Investicije UAE: Al Ravafed u gubitku, nezavršeni sistemi za navodnjavanje, cena zakupa državnog zemljišta – tajna
Poljoprivredna kompanija Al Ravafed Srbija, u većinskom vlasništvu istoimene firme iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, poslovala je tokom prethodne godine sa gubitkom većim od dva miliona evra. Podaci iz finansijskog izveštaja za 2018. pokazuju da ova kompanija nije izvršila ugovorne obaveze koje se odnose na ulaganje u sisteme za navodnjavanje, ali se iz izveštaja ne vidi da li je i u kojoj meri Al Ravafed izvršio obavezu plaćanja nadoknade državi Srbiji za korišćenje vojnog poljoprivrednog zemljišta u Karađorđevu.
Iako je reč o javnom dobru, odnosno parcelama u vlasništvu države kojima je upravljalo Ministarstvo odbrane, iz ovog ministarstva u odgovoru Insajderu navode da su podaci o tome koliko je arapski investitor 2018. godine platio za korišćenje 3.500 hektara poljoprivrednog zemljišta u Karađorđevu, poslovna tajna.
Zanimljivo je da je isti odgovor Ministarstvo imalo i tokom prve dve godine poslovanja Al Ravafeda u Srbiji. Prema istraživanju Insajdera, tokom tog perioda, a suprotno ugovorenim obavezama, Al Ravafed za državno zemljište u Karađorđevu u početku nije plaćao ništa.
Kompanija koja je na srpsko tržište ušla još 2014. godine, retroaktivno je izvršila uplate za korišćenje ovih parcela tek 2017. Ministarstvo koje se sada poziva na ugovorom garantovanu tajnost podataka, tada je novinarima Insajdera dostavilo informacije o iznosu plaćene nadoknade.
Ti podaci su pokazali da je za prve tri godine tokom kojih je ovo zemljište obrađivala kompanija Al Ravafed, zarada države od zakupa bila i do šest puta manja od prihoda koje je na istim tim parcelama država ostvarivala pre dolaska arapskog investitora.
Do zemljišta bez licitacije, uz protivljenje stručnih službi
Podsetimo, na osnovu međudržavnog sporazuma sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Vlada Srbije je 2014. potpisala ugovor s arapskom kompanijom Al Ravafed. Osnovano je preduzeće Al Ravafed Srbija, u kojoj arapski partner ima 80 odsto, a država Srbija 20 odsto vlasništva. Investitoru je po povlašćenim uslovima, bez licitacije prodato ili dato u zakup više od 10.000 hektara najplodnijeg državnog poljoprivrednog zemljišta u Bačkoj.
Jedna arapska firma preuzela drugu
Nakon loših poslovnih rezultata koje je kompanija Al Ravafed Srbija ostvarila prethodne godine, početkom 2019. godine došlo je i do promene vlasništva jer je dotadašnjeg većinskog vlasnika, firmu iz UAE Al Ravafed preuzela kompanija Elite Agro LLC, takođe registrovana u Abu Dabiju.
Elite Agro je već prisutan na srpskom tržištu preko firme Yugo Elite Agro koja je vlasnik Zobnatice iz Bačke Topole. Yugo Elite, preko Zobnatice, obrađuje 1600 hektara zemlje.
Al Ravafed je, između ostalog, dobio na korišćenje oko 3.500 hektara zemljišta u Karađorđevu za koje je, prema ugovoru, u obavezi da isplaćuje Ministarstvu odbrane 20 odsto od godišnjeg profita ostvarenog na tim parcelama.
Prema istraživanju Insajdera ovakav aranžman je sklopljen uprkos protivljenju stručnih službi Ministarstva odbrane koje su upozoravale da je nedopustivo da naknada za korišćenje zemljišta zavisi od profita investitora. Sektor Ministarstva odbrane za materijalne resurse dao je još krajem 2013. mišljenje da je neophodno utvrditi fiksnu nadoknadu jer bi u slučaju da Al Ravafed ne ostvari planirani profit i “naš prihod bio ravan nuli”.
U sisteme za navodnjavanje uloženo 2,5 puta manje novca od ugovorenog
Uprkos najavama zvaničnika da će poslovni aranžman države sa kompanijom Al Ravafed iz UAE, dovesti do procvata srpskog agrara, upošljavanja lokalnih poljoprivrednika i višestruko većih prinosa, ispostavilo se da firma Al Ravafed Srbija posluje sa gubicima, duguje dobavljačima, kasni u izvršenju ugovornih obaveza.
Prema podacima iz poslednjeg finansijskog izveštaja firma je tokom 2018. poslovala sa gubitkom od oko dva miliona evra i dugovima većim od 50 miliona evra.
Iako je prema ugovoru, Al Ravafed bio u obavezi da do 2017. završi ulaganje u sisiteme za navodnjavanje, ta investicija još uvek nije završena što se takođe vidi iz napomena finansijskog izveštaja za prošlu godinu.
Dok je ugovorom predviđeno da u sisteme za navodnjavanje arapski investitor mora da uloži oko 19 miliona evra, podaci iz finansijskog izveštaja pokazuju da je Al Ravafed na njihovu izgradnju do sada potrošio dva i po puta manje od ugovorene sume, odnosno tek 7,5 miliona evra.
Istraživanje Insajdera o poslovima države sa kompanijom Al Ravafed iz UAE objavljeno je u emisiji Insajder bez ograničenja „Čija je zemlja...“.