Balkanske karike kokainskog lanca
U poslednjih šest meseci, u samo četiri policijske akcije širom sveta, zaplenjeno je više od 20 tona kokaina, a u svakoj od akcija među osumnjičenima našle su se osobe sa područja Srbije, Crne Gore ili ostalih država Balkana. Prvo su u martu rumunske vlasti zaplenile više od tone kokaina visokog kvaliteta, da bi tri meseca kasnije na jednom teretnjaku u Filadelfiji policija pronašla i zaplenila čak 18 tona kokaina. U ponedeljak je u blizini Azorskih ostrva kod Portugala zaplenjeno oko 800 kilograma kokaina kada su i uhapšena trojica članova posade, među kojima i državljanin Srbije. Osim imena osumnjičenih, koja su listom nepoznata, nijedno zvučnije ime nije zvanično povezano sa ovim milionski vrednim tovarima. Veza je svakako poreklo uhapšenih i poreklo kokaina. Uhapšeni su sa Balkana, a droga iz Južne Amerike.
Španska policija je presrela jedrilicu “Siskejp” registrovanu u Americi u međunarodnim vodama blizu azorskih ostrva, na oko 1.500 kilometara od obale Portugala. Na jedrilici je pronađeno oko 800 kilograma kokaina koji je bio smešten u strukturi broda. Odmah su uhapšene tri osobe – jedan Srbin, Meksikanac i Rus. U akciji koja je nastavljena u Srbiji, zbog sumnje da pripadaju kriminalnoj grupi i da su joj davali logističku podršku, uhapšena su dva muškarca iz Šida. Za jednom osobom, za koje Tužilaštvo za organizovani kriminal daje samo inicijale, B.I, se i dalje traga.
Kako je juče saopštilo Tužilaštvo, istraga će se voditi protiv osumnjičenog Vladislava Funštajna, koji je uhapšen u Španiji, protiv Dragana Đankovića i Mirka Đankovića, uhapšenih u Srbiji zbog krivičnog dela neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Tržišna vrednost droge koju je zaplenila španska policija procenjuje se na oko 50 miliona evra.
Akcija “Baluma”: Jedrilica polovila bez zastave i registracije
Akcija koju je španska policija nazvala “Baluma” (prim. prev. deo jedra) počela je početkom avgusta, kada su dobijene prve informacije o sumnjivom plovilu, što je, prema navodima španske policije, ukazivalo da se radi o velikoj operaciji trgovine drogom morskim putem. MUP Srbije saopštio je da je akcija sprovedena na osnovu operativnih informacija koje su kolegama u Španiji dostavili pripadnici srpske Službe za borbu protiv organizovanog kriminal (SBPOK).
Sa druge strane, španske vlasti u saopštenju za javnost navode da su preko Službe carinskog nadzora angažovale brod za specijalne operacije "Petrel I", kada su 24. avgusta primetile sumnjivi brod , na oko 200 milja jugozapadno od Azorskih ostrva.
Akcija je, kako ističe španska policija u saopštenju, izvedena u okviru postojeće međunarodne policijske saradnje kojom je koordinisao Obaveštajni centar protiv terorizma i organizovanog kriminala (CITCO) i Pomorski operativni centar osnovan za borbu protiv krijumčarenja droge u Evropi (MAOC N).
Kako dodaju, tokom prilaska brodu uočeno je da na brodu-jedrilici nije bilo registracije, kao ni podignute zastave ili drugih znakova koji bi mogli jasno pokazati nacionalnost broda.
Naknadno je utvrđeno da je dozvola za registraciju iz Sjedinjenih Američkih Država, saopštila je španska policija.
„Kada smo dobili pristanak države gde je jedrilica registrovana i s obzirom na sumnju da jedrilica nosi značajnu količinu opojne materije, tri člana posade su uhapšena. Nakon toga navedeni brod, koji je imao kvar na motoru, prebačen je u Vojni arsenal luke Las Palmas gde je izvršen odgovarajući pregled i konačno je pronađeno oko 800 kilograma kokaina“ , navela je španska policija.
Akcija je, po svemu sudeći, trajala i u Srbiji jer je, prema navodima MUP-a, policija imala informacije da su pripadnici grupe nekoliko puta putovali u Latinsku Ameriku pripremajući preuzimanje droge, a pre utovara jedrilicu su, kako se sumnja, u Meksiku prepravili da bi u šupljine jedrilice mogli da stave drogu. Kod uhapšenih u Srbiji zaplenjena je dokumentacija o tranferima novca uhapšenima u Španiji, avio karte, USB memorije, mobilni telefoni, notesi, kao i oprema za audio i video snimanje.
