Ćutanje Unutrašnje kontrole MUP-a o slučaju Hercegovačka

Najvažniji dokument u istrazi o slučaju Hercegovačke morao bi biti izveštaj Sektora unutrašnje kontrole MUP-a. Taj sektor je bio dužan da utvrdi po čijem je nalogu Policija odbila da se odazove na pozive građana u noći rušenja. Deset meseci nakon tog događaja ne samo da nema odgovora na to pitanje, već nije poznato ni da li izveštaj Unutrašnje kontrole uopšte postoji.

Ruševine u Hercegovačkoj

Više javno tužilaštvo je još 14. maja tražilo od Unutrašnje kontrole da izvrši provere u vezi s događajima u Hercegovačkoj ulici. Tužilaštvo je, međutim, još u oktobru navelo u odgovoru Insajderu da MUP ne odgovara na zahteve Tužilaštva. Do danas nismo dobili odgovor na pitanje da li je Tužilaštvo u skladu sa svojim ovlašćenjima pokrenulo postupak protiv odgovornih u MUP-u za kočenje istrage, a MUP već mesecima ne odgovara na naša pitanja. Između ostalog ni na ona u vezi s izveštajem Sektora unutrašnje kontrole.

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović rekao je za Insajder prvo da ne zna da li je izveštaj Unutrašnje kontrole završen, a zatim da ne zna, ali da „veruje“ da je Policija dostavila Tužilaštvu sva tražena dokumenta. Kako je naveo, samo sud može da utvrdi da li je Policija postupala po zakonu ili ne.

U Zakonu o Policiji kao osnovna uloga Policije navodi se zaštita građana i njihove imovine.

Prema tom zakonu, ministar vrši nadzor nad Sektorom unutrašnje kontrole. Zakon propisuje da Sektor unutrašnje kontrole bez odlaganja obaveštava ministra o postupanju Policije za koje smatra da je protivno zakonu, a načelnik Sektora unutrašnje kontrole podnosi izveštaje ministru.

Ako ministar, kako tvrdi, ne zna da li je izveštaj završen i šta je Unutrašnja kontrola utvrdila, odnosno da li je utvrđeno ko je naredio Policiji da u noći rušenja ne radi svoj posao i ne zaštiti građane i njihovu imovinu, onda ni ministar ne radi svoj posao, i to već 10 meseci.

Osim ministra i Tužilaštva, u slučajevima kada je došlo do povrede prava građana, Sektor unutrašnje kontrole ima zakonsku obavezu da o radnjama preuzetim u cilju rasvetljavanja krivičnih dela obavesti zaštitnika građana.

Kako je za Insajder potvrdio zamenik zaštitnika građana Miloš Janković, izveštaj o sprovedenoj unutrašnjoj kontroli u slučaju Hercegovačka nikada nije prosleđen ni kancelariji ombudsmana.

Sektor unutrašnje kontrole u v.d. stanju

Na čelu Sektora unutrašnje kontrole nalazi se Miloš Oparnica.

Oparnica je nekoliko puta odbio da govori za Inasajder uz obrazloženje da ne može da govori bez odobrenja Biroa MUP-a za odnose s medijima. To odobrenje smo od MUP-a tražili pre skoro pet meseci, ali nikakav odgovor do danas nismo dobili.

Za to vreme, Oparnica je Sektorom unutrašnje kontrole rukovodio kao vršilac dužnosti.

On je nakon konkursa postavljen na položaj pomoćnika ministra - načelnika Sektora unutrašnje kontrole još 16. juna 2011. To znači da mu je petogodišnji mandat istekao pre osam meseci i da je isto toliko dugo načelnik Unutrašnje kontrole u v.d. statusu.

Prema Zakonu o državnim službenicima, vršilac dužnosti može biti postavljen na period od najduže šest meseci, a konkurs mora biti raspisan u roku od 30 dana od isteka mandata.

I pored toga, interni konkurs je raspisan tek krajem oktobra prošle godine, a krajem januara 2017. Vlada Srbije je Oparnici produžila mandat za još tri meseca.

Zanimljivo je da je postojala mogućnost da se njegov status reši već u junu i da mu se odmah po isteku prvog mandata on produži na još pet godina, bez konkursa. To, međutim, nije učinjeno.

Insajder se okolnostima rušenja u Hercegovačkoj bavio u emisiji Rušenje pod maskama pre gotovo 10 meseci.