Ilustrovana politika ponovo crta mete novinarima; Ministarstvo žali što naslovna strana nije po merilima dobrog ukusa

Ilustrovana politika, koja je u većinskom vlasništvu države, nastavlja da vodi prljavu kampanju protiv novinara Ljiljane Smajlović i Verana Matića, ujedno predsednika Komisije za istraživanje ubistva novinara i UO Fonda B92. U trećem po redu tekstu u poslednjih mesec dana, u kojem se pomenuti novinari proglašavaju antiratnim profiterima, lopovima i stranim plaćenicima, autor Goran Kozić priznaje da je imao revanšističke motive, te da je delimično podstaknut i izostankom reakcija države na prethodne, koji su pisani u istom tonu. Na pitanje Insajdera šta će preduzeti povodom kampanje koju vodi Ilustrovana politika protiv novinara, Ministarstvo informisanja saopštilo je da „izražava žaljenje“ što ni nova naslovna strana tog lista „nije po merilima dobrog ukusa“. Na svom tviter nalogu brutalne napade na Matića i Smajlović osudio je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Ilustrovana Politika objavila je na naslovnoj strani izdanja od ponedeljka, 11. decembra likove novinarke Ljiljane Smajilović, predsednika Upravnog odbora Fonda B92 Verana Matića i ambasadora SAD-a u Srbiji Kajla Skota na fotomontaži slike Bogorodice kako hrani Isusa uz naslov "Verane, Verane, šta to radiš, mamografu jedan". U jednom tekstu pod istim naslovom i drugom sa naslovom „Ljiljanine laži“, autori Goran Kozić i Đorđe Martić nastavljaju sa opasnom kampanjom protiv Verana Matića i Ljiljane Smajlović, koja je započeta pre oko mesec dana kada je na naslovnici bio tekst „Psi su pušteni“. U međuvremenu, pušten je još jedan, u kojem se Ljiljana Smajlović praktično krivi za NATO bombardovanje.

U današnjim tekstovima, autori na još jeziviji način proglašavaju pomenute novinare lopovima, antiratnim profiterima i izdajnicima. Kozić čak broji nagrade i priznanja koje je Veran Matić dobio tokom svoje novinarske karijere i humanitarnog rada, sa posebnim osvrtom na one međunarodne koje je primio pre bombardovanja i pita: „Šta treba da uradiš da bi dobio ovu čast, a uoči bombardovanja Beograda?“. Upitao je i koji su kriterijumi za dobijanje najvišeg francuskog priznanja Legije časti i zaključuje da je “dovoljno izvrći ruglu sve što je srpsko, nacionalno i patriotsko“.

Poverenica najoštrije osudila naslovnu stranu Ilustrovane politike

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković najoštrije je osudila naslovnu stranu Ilustrovane politike, na kojoj se na skandalozan i uvredlјiv način vređa dostojanstvo i ugled prikazanih ličnosti, a fotomontažom renesansne slike Bogorodice slikara Đampjetrina, vređaju verska osećanja pripadnika hrišćanske veroispovesti.

„Ustavom Republike Srbije zabranjena je diskriminacija po bilo kom osnovu, a među osnovima koji su naročito zabranjeni, navode se pol, veroispovest, političko i drugo uverenje. Zakon o zabrani diskriminacije zabranjuje, pored ostalog, ponižavajuće postupanje koje ima za cilј povredu dostojanstva, naročito ako to predstavlјa poniženje ili uvredu, a zakonom je propagiranje diskriminacije putem javnih glasila, definisano kao težak oblik diskriminacije. Sve navedeno, naslovna strana ovog magazina nedvosmisleno prikazuje“, navodi se u saopštenju poverenice.

Kozić je takođe na više mesta izvređao Smajlović, pominjući i privatne motive, a ceo tekst joj je posvetio i Đorđe Martić, optužujući da je zahvaljujući njenom uticaju na Vašington post bombardovanje Srbije trajalo mnogo duže nego što je planirano. On je i u prethodnom tekstu naveo da je Smajlović bila angažovana kao konsultant tog lista, ali je Smajlović to demantovala, uz napomenu da je radila za Njujork tajms.

Oba autora sramotnih tekstova su bili na visokim pozicijama u državnim medijima u vreme devedesetih. Kozić je bio glavni urednik TV Politika iz njenog najmračnijeg doba, dok je Martić bio urednik Ekspres Politike, u vreme kada je objavljen tekst „Ćuruvija dočekao bombe“, koji je bio deo kampanje protiv novinara i vlasnika „dnevnog Telegrafa“ Slavka Ćuruvije nakon čega je i ubijen.

Iako kampanja protiv Matića i Smajlovićke traje duže od mesec dana, osim osude predsednika Srbije Aleksandra Vučića i ostavke Suzane Vasiljević, inače njegove savetnice za medije, na funkciju člana Nadzornog odbora Politike (medijske kuće u čijem je sastavu i Ilustrovana), nijedan državni organ nije reagovao na govor mržnje koji dolazi iz tog lista.

Osuda ovakve naslovne strane tokom današnjeg dana ponovo je stigla i od predsednika Srbije Aleksandra Vučića, a uputio je sa svog Tviter naloga.