Na fotografijama zaplenjene droge se vidi da je droga bila pakovana u različite pakete, a na nekima od njih je zalepljen lik Gavrila Principa.
Kako je MUP saopštio, sumnja se da je ovom akcijom razotkrivena kriminalna grupa koju pretežno čine državljani Srbije, a koja se bavila krijumčarenjem kokaina iz Južne Amerike u Evropu.
U akciji je uz špansku i srpsku policiju učestvovala i policija Velike Britanije.
Rebić: Za zaplenu u Portugalu velike zasluge srpskoj policiji i tužilaštvu
Direktor policije Vladimir Rebić juče je izjavio da 90 odsto zasluga za uspešno sprovedenu akciju u atlanskom okeanu pripada srpskom tužilaštvu i policiji.
"Kada smo imali sve podatke, mi smo sa tim podacima obavestili špansku policiju koja je brzo reagovala, presrela ih na otvorenom moru i pronađeno je 800 kilograma kokaina u vrednosti od 50 miliona evra", naveo je Rebić gostujući na TV Pink.
Policijske službenike Uprave kriminalističke policije koji su učestvovali u akciji zaplene ovog kokaina novčano je nagradio ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović.
Najveća zaplena droge u poslednjih 230 godina
Iako za sada nema podataka da su na bilo koji način povezane, zanimljivo je da je kokain velikog procenta čistoće zaplenjen u još tri velike akcije u poslednjih šest meseci.
Sredinom juna ove godine američki specijalci, uglavnom u civilu, upali su na teretnjak MSC "Gajan" usidren u luci u Filadelfiji i otkrili tone kokaina. Prvo su na brodu pronašli 16,5 tona kokaina da bi, nakon detaljne pretrage, pronašli još droge. Na kraju je ustanovljeno da se na brodu nalazilo više od 18 tona droge, a američke federalne vlasti saopštile su da je procenjena vrednost švercovanog kokaina više od milijardu dolara.
“Ovo je jedna od najvećih zaplena droge u istoriji SAD”, rekao je Vilijam Meksvejn, savezni tužilac za istočni okrug Pensilvanije.
Prvog dana pronalaska policija je odmah uhapsila dvojicu članova posade, Kotoranina Ivana Đuraševića i državljanina Samoe Fonofava Tijasaga.
Kako su mediji preneli, Đurašević je priznao da je za 50.000 dolara pomogne u utovaru droge koja je prethodno dovezena manjim čamcima do teretnjaka i ubačena u mrežu broda.
Nekoliko dana kasnije uhapšeni su i drugi članovi posade - Boško Marković (37), Aleksandar Kavaja (25) i Nenad Ilić (39), svi iz Crne Gore.
Na pitanja istražnih američkih organa odgovarao je i kapetan ovog broda, ali je pušten nakon saslušanja.
Dve nedelje kasnije saopšteno je da je protiv najmanje šest članova posade broda podignuta optužnica za posedovanje kokaina, a da je istraga i dalje u toku.
Prema informacijama iz optužnice koje prenose američki mediji, pre dolaska u Filadelfiju, brod "MSC Gayane" svraćao je u luke na Bahamima, u Panami, Kolumbiji i Peruu.
U Rumuniji tona droge, uhapšena dva Srbina
Velika zaplena kokaina, i to visokog kvaliteta, dogodila se i u Rumuniji krajem marta ove godine, kada je rumunska policija zaplenila više od tone ove droge vredne oko 300 miliona evra. Droga je pronađena na čamcu koji se prevrnuo u delti Dunava, a rumunska policija uhapsila je Nenada Cvetkovića i Toda Krstića, obojicu iz Vranja.
Njih dvojica su, kako prenose mediji pozivajući se na izvore iz istrage, zaposleni kao vozači u jednoj firmi u Vranju.
Članovi posade, kako se navodi u optužnici, utovarili su drogu na brod tokom mnogobrojnih sastanaka s posadama malih čamaca na moru, a zatim su je sakrili u kontejnere s teretom.
Američke vlasti zaplenile su drogu, ali i teretni brod u vlasništvu švajcarske kompanije MSC Mediterranean Shipping Co. Kasnije je, u dogovoru sa tužiocem Vilijamom Meksvejnom, brod pušten da otplovi, i to nakon što je švajcarska firma platila čak 10 miliona dolara u gotovini i garanciju od 40 miliona dolara.
