Er Srbija ponovo iznajmljuje avion sa posadom od Etihada

Er Srbija nakon uvođenja novih linija i letova iz Niša uvećava flotu, a sastavni deo nove poslovne strategije je stara praksa – nacionalna aviokompanija iznajmiće ponovo avion sa posadom od svog strateškog partnera Etihad ervejza. Dogovor je, kako je objavio portal Exyuaviation, postignut juče, a finansijski detalji nisu saopšteni. Podsetimo, kako je Insajder objavio u serijalu Srpsko arapska posla, Er Srbija je 2013. na ovaj način iznajmila dva aviona od Etihada, a cena za jedan avion bila je 1,3 miliona evra mesečno, bez obzira na ostvaren broj sati letenja. Ovako sklopljen ugovor je nepovoljan i štetan, jer je reč o najskupljoj opciji lizinga.

Airbus A320 / Foto: Wikimedia

Avion erbas 320 koji je iznajmljen sa posadom star je 15 godina, a od kraja marta bio je stacioniran na aerodromu u Abu Dabiju. Prema podacima sa specijalizovanih sajtova, u floti Etihada je od 2007. godine. Kako je objavljeno na portalu Exyuaviation, avion će u početku biti korišćen isključivo na liniji Beograd-London, gde je na aerodromu Hitrou Er Srbija takođe od Etihada iznajmila sedam nedeljnih slotova za sletanje. 

Još dva aviona u floti

Prema podacima sa specijalizovanih sajtova za Er Srbiju će tokom letnje sezone leteti još jedan avion koji ova kompanija iznajmljuje sa posadom. Reč je o avionu Bombardier, a koji je u vlasništvu kompanija Nordika i poljske avio kompanije LOT, a za Er Srbiju će leteti do oktobra. U flotu Er Srbije treba da stigne još jedan Erbas 319 avion koji je iznajmljen bez posade od lizing kuće Avolon.

Er Srbija je nacionalna avio kompanija u kojoj je 51 odsto vlasnik država, a 49 odsto kompanija iz UAE Etihad.

Kada je u avgustu 2013. godine predstavljeno strateško partnerstvo sa Etihadom, objavljeno je da u Srbiju stižu Erbas avioni već do kraja te godine, što je bilo u skladu sa odlukom da se sa Boinga potpuno pređe na Erbas.

Do kraja 2013. godine Er Srbija iznajmila je pet aviona Erbas 319.

Zbog činjenice da prelazak sa Boinga na Erbas nije bio spreman, kako je objavio Insajder u serijalu Srpsko-arapska posla, Er Srbija od tih pet aviona, dva sa posadom iznajmljuje od Etihada koji je istovremeno i strateški partner kompanije.

Novinari Insajdera došli su do Ugovora o zakupu prvog od dva aviona uzeta kratkoročno sa posadom. 21. oktobra 2013. godine. Ugovor su potpisali Kevin Najt, direktor strategije i planiranja Etihad grupe, i Dane Kondić, tadašnji direktor Er Srbije.

Prema podacima sa specijalizovanih sajtova ovaj avion bio je star 14 godina, a leteo je za južnoameričku niskobudžetnu kompaniju Volaris.

Er Srbiji je iznajmljen u oktobru po fiksnoj ceni od 3,137 dolara po satu letenja, pri čemu je ugovoreno da se za avion plati 415 sati letenja na mesečnom nivou bez obzira da li je on leteo manje ili ne.

Velibor Slavuj, koji je u JAT-u bio zaposlen duže od 30 godina, a danas je na najviše rangiranoj pilotskoj funkciji u Er Indiji, rekao je za Insajder da je gotovo nemoguće leteti 400 sati mesečno jednim avionom i da se zato za iznajmljivanje aviona sa posadom, odnosno takozvani “wet lease” - nikada ne pravi jer je takav ugovor mnogo skup.

“Kad uzimate wet lease - vi uzimate wet lease u najnepovoljnijoj varijanti na 250 sati garantovanih mesečno, a preko toga, obično je taj optimum 150 do 200, a preko tih 250 sati ako ne letite više, znači još tih 150 sati, vaša cena ide dole. To je jedan od elemenata koji se meni ne sviđa u tom ugovoru”, objasnio je za Insajder Velibor Slavuj.

Kako je Insajder otkrio, kada je u pitanju ovaj ugovor, u cenu od 3,137 dolara po satu letenja ušao je i trošak održavanja i to 2,056 dolara po satu. Ugovorom se Er Srbija obavezala da će avion leteti 415 sati mesečno, pa će tako mesečno Etihadu plaćati 1,3 miliona evra.

Sagovornik Insajdera Velibor Slavuj, koji ima veliko iskustvo sa poslovima iznajmljivanja aviona, podatak da se održavanje plaća oko 2.000 dolara po satu ocenio je kao neverovatan. Kako je u serijalu tada rekao, za taj tip aviona održavanje se ne plaća više od 600 dolara, 700 dolara.

Ovaj avion koštao je državnu kompaniju 1,3 miliona dolara mesečno. Prema  ugovoru avion je počeo da leti za Er Srbiju  25. oktobra 2013, a ugovor je važio do kraja juna 2014. godine. Za osam meseci letenja ovaj avion plaćen je 10,4 miliona dolara.

U finansijskom izveštaju 2013. godine kompanije Er Srbija priznaje da ima potpisane štetne ugovore za iznajmljivanje aviona, ali ne precizira koje. Naime, u napomenama finansijskog izveštaja koje je potpisao Dane Kondić, među brojne poslovne rashode stavljen je i rashod od oko 1,6 miliona evra koji se odnosi na rezervisanja sredstava za štetne ugovore.

U tom izveštaju je navedeno da je po ugovoru o lizingu društvo u obavezi da avione vrati u odgovarajućem stanju i da je za te potrebe kao poslovni rashod računato 309 miliona dinara ili 2,7 miliona evra.

Er Srbija odbila je sve zahteve koje smo kao redakcija Insajdera uputili po Zakonu o dostupnosti informacija. Niko od rukovodstva nije pristao na razgovor za serijal Srpsko-arapska posla, a nisu odgovorili ni na pitanja koja smo im uputili pisanim putem.

U trenutku potpisivanja strateškog partnerstva sa Etihadom, a zatim i nakon odluke da se pređe na Erbas, JAT koristi Boing avione. Piloti nisu obučeni za let i tek treba da prođu obuku da bi upravljali Erbasom.

Kako je otkrio Insajder, osim ugovora koji pokazuje da je Er Srbija iznajmila na osam meseci avion Erbas sa posadom od Etihada po ceni od 1,3 miliona dolara mesečno, JAT je obuku za pilote plaćao Er Berlinu. U tom period Etihad je bio vlasnik 29 odsto akcija Er Berlina. Koliko je plaćena obuka pilota jedno je od pitanja na koja predstavnici rukovodstva Er Srbija takođe nisu odgovorili.

Izvor: Insajder