veštačenja, među kojima je i balističko veštačenje FBI.

Uprkos svim ovim zaključcima i dokazima, Više javno tužilaštvo već osam godina sprovodi pretkrivični postupak.

Sve ove godine slučaj se povremeno i po potrebi (zlo)upotrebljava, dok istovremeno, ne samo da nisu kažnjeni krivci, već istraga nije ni pokrenuta.

Tužilaštvo istragu nije pokrenulo ni posle odluke najviše sudske instance - Ustavnog suda, koji je pre četiri godine zaključio da je gardistima povređeno pravo na život, a porodicama pravo na pravično suđenje.

Za to vreme porodicama ubijenih, ali i javnosti nadu da će saznati istinu dao je početkom decembra 2016. godine tadašnji premijer Aleksandar Vučić.

On je tada primio porodice dvojice gardista, a posle tog sastanka je saopšteno da je premijer Srbije porodicama rekao da će nadležni državni organi ispitati sve činjenice u vezi sa ovim tragičnim događajem, nakon čega je formirana Komisija.

U tri emisije "Vojna pravila igre" novinari Insajdera su u saradnji sa novinarima Slobodne Evrope istraživali sve okolnosti i činjenice u vezi sa stradanjem gardista Dražena Milovanovića i Dragana Jakovljevića u kasarni Topčider 2004. godine.

Za „Insajder bez ograničenja“ tada je ekskluzivno govorio i šef Odeljenja okruga Mičigen u SAD za forenzičku patologiju i medicinska istraživanja Ljubiša Dragović koji je radio superveštačenje u slučaju Gardista.