Borba države za Energoprojekt, ali kasno

Nakon predistražnog postupka koji je Privredni sud vodio u slučaju tužbe države protiv većinskog vlasnika Energoprojekta Dobrosava Bojovića zbog sumnje za protivzakonito preuzimanje akcija ovog preduzeća, predmet je prosleđen Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu koje na osnovu pribavljenih dokaza u narednom periodu treba da donese odluku da li će podići optužnicu protiv Bojovića ili  odustati od nje.

Energoprojekt

Nakon što su nadležni predstavnici države mesecima ćutali dok je Bojović rekalizovao komplikovanu “operaciju” preuzimanja akcija Energoprojekta, firme angažovane na nekim od najvažnijih strateških projekata, usledio je ništa manje komplikovan postupak koji je protiv njega pokrenula država.

U odgovoru na pitanja Insajdera iz Privrednog suda u Beogradu navode da su do sada su održana tri pretresa u ovom postupku i da je sledeći zakazan za 28. maj. 2018. U međuvremenu spisi tog predmeta poslati su u Prvo osnovno javno tužilaštvo, koje bi sada trebalo da donese odluku da li će podići optužnicu, a na osnovu dokaza iz predistražnog postupka, koji je sproveo Privredni sud.

“Komisija za hartije od vrednosti i Treće osnovno tužilaštvo su dostavili predlog za preduzimanje dokaznih radnji pozivajući se na kršenje Člana 47 Zakona o preuzimanju privrednih društava, a dokazne radnje sprovodi Privredni sud u Beogradu”, kažu za Insajder u Prvom osnovnom javnom tužilaštvu.

Ono je jasno je da bi uskoro trebalo da usledi odluka o podizanju ili odbacivanju optužnice za privredni prestup za koji se terete Dobrosav Bojović i njegova povezana preduzeća. Osim ako Prvo osnovno javno tužilaštvo ne zatraži dopunu dokaza.

Država je bila najveći pojedinačni vlasnik Energoprojekta sve do prošle godine, kada je vlasnik građevinskog preduzeća “Napred” Dobrosav Bojović kupio akcije malih akcionara na berzi, preko mreže firmi i neobičnih pozajmica.

Bojović je akcije u Energoprojektu preuzimao prvo se skrivajući iza različitih firmi, a potom i otvoreno. To je i zvanično potvrđeno. Naime, u svom rešenju od juna 2017. Komisija za hartije od vrednosti utvrdila je da su Bojović i firme Jopag i Montinvest properties "zajednički delovale" i stekle jedan deo akcija suprotno zakonu.

Sve to je država nemo posmatrala i dozvolila da izgubi jedno od najvećih domaćih građevinskih preduzeća. Država je reagovala tek kada je u igru ušlo pitanje vlasništva nad ekskluzivnim placem  u Bloku 26 na Novom Beogradu, preko puta Arene.

Preuzeo Energoprojekt, pa odustao od tužbe protiv samog sebe

Bojović je krajem prošle godine, zahvaljujući većini u Skupštini Energoprojekta, povukao tužbu kojom je bivše rukovodstvo Energoprojekta tražilo poništenje ugovora iz 2005. kojim se Energoprojekt odrekao prava gradnje na lokaciji u Bloku 26 u korist Bojovićeve firme Napred i firme Triniti capital.

Bojović se i pored zahteva Vlade Srbije za njegovim izuzećem  12. decembra 2017.  pojavio na vanrednoj Skupštini akcionara Energoprojekt holding na kojoj se glasalo o ponovom pokretanju tužbe.  Tako su kao većinski vlasnici Energoprojekta, predstavnici Bojovićevog preduzeća Napred i sam Bojović preglasali ostale akcionare, pre svih državu, i usvojili odluku koja ide njima u korist.

Države je tek tada reagovala i pokrenula tužbu protiv Bojovića, preduzeća Napred i njegovih povezanih firmi. Država se poziva na član 47 Zakona o preuzimanju privrednih društava u kome između ostalog stoji da se privrednim prestupom smatra kada pravno lice omogući ostvarivanje prava glasa suprotno članu zakona 10 koji kaže da od dana objavljivanja obaveštenja o nameri preuzimanja do dana objavljivanja izveštaja o preuzimanju, akcije ponuđača i akcije lica koja s njim zajednički deluju ne daju pravo glasa. Predviđena novčana kazna za ovaj prestup je od jedan do tri miliona dinara.

Bojana Anđelić