Evropska unija dovodi dijalog vlasti i opozicije u parlament

Prošlonedeljni okrugli sto vlasti i opozicije održan na Fakultetu političkih nauka uz prisustvo manje stranaka nego što ih je bilo u prvom ciklusu, ali, kako su potvrdili neki od učesnika, u konstruktivnijoj atmosferi nego što je bio slučaj s ranijim sastancima, bio je ujedno i poslednji održan na ovom mestu i u tom formatu. Zahvaljujući Evropskom parlamentu, odnosno predsedavajućem Spoljnopolitičkom odboru Evropskog parlamenta Dejvidu Mekalisteru dijalog će se, na čemu je već duže insistirala vladajuća Srpska napredna stranka, odvijati u parlamentu. Ipak, ako je suditi po izjavi predsednice parlamenta Maje Gojković, u njemu će biti mesta samo za parlamentarne stranke ili one koje su postale parlamentarne iako nisu učestvovale u izborima.

Skupština Srbije Foto: Srđan Ilić

Uprkos tome, čini se da će u najavljenim pregovorima biti više učesnika nego što ih je bilo na kraju serije razgovora na FPN, jer neke od stranaka koje nisu želele da učestvuju u njima prihvataju razgovore uz posredovanje Evropskog parlamenta. To, tvrde predstavnici nekih od stranaka koje su najavile bojkot izbora, ne znači da će učestvovati na izborima već da će raditi na popravljanju izbornih uslova za neke buduće izbore.

Ujedinjena demokratska stranka juče je pozdravila najavu učešća predstavnika Evopskog parlamenta u posredovanju u dijalogu između vlasti i opozicije dodajući, međutim, da je „inicijativa došla kasno“.

Kako su istakli, oni neće odustati od zahteva da se poštuje rok od minimum devet meseci od eventualnog prihvatanja zahteva opozicije i tima nezavisnih stručnjaka do održavanja izbora i sugerisala da rok za izbore bude pomeren.

Ujedinjena Demokratska stranka smatra da je "dobro je što je Evropska unija na kraju ipak prihvatila činjenicu da u Srbiji nema uslova za fer i poštene izbore i što nudi da bude posrednik u obezbeđivanju tih uslova" ali dodaje da inicijativa došla kasno.

"To istovremeno znači da je jedini način da učestvujemo na predstojećim izborima, pored usvajanja zahteva opozicije i tima nezavisnih stručnjaka, pomeranje roka za održavanje tih izbora na zakonom predviđen način", navodi UDS.

U saopštenju UDS podseća da je "odluka o bojkotovanju izbora na proleće definitivna, budući da je do održavanja izbora u regularnom roku nemoguće ispuniti rokove iz Sporazuma sa narodom".

"Ukoliko Evropska unija privoli vlast na sporazum koji bi obezbedio održavanje slobodnih i poštenih izbora, koji podrazumeva jasne mehanizme za njegovu primenu i kontrolu, smatramo da je potreban period od 9 do 12 meseci za stvaranje normalnog političkog ambijenta i održavanje slobodnih izbora", ističe UDS.

U tom slučaju je pomeranje izbora, na ustavan način, put da bude izbegnuta "duboka i opasna politička kriza, koju neminovno proizvode lažni izbori", dodaje se u saopštenju.

Ističu takođe da će definitivnu odluku o učešću u tom dijalogu doneti kada bude jasnije šta tačno taj dijalog podrazumeva i nakon razgovora s ostatkom opozicije, kako bi i po pitanju tog dijaloga nastupili sa jedinstvenim stavom.

Da je inicijativa za posredovanje u dijalogu došla kasno saopštio je prošle nedelje i Savez za Srbiju. Kako su istakli, inicijativa je dobrodošla, ali zakasnela za izbore koji se najavljuju za mart 2020.

„Posredovanje u dijalogu može za cilj imati isključivo postizanje Sporazuma o poštenim i slobodnim izborima, mehanizme sprovođenja i rok od devet meseci za održavanje pravih izbora. Posredovanje u dijalogu ne odlaže kampanju za bojkot, ne menja odluku o neučestvovanju na lažnim izborima najavljenim za mart“, naveo je SZS u saopštenju.

PSG pozvao opoziciju da uprkos bojkotu učestvuje u dijalogu

Pokret slobodnih građana, koji je i dosad učestvovao u dijalozima na FPN-u, pozdravio je spremnost Evropskog parlamenta da posreduje u dijalogu o izbornim uslovima. Kako su istkali, oni očekuju odgovoran pristup svih političkih činilaca ako do tih pregovora dođe.

„Smatramo da je Evropska unija pokazala poštovanje prema građanima Srbije uvažavanjem i podrškom predlogu koji je u ime PSG predsednik Sergej Trifunović uputio Dejvidu Mekalisteru, predsedniku Odbora za spoljne poslove Evropskog parlamenta“, dodao je PSG.

