Godine prolaze, dokazi nestaju (VIDEO)

Dan slobode medija u Srbiji se već dve decenije dočekuje u senci nerešenih ubistava i napada na novinare. Jedan od najozbiljnih napada na novinare, bombaški napad na Dejana Anstasijevića, novinara nedeljnika Vreme, i danas, deset godina kasnije, je u preistražnoj fazi.

Dejan Anastasijević

U noći između 13. i 14. aprila 2007. na prozoru Dejana Anastasijevića esplodirala bomba, a on i njegova supruga samo srećom su preživeli. Već sutradan, ceo politički vrh države na čelu s tadašnjim predsednikom Borisom Tadićem i premijerom Vojislavom Koštunicom osudio je napad, obećavajući efikasnu istragu. Anastasijevića i nedeljnik Vreme lično su tog dana pozvali i direktor Policije, tadašnji ministar unutrašnjih poslova i direktor BIA Milorad Veljović, Dragan Jočić i Rade Bulatović.

Pomaka u istrazi, međutim, do danas nema.

Anastasijević: Na putu između institucija nestao DNK

Dejan Anastasijević za Insajder kaže da je mala verovatnoća da ovaj slučaj ikada biti rasvetljen, pre svega zbog načina na koji je istraga vođena.

Tri ubistva, jedno suđenje

Do optužnice i suda je stigao samo slučaj ubistva Slavka Ćuruvije vlasnika i urednika Dnevnog telegrafa i Evropljanina, i to nakon što je osnovana komisija za istraživanja ubistava novinara, 2013. Sudi se čelnim ljudima DB-a i neposrednim izvršiocima, takođe operativcima te službe. Međutim, epilog suđenja se još ne nazire.

Slučaj smrti novinarke Duge Radoslave Vujasinović 8. aprila 1994. nikada nije rasvetljen. Istrage su više puta obnavljanje, kao i veštačenja, a obećanje nadležnih državnih organa da će se istina saznati do danas nije ispunjeno.

Nije rasvetljeno ni ubistvo Milana Pantića, novinara i dopisnika Večernjih novosti iz Jagodine. Uoči godišnjice zločina, prošle godine, saopšteno je da pomaka u istrazi ima i da je istraga došla na korak od rasvetlajvaja slučaja. Od tada se ništa nije desilo.