Insajder otkriva: Vlada zaključkom namenila stanove za vojne beskućnike iz Bristola, oni i dalje bez novog smeštaja

Uprkos tome što je rok za iseljenje vojnih beskućnika iz hotela Bristol, kojim će u budućnosti upravljati firma Beograd na vodi, istekao prošle nedelje, još nije poznato gde će oni biti smešteni nakon iseljavanja i pod kojim uslovima. Za sada nisu iseljeni iz Bristola i praktično svakodnevno strepe, iako je prema istraživanju Insajdera, Vlada još u avgustu donela Zaključak i naložila rešavanje tog pitanja, ali Zaključak do danas nije sproveden jer stanarima Bristola još nije pronađen novi smeštaj.

Hotel Bristol Foto:Srđan Ilić

Novinari Insajdera došli su do zaključka Vlade Srbije iz kog se vidi da je država za rešavanje stambenog pitanja aktivnih i penzionisanih pripadnika Ministarstva odbrane, među kojima su i stanari Bristola, opredelila 134 stana u Beogradu.

U Zaključku Vlade koji je usvojen 2. avgusta  navodi se i da je Ministarstvo odbrane dužno da posebnim aktom utvrdi uslove i kriterijume za dodelu stanova. Novinari Insajdera već mesecima pokušavaju da dobiju odgovore od ovog Ministarstva na pitanja u vezi sa rešavanjem stambenog pitanja vojnih stanara hotela Bristol. Nijedan odgovor nismo dobili.

Insajder je ponovo poslao pitanja Ministarstvu odbrane da li je donet akt kojim se utvrđuju uslovi i kriterijumi za dodelu stanova, kako je predviđeno Zaključkom Vlade od 2. avgusta. Ni ovoga puta nismo dobili nikakav odgovor.

Ministarstvo odbrane zaduženo za sprovođenje Zaključka Vlade

U obrazloženju Zaključka Vlade navodi se spisak sva 134 stana u Beogradu, uz konstataciju da je reč o stanovima koji su preneti iz vlasništva Grada na Republiku, odnosno na Ministarstvo odbrane. U samom Zaključku se eksplicitno navodi da je prenos vlasništva izvršen upravo „radi rešavanja stambenih pitanja pripadnika Ministarstva odbrane koji su smešteni u vojnom hotelu Bristol“. Takođe je jasno da je za sprovođenje Zaključka određeno prvenstveno Ministarstvo odbrane.

Kako se navodi u zaključku Vlade do kog su došli novinari Insajdera, 134 stambene jedinice nalaze se teritorijama opština Vračar, Zvezdara, Voždovac i Novi Beograd. Najviše je dvosobnih stanova (54), nakon toga jednoiposobnih (39)  i jednosobnih (29). Trosobnih i troiposobnih stanova je ukupno šest, dok se na spisku nalaze i četiri garsonjere. Najmanji stan ima 26 kvadrata, a najveći 101 metar kvadratni.

„Nepokretnostima – stanovima iz tačke 1. Ovog zaključka koje se prenose u javnu svojinu Republike Srbije raspolagaće Ministarstvo odbrane u cilju rešavanja stambenih potreba aktivnih i penzionisanih pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, u skladu sa propisima koji regulišu stambenu oblast“, navodi se u Zaključku koji je dostavljen Republičkoj direkciji za imovinu, Ministarstvu odbrane i Gradu Beogradu. Konstatuje se da je Grad Beograd Rešenjem od 18. Maja ove godine preneo vlasništvo na Republiku, što znači da su stanovi konačno Zaključkom Vlade dati Ministarstvu odbrane na raspolaganje.

Činjenica je da stanarima hotela Bristol, od kojih neki tu žive još od 1991, do danas nije dodeljen novi smeštaj, a da je Vlada za sprovođenje Zaključka zadužila Ministarstvo odbrane. U međuvremenu je stanarima Bristola, od čije se plate odvajalo 6,5 odsto za stambeni fond, istekao rok za iseljenje. Rok im je dalo upravo Ministarstvo odbrane, koje ni samo nije donelo sistemsko rešenje u skladu sa Zaključkom Vlade. 