Oni su takođe pozvali sve opozicione organizacije da se uprkos ranije proglašenom bojkotu uključe u dijalog i da se zajedničkim snagama „izbore za pravo naših sugrađana da slobodno i bez straha biraju svoje predstavnike“.

LDP: Bezobrazluk to što kažu da je kasno za posredovanje stranih predstavnika

Predsednik Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović ocenio je, nakon sastanka na Fakultetu političkih nauka da je bojkot izbora “najgora odluka za ovu zemlju”.

On je istakao i da predlog koji je došao iz Srpske napredne stranke (SNS) da su spremni da prihvate preporuke koje unapređuju izbornu proceduru, nije iznenađenje.

Jovanović je dodao i da će „izbori 2020. godine biti ludnica“, da je trenutno stanje na političkoj sceni „tucanje u mozak“, kao i da je „bezobrazluk to što kažu da je za posredovanje stranih predstavnika kasno“.

Podsetimo, poslednji sastanak vlasti i opozicije pod pokroviteljstvom Fonda za otvoreno društvo i Fakulteta političkih nauka završen je prošle nedelje predlogom seta mera za poboljšanje izbornih uslova. Kako je rekao potpredsedik vladajuće SNS i ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović koji je učestvovao na šestom okruglom stolu, to nije konačni set mera, pošto je neke od predloga SNS dobila kasno pa će dodani set biti prezentovan u ponedeljak.

Kako je najavio, predviđene su i određene izmene zakona, "kao i sve one mere koje treba da podrže izborni proces na način da se ozbiljnije bore protiv svih uočenih slabosti i nepravilnosti".

Većina učesnika poslednjeg sastanka ocenila je da je on „korak unapred“ kao i da je to prvi nagoveštaj da je dogovor moguć.

Dan uoči poslednjeg sastanka na Fakultetu političkih nauka, stigao je i odgovor Dejvid Mekalister, predsedavajućeg Spoljnopolitičkim odborom Evropskog parlamenta, na poziv predsednika Pokreta slobodnih građana (PSG) Sergej Trifunović iz avgusta.

Trifunović je podsetimo, u otvorenom pismu nedavno pozvao Mekalistera da pod patronatom Evropske unije organizuje dijalog predstavnika vlasti i opozicije iz Srbije, a uz učešće civilnog društva i novinarskih udruženja, kako bi se došlo do dogovora o realnom okviru u kom bi bili održani izbori 2020. godine.

Mekalister je tako saopštio da je Evropski parlament spreman je da posreduje u dijalogu vlasti i opozicije u Srbiji oko izbornih uslova, ukoliko za to dobije odobrenje od predsednice Skupštine Srbije Maje Gojković.

Gojković: U dijalogu će učestvovati parlamentarne stranke, a po potrebi i eksperti

Samo dan kasnije stigla je i potvrda predsednice Skupštine Srbije Maje Gojković  koja je rekla da je "dobrodošao angažman" predstavnika Evropskog parlamenta u cilju povratka međustranačkog dijaloga u Skupštinu Srbije i jačanja parlamentarne kulture dijaloga.

Na konferenciji za novinare, Maja Gojković je izrazila nadu da će uskoro doći i do razgovora o modalitetima organizacije sastanka u parlamentu i o tome šta bi mogle da budu prve teme razgovora koji bi mogao da počne 9. i 10. oktobra.

Gojković je navela da bi dijalog trebalo da se održi pod njenim pokroviteljstvom, uz učešće nekih predstavnika Evropskog parlamenta, da će biti pozvani da učestvuju i svi predstavnici parlamentarnih stranaka, a u kasnijoj fazi, po potrebi, i eksperti.

"Svi smo svesni rokova pred nama i fokusiraćemo se, u prvoj fazi, na razgovore o temama koje su već opšte poznate svim političkim činiocima i javnosti, a to su izborni uslovi za izbore koji predstoje u martu 2020. godine. To se odnosi na medije, na spisak glasača, finansiranje kampanje i slične teme", rekla je ona.

Predsednica parlamenta je dodala da u tim razgovorima neće predstavljati Srpsku naprednu stranku već da je njena uloga da bude pokrovitelj i moderator tih sastanaka.

"Razgovaraćemo o tome unutar Srpske napredne stranke, videćemo koji nivo predstavnika će odrediti druge stranke", navela je Maja Gojković.

Odgovarajući na pitanje kakvu reakciju očekuje od stranaka koje su već najavile da će bojkotovati izbore, Maja Gojković je rekla da je na njima da donesu konačnu odluku ali onda kada izbori budu raspisani i kada vide pod kojim uslovima će se izlaziti na izbore.

List Politika u petak je preneo da bi nova serija razgovora mogla bi da se odvija u „Žan Mone” formatu, koji podrazumeva i da nema medijske komunikacije dok se ne dođe do konkretnih rezultata.

Izvor: Insajder