Bramerc ekskluzivno za Insajder: Srbija će pre ili kasnije morati da izruči troje radikala (VIDEO)

Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc govorio je za Insajder.net o dvodnevnoj poseti Beogradu tokom koje je, kako kaže, od srpskih zvaničnika tražio dodatne informacije od kojih će zavisiti njegov naredni izveštaj SB UN. Bramerc je ocenio da postoji sumnja u postojanje političke volje za procesuiranje ratnih zločina navodeći da Srbija već duže nema tužioca za ratne zločine i da je problematičan stav pojedinih političara da se ratni zločinci dočekuju kao heroji. Kao pravnik, Bramerc je ocenio i da će Srbija pre ili kasnije morati da postupi po odluci Haškog tribunala i izruči troje radikala optuženih za nepoštovanje suda.

Serž Bramerc

Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc rekao je za Insajder.net da će njegov naredni izveštaj SB UN zavisiti od dodatnih informacija koje je tražio do srpskih zvaničnika, a koje očekuje da dobije u narednim danima.

„U zavisnosti od odgovora koje ću u narednim danima dobiti, izveštaj će biti podjednako kritičan kao i prethodni ili ću u njemu navesti nadu“.

Bramerc kaže da je još pre šest meseci naveo zabrinutost zbog činjenice da nije postavljen tužilac za ratne zločine i zbog kadrovskih resursa u Tužilaštvu za ratne zločine i delovima Policije koji se bave istraživanjem tih zločina.

Glavni tužilac Haškog tribunala napominje i da postoji sumnja u postojanje političke volje za sprovođenje nacionalne strategije za procesuiranje ratnih zločina o čemu je juče razgovarao sa srpskim zvaničnicima.

„Ono o čemu sam s njima razgovarao je da se stiče utisak da se sve manje pažnje poklanja pitanju procesuiranja ratnih zločina. Stav pojedinih političara da se ratni zločinci dočekuju kao heroji ne pomaže i navodi na zaključak da se tom pitanju ne pristupa na pravi način“, rekao je Serž Bramerc.

Ocenjujući regionalnu saradnju po pitanju procesuiranja ratnih zločina, Bramerc je rekao da je u tom pogledu bio kritičan i prema Srbiji i prema Hrvatskoj i Bosni.

„Ima na hiljade slučajeva koja se moraju okančati, a bez iskrene i efikasne regionalne saradnje to neće biti moguće“, ocenio je Bramerc.

Bramerc: O radikalima i sa srpskim zvaničnicima

Kada je reč o odluci suda u Srbiji da ne izruči Haškom tribunalu troje članova Srpske radikalne stranke, Bramerc je ocenio da je za njega kao pravnika ta situacija kristalno jasna i da će Srbija kao članica UN morati da sarađuje.

„Sve članice UN imaju obavezu da sarađuju s Haškim tribunalom i Srbija tu nije izuzetak. Moj stav je u tom pogledu jasan, a to je da nema alternative za Srbiju da pre ili kasnije postupi po odluci suda u ovom slučaju. O tome sam razgovarao i sa srpskim zvaničnicima“, rekao je Bramerc za Insajder.net

Srbija je obavestila Haški tribunal da troje funkcionera SRS-a neće biti uhapšeno jer je Viši sud u Beogradu odlučio da prema Zakonu o saradnji s tim sudom nisu ispunjeni uslovi za njihovo izručenje.

Nakon toga, Sudsko veće Haškog tribunala je donelo odluku u kojoj se navodi da Srbija ne može da ukazuje na svoje domaće zakonodavstvo kako bi opravdala nepridržavanje međunarodnih obaveza.

Optužnica Haškog tribunala iz oktobra 2012. tereti troje bivših i sadašnjih funkcionera SRS-a da su u postupku protiv lidera SRS-a Vojislava Šešelja pretili, zastrašivali i nudili mito svedocima.

Foto: Srđan Ilić

Optužnicom su obuhvaćeni Petar Jojić, Vjerica Radeta i Jovo Ostojić.

Prema navodima iz optužnice, članovi SRS-a i pravnog tima Šešelja su vršili pritisak na svedoke, primoravali ih da promene iskaze, a zauzvrat im davali novac i nudili zaposlenje u Srpskoj radikalnoj stranci.

U optužnici se navodi da su neki od svedoka upozoravani da će ako svedoče za Tužilaštvo u Srbiji imati problema i da će im članovi porodice biti označeni kao izdajnici.