Za sad samo spekulacije o tome čiji je kokain u Filadelfiji: Od Kavačkog klana do Šarića…
Za koga su optuženi prenosili rekordnu količinu droge zaplenjenu u SAD i dalje nije zvanično saopšteno. Ipak, za sada se u pojedinim medijima spekuliše da je prebacivanje droge organizovao crnogorski Kavački klan, a pojedini mediji prenose i da istražitelji proveravaju da li je u ovom učešće imao Pljevljak Goran Soković, koji je označen kao desna ruka Darka Šarića. Ipak, reč je samo o medijskim spekulacijama u Srbiji i Crnoj Gori koje istražitelji nisu nikada potvrdili.
Prema pisanju američkih medija, istraga o švercu 18 tona kokaina zaplenjenih u Filadelfiji i dalje traje, a američki istražitelji došli su do podataka da postoji velika sumnja da je jedan od pomoraca sa broda na kojem je u Filadelfiji pronađeno oko 18 tona kokaina uspeo da izbegne hapšenje.
Akcija “Familija” protiv balkanskog kartela
Krajem jula u međunarodnoj kriminalističkoj akciji "Familia" u Evropi i Aziji je uhapšeno 16 osoba, a zaplenjeno je više od tone kokaina i dva miliona evra u gotovini.
Tada je hrvatski MUP saopštio da je akcija, koja je počela krajem 2017, bila deo šire evropske strategije protiv zapadno-balkanske mreže organizovanog kriminala, takozvanog Balkanskog kartela. U akciji su uz hrvatsku, koja je koordinisala, učestvovale policije Srbije, Češke, Slovenije, Francuske, Italije i Hongkonga, “uz snažnu podršku međunarodnih agencija za sprovođenje zakona kao što su Europol, DEA i Fronteks”.
Od 16 uhapšenih, 11 ih je uhapšeno u Hrvatskoj, Srbiji, Češkoj i Švajcarskoj, a pet osoba u Hongkongu.
Zaplenjeno je više od tone kokaina - 600 kilograma u Švajcarskoj i 421 kilogram u Hongkongu. U Hrvatskoj, Češkoj, Srbiji, Sloveniji i Švajcarskoj je zaplenjeno dva miliona evra u gotovini i skupoceni predmeti u vrednosti većoj od million evra, među kojima visoko kvalitetni satovi i vozila.
U saopštenju je navedeno da je identifikovana dobro organizovana grupa, deo takozvanog Balkanskog kartela, sa pripadnicima iz mnogih država EU i sveta, koja se bavila prekookeanskim krijumčarenjem kokaina iz Južne Amerike u Evropu i Aziju, kao i pranjem novca dobijenog krijumčarenjem.
Imena uhapšenih nepoznata, ali javnost nije znala ni ko je Darko Šarić
Imena uhapšenih u ovim akcijama nepoznata su javnosti. To ne bi treblo da bude iznenađenje jer, podsetimo, i 2009. godine kada je zaplenjena 2,1 tona kokaina na brodu Maui gotovo niko nije znao za Darka Šarića, a kamoli za Anastazija Martinčića koji je sa drogom uhapšen. Tek nakon te akcije javnost saznaje da su državljani balkanskih zemalja uveliko upleteni u šverc kokaina na globalnom nivou. Akcija je sprovedena u saradnji srpskog tužilaštva, policije i BIA sa urugvajskom i argentinskom policijom i američkom Agencijom za borbu protiv narkotika (DEA). Tada je započela i velika akcija Blakanski ratnik u kojoj je otkrivena organizovana kriminalana grupa, koju je, prema navodima istražnih organa, predvodio Darko Šarić, do tada poznat kao biznismen iz Pljevalja koji živi u Srbiji.
Procesi protiv pripadnika ove grupe vodili su se u nekoliko zemalja – Italiji, Sloveniji, Crnoj Gori i Srbiji. Optužnica protiv Darka Šarića i ostalih u Srbiji je podignuta 2010. godine. On je četiri godine bio u bekstvu, da bi se u 18. marta 2014. predao nadležnim organima u Srbiji. Prvom presudom bio je osuđen na 20 godina zavtora u ponovljenom postupku. Veće Specijalnog suda osudilo ga je na 15 godina zatvora krajem prošle godine.
Darku Šariću se u Srbiji sudi i za pranje oko 22 miliona evra stečenih prodajom narkotika, koje je ulagao u kupovinu predzeća u Srbiji. Taj postupak nikada nije ni prvostepeno okončan.