Haški tribunal: UN da pritisne Srbiju da ispuni obaveze

Predsednik haškog suda Karmel Ađijus i glavni tužilac Serž Bramerc podneli su izveštaje Savetu bezbednosti UN u kojima su naveli da Srbija ne poštuje obaveze u vezi sa izručenjem troje radikala koji su optuženi zbog nepoštovanja Haškog tribunala.

Clanovi SRS traženi od Haškog tribunala: Jovo Ostojić, Petar Jojić, Vjerica Radeta

„Tražim podršku Saveta bezbednosti, tačnije, apelujem na ovaj Savet da obezbedi da Republika Srbija poštuje svoje obaveze po statutu Međunarodnog suda i izvrši naloge ovog suda“ rekao je predsednik Haškog tribunala Karmel Ađijus podnoseći redovan izveštaj Savetu bezbednosti. 

Slučaj izručenja troje radikala

Podsetimo, Haški tribunal optužio je radikale Vjericu Radetu, Petra Jojića i Jovu Ostojića da su vršili pritisak na svedoke u procesu protiv lidera Srpske radikalne stranke Vojislava Sešelja.

Prema navodima iz optužnice, članovi SRS-a i pravnog tima Šešelja su vršili pritisak na svedoke da ne svedoče protiv, nego u odbranu lidera radikala, da su ih primoravali da promene iskaze, a zauzvrat su im davali novac i nudili zaposlenje u Srpskoj radikalnoj stranci.

Nedavno je Hag skinuo oznaku poverljivosti sa međunarodnog naloga za hapšenje troje radikala. Ovaj nalog je međutim Tribunal vlastima u Beogradu uputio još u januaru 2015. godine, ali po njemu ni do danas nije postupljeno.

Srpske vlasti pozivaju se na odluku sudije za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu koji je doneo rešenje kojim se utvrđuje da nisu ispunjeni uslovi za predaju i hapšenje okrivljenih Jojića, Radete i Ostojića po nalogu Tribunala u Hagu. Sudija je tada naveo da postoji pravna obaveza Republike Srbije da izručuje samo okrivljene za najteže ratne zločine.

Međutim, taj isti sud, pa čak i isti sudija u najmanje dva slučaja ranije je doneo potpuno suprotne odluke i „odobrio“ izručenje optuženih za nepoštovanje Haškog tribunala.

I glavni tužilac Serž Bramerc rekao je da „tužilaštvo deli zabrinutost predsednika Ađijusa da Srbija nastavlja da ignoriše svoju pravnu obavezu saradnje sa Tribunalom“.

Ađijus: Ukoliko se predmet troje radikala ne okonča do novembra 2017. to će biti ozbiljan udarac

Predsednik haškog suda Karmel Ađijus danas je pozvao Savet bezbednosti UN da obezbedi da Srbija poštuje svoju obavezu da Tribunalu izruči troje članova Srpske radikalne stranke, koje je optužio za nepoštovanje suda.

On je rekao da "Tribunal shvata političku osetljivosti koja, u nekim slučajevima, može proisteći iz saradnje sa tim sudom" ali i dodao da to međutim ne može da predstavlja izgovor za propust da se sa Tribunalom ne sarađuje, kada ta saradnja proizlazi iz statuta samog Tribunala.

Podsećajući da su nalozi za hapšenje troje radikala izdati pre 22 meseca, Ađijus je naznačio da je Srbija propustila da ih do danas sprovede.

"Ukoliko se troje optuženih ne nađe pred Tribunalom do novembra 2017, to će biti ozbiljan udarac...Verujem da će Savet bezbednosti preduzeti neophodne korake da spreči takav neuspeh međunarodne pravde", zaključio je predsednik Tribunala.

Bramerc: Srpske vlasti nisu održale obećanje da će ostvariti napredak pri krivičnoj pravdi za ratne zločine

Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc obraćajući se Savetu UN danas je pozvao „Srbiju da se vrati na stazu pune saradnje sa Tribunalom“.

Bramerc je rekao da je zabrinut zbog sporog sprovođenja nacionalne strategije za krivični progon ratnih zločina u Srbiji, kao i zbog toga što već godinu dana nije imenovan tužilac za ratne zločine.

„Tokom poslednje posete Beogradu vlasti u Srbiji su mi pružile svoja uveravanja da će odmah preduzeti korake. Nažalost, nijedno od tih obećanja nije ispunjeno„ naveo je Bramerc u izveštaju.

Bramerc i primetio da se sporo ojačavaju kapaciteti jedinice za istraživanje ratnih zločina pri MUP Srbije.

Zabrinjavajuće glorifikovanje ratnih zločinaca

Bramerc je u svom obraćanju naveo i da je postoji zabrinutost činjenicom da političari i vladini zvaničnici u regionu potkopavaju poverenje u pravosuđe kada je u pitanju pozivanje na odgovornost za ratne zločine.

Kao primer naveo je odluku Skupštine Republike Srpske da "odlikuje osuđene za ratne zločine", ali i i "glorifikovanje" ratnih zločinaca širom regiona bivše Jugoslavije.

„Tužilaštvo takođe poziva Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku i Srbiju da se vrate konstruktivnoj regionalnoj saradnji i da brzo preduzmu korake kako bi ponovo uspostavili poverenje u pravosudno pozivanje na odgovornost za ratne zločine. Međunarodna zajednica može pomoći u tome pružajući pozitivne podsticaje i koristeći politiku uslovljavanja“ naglasio je Serž Bramerc.

Bramerc: Hrvatska da uskladi svoju politiku sa svojim obavezama, pravosudna saradnja u regionu pod velikim pritiskom

Kada je u pitanju Hrvatska, Serž Bramer je naveo da postoji diskontinuitet između zvaničnog stava da se podrži pravosuđe koje se bavi pitanjima ratnih zločina i onoga što se dešava u praksi.

„Politika Vlade Hrvatske opstruira pravosudnu saradnju u određenim predmetima u vezi s ratnim zločinima“ rekao je Bramerc i dodao da iako su saslušali određene bojazni koje su im saopštili u Hrvatskoj, trenutna politika predstavlja političku smetnju pravosudnom procesu.

„Tužilaštvo još jednom poziva Hrvatsku da uskladi svoju politiku sa svojim obavezama. Ovakva i slična politička pitanja imaju negativnog uticaja na krivično gonjenje za ratne zločine na nacionalnom nivou, kao što je Tužilaštvo upozoravalo pre šest meseci. Konkretni predmeti ne napreduju i pravosudna saradnja u regionu je pod velikim pritiskom“ poručio je Bramerc.