Umesto sistemskog rešenja pregovori, ali ne sa svim stanarima

Predstavnici Ministarstva odbrane su pre nekoliko nedelja započeli pregovore sa stanarima Bristola, ali samo sa jednim delom stanara, i to bez jasnih kriterijuma kako su oni odabrani. Kako su za Insajder rekli pojedini stanari, samo 28-oro njih je dobilo poziv, a među ima i penzionisanih vojnih beskućnika i aktivnih pripadnika vojske koji takođe žive u Bristolu.

Jedan od onih koji nisu dobili ni poziv ni objašnjenje je penzionisani vojni zastavnik Dragan Stojanović. On za Insajder kaže da se sve radi u tajnosti i da predstavnici Ministarstva nisu dozvolili stanarima da na pregovore idu sa advokatom.

„Mene očigledno nisu pozvali jer se javno bunim zbog odnosa prema vojnim beskućnicima. To što ostalima nisu dozvolili pravnika očigledno ukazuje da tu nisu sasvim čista posla. Neki stanari baš zbog toga nisu hteli da potpišu izjave da se odriču prava stanovanja u Bristolu, jer nemaju nikakve garancije da će Ministarstvo ispuniti svoja obećanja“, kaže Stojanović za Insajder.

Ministar odbrane Aleksandar Vulin u nedelju je uručio ključeve 23 stana aktivnim i penzionisanim pripadnicima vojske i Ministarstva, međutim, nije poznato iz kog su fonda ti stanovi. Vulin je tom prilikom, na pitanje novinara o rešavanju smeštaja bivših pripadnika Vojske, koji su već 27 godina smešteni u hotelu Bristol, rekao da su neki od njih potpisali rešenja i dobili smeštaj, dok se sa drugima razgovara. Dok pojedini stanari navode da nisu potpisali jer nisu dobili garanciju za novi smeštaj, ministar kaže da se nekima nisu dopala konkretna rešenja. 

„Svi koji imaju pravo da se vodi računa o njihovom stambenom pitanju, koji imaju pravo da se radi na rešavanju njihovog stambenog pitanja, sa njima se radi. Ponuđena su konkretna rešenja, nekima se dopadaju, nekima ne. Mi nemamo osnov da zadržavamo naše pripadnike u tom hotelu, ali vodimo računa i svakome će biti ponuđeno rešenje, svako će dobiti bolje nego što je imao“, rekao je Vulin.

Ugovor o Beogradu na vodi potpisan pre tri godine, šta se čekalo?

Hotel Bristol je dat na korišćenje Ministarstvu odbrane, odnosno Vojnoj ustanovi Dedinje, još šezdesetih godina prošlog veka. Hotel je poslovao komercijalno, ali su u jednom njegovom delu još devedesetih godina smeštene desetine porodica vojnih lica, raseljenih sa teritorije nekadašnje SFRJ.

Njihovo iseljavanje hotela Bristol takođe je naložila Vlada Srbije. Zaključkom od 28. avgusta prestalo je pravo Ministarstvu odbrane za korišćenje zgrade hotela Bristol, kako bi upravljanje ovim  hotelom koji je proglašen i spomenikom kulture, preuzela kompanija Beograd na vodi.

Ugovor o gradnji projekta Beograda na vodi zaključen na osnovu međudržavnog sporazuma Republike Srbije i Ujedinjenih Arapskih Emirata i potpisan još 2015. godine.

Ugovorom je predviđeno osnivanje zajedničkog preduzeća u kojem firma iz Emirata ima 62 odsto vlasništva, a Republika Srbija - 68 odsto. Ovom arapsko-srpskom preduzeću ugovorom je data mogućnost da može bez naknade da upravlja nizom objekata u Savskom amfiteatru, posle ulaganja u renoviranje. Među ovim objektima se nalazi i zgrada hotela Bristol. Imajući u vidu da je još pre tri godine bilo poznato da će Bristol preuzeti preduzeće „Beograd na vodi“, postavlja se pitanje zbog čega je država toliko čekala da reši stambeno pitanje vojnih stanara Bristola, među kojima su neki tu privremeno smešteni još od 1991. godine.