Antić o nezakonitim ugovorima Srbijagasa: Sa zadovoljstvom ću pročitati istraživanje Insajdera (VIDEO)

Prema istraživanju Insajdera, gasifikacija u Srbiji se odvija bez kontrole, a trojni ugovori koje je Srbijagas sklopio sa privatnim firmama i lokalnim samoupravama nisu u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama. Firme sa kojima su sklapani ugovori proglašeni su strateškim partnerima iako ne ulažu nikakav novac, a da je to nezakonito za Insajder je potvrdila i Agencija za energetiku još 2013. godine u serijalu Energetski (ne)sporazum. Kako je ranije pisao Insajder, Javno preduzeće Srbijagas plaćalo je čak i nezavršene radove, na šta je ukazivao Nadzorni odbor ovog preduzeća. Na pitanje novinarke Insajdera da li je kao ministar energetike proveravao koliko je kilometara izgrađeno za novac koji je Srbijagas isplatio privatnim firmama, Aleksandar Antić je rekao da „na zna napamet te elemente“, kao i da mu konstatacija da Srbijagas plaća i poslove koji nisu završeni „ne zvuči logično“.

Aleksandar Antić

„Ja nažalost nisam bio u prilici da pročitam Vaše istraživanje, sa zadovoljstvom ću to uraditi i u odnosu na to postaviti pitanja Srbijagasu da bismo dobili potpunu sliku“, poručio je Antić.

Na pitanje novinarke Insajdera da li će ovi nezakoniti ugovori, sklapani bez tendera biti revidirani, ministar energetike Aleksandar Antić, čije Ministarstvo je zaduženo za kontrolisanje poslovanja Srbijagasa, rekao je da je to „stara priča, više puta ispričana“.

Ministar je rekao i da Ministarstvo nije bilo deo procesa sklapanja ugovora, kao i da gasifikacija u Srbiji tako funkcioniše već desetak godina. Na konstataciju novinarke Insajdera da to ne znači da ugovori i poslovanje Srbijagasa ne treba da se proveri, i na pitanje da li će Ministarstvo to učiniti, Antić je izbegao direktan odgovor, uz predlog da tražimo intervju i obećanje da je uvek za to otvoren.

Podsetimo, Srbijagas je tokom nekoliko godina s privatnim firmama ugovorio radove vredne najmanje 240 miliona evra za izgradnju mreže gasovoda širom Srbije.

Prema informacijama koje su prikupili novinari Insajdera, rokovi za završetak radova na izgradnji gasovoda su probijeni, dok je Srbijagas uprkos tome bar jednoj firmi isplatio i za nezavršeni deo posla, na šta su Vladu upozoravali članovi Nadzornog odbora ovog javnog preduzeća.

Smederevo, Pančevo, beogradska opština Grocka, Batočina, samo su neki primeri kako se bez ikakve sankcije krše ugovori o gasifikaciji vredni desetine miliona evra.

Novinari Insajdera tražili su od Srbijagasa, po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, sve trojne ugovore koji su od 2008. godine do danas potpisani radi gasifikacije gradova i opština, prateće anekse kojima je eventualno produžavan rok, stepen realizacije posla, kao i informaciju o sredstvima koje je Srbijagas isplaćivao privatnim firmama na osnovu ovih ugovora.

Uprkos tome što smo se pozvali na Zakon i više puta insistirali na odgovorima u nadležnim službama Srbijagasa, uključujući kabinet direktora Dušana Bajatovića, tražene informacije nismo dobili.

Gasifikacija gradova i opština u Srbiji trebalo bi da bude predmet istrage Tužilaštva za organizovani kriminal. Istraga, međutim, još nije počela, a kako je ranije Tužilaštvo navelo u odgovoru Insajderu, razlog je to što MUP ne dostavlja Tužilaštvu izveštaje o „izvršenim proverama“.

U trećoj epizodi serijala Energetski (ne)sporazum pogledajte kako izgleda mehanizam dodeljivanja poslova bez tendera, proglašavanjem privatne firme za strateškog partnera, kao i koje su firme angažovane na ovom poslu.