"Najoštrije osuđujem divljačke uvrede i pretnje na račun Ivane Vučićević i Barbare Životić, ali i brutalne napade na Ljilju Smajlović i Verana Matića. Država Srbija preduzeće sve mere, ne samo da fizički zaštiti novinare, već da sačuva i njihovo pravo na profesionalno dostojanstvo“, napisao je Vućić na Tviteru.

Ministarstvo kulture: Istrajaćemo u osudama netolerancije

Na pitanja Insajdera da li će Ministarstvo kulture i informisanja, koje ima zadatak da prati primenu Zakona o javnom informisanju, nešto preduzeti po pitanju kampanje koja se vodi protiv Matića i Smajlović kao i ko je dužan da reaguje u slučaju govora mržnje u medijima, iz kabineta ministra Vlada Vukosavljevića nisu stigli konkretni odgovori već saopštenje u kome se „izražava žaljenje što ni nova naslovna stranica Ilustrovane politike nije po merilima dobrog ukusa“.

„A to se dešava po drugi put u poslednje vreme, odudarajući od duha višedecenijskog koncepta ove revije. Apelujemo na poslenike u medijima da se pridržavaju standarda ove društveno važne profesije, kao što se protivimo vulgarnim reakcijama na izveštavanje novinarke Studija B, Barbare Životić“, piše u saopštenju Ministarstva, uz napomenu da će „istrajati u osudama pojava netolerancije i isključivosti u našem javnom prostoru“. 

Smajlović: Možda je predsedniku države smetala samo naslovna strana, ne i sadržina teksta

Ljiljana Smajlović u izjavi za Insajder navodi da se posle teksta „Psi su pušteni“ i naslovnom stranom sa režećim rotvajlerom našla u jednom TV studiju sa njegovim autorom Đorđom Martićem. Ona navodi da je on tada rekao da Aleksandru Vučiću zapravo uopšte nije smetao sadržaj tog teksta, već je jedino imao primedbu na naslovnu stranu, koja je izazvala pažnju raznih stranih ambasada, a kasnije i poslanika u Evropskom parlamentu.

„Ja sam tada rekla da mi se to čini neverovatnim. Sada, nakon mesec dana, kada se nastavila ta kampanja, ne samo u Ilustrovanoj politici, već i u tabloidu Afera, koji se takođe štampa u državnoj Politici, počela sam da se pitam da možda Đorđe Martić nije bolje protumačio reči Aleksandra Vučića od mene. Možda je predsedniku Srbije zaista smetala samo naslovna strana, ne i sadržina teksta“, navodi Smajlović.

Matić: Kampanja Ilustrovane da bi optuženi za ubistvo Ćuruvije bili oslobođeni

U tekstu koji potpisuje Đorđe Martić, veliki prostor posvećen je slučaju ubistva novinara Slavka Ćuruvije, ali uz konstataciju da Ljiljana Smajlović „vrši do sada nečuveni pritisak na sud i to čini gomilanjem laži“. Istovremeno, Martić u tekstu optužene pripadnike Državne bezbednosti za ubistvo Ćuruvije naziva „nekolicinom državnih činovnika“ i konstatuje da za njihov zločin i nema „valjanih dokaza“.  

 Veran Matić, predsednik Komisije za istraživanje ubistava novinara, kampanju Ilustrovane politike tumači kao zahtev da se oslobode optuženi za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, sa tvrdnjom da protiv njih nema dovoljno dokaza. On navodi da kada predsednik Komisije upozorava na izostavljanje dokaza u ovom postupku, Viši sud, Advokatska komora, Društvo sudija i Vrhovni kasacioni sud, procenjuju da se time „vrši pritisak na sud, krši prezumpcija nevinosti, iako je ocene Komisije i njenog predsednika potvrdio sam Apelacioni sud, i to u tri navrata“.

„U slučaju ove kampanje koja traje iz broja u broj, nema nikakve reakcije. Pored diskreditacije, uvreda, crtanja meta na Ljiljani Smajlović, konstantna crta je zahtev da se oslobode optuženi za ubistvo Ćuruvije“, navodi Matić u saopštenju.

On kaže da su se Kozić i Martić „u najnovijem napadu čak i pohvalili da imaju prećutnu podršku države za sve ove tekstove, jer je država reagovala samo povodom prvog broja „Psi su pušteni“, i to samo zbog uvredljivog konteksta za američkog ambasadora.

„Kozić i Martić diskredituju novinare koji su pokrenuli proces osnivanja  Komisije i bez dokaza ih optužuju za sva moguća nacionalna nepočinstva. Na ovaj način se utvrđivanje istine i pravde u slučaju ubistva Slavka Ćuruvije redukuje na to koliko će još Ljiljana Smajlović i Veran Matić izdržati svakodnevnu baražnu vatru autora iz državne Ilustrovane politike. Da li je uslov pravičnog suđenja da Smajlović i Matić budu likvidirani iz ovog procesa, kao oni koji nastoje da se utvrde sve činjenice, izvedu svi dokazi, na potpuno otvoren i javnosti jasan način“, upitao je Matić.

On je pozvao sve institucije, koje su se i bez argumenata oglašavale na istupe članova Komisije, da se sada, posle mesec dana kampanje Ilustrovane politike za oslobađanje optuženih, oglase.