Kako do istine o ubistvima i otmicama novinara na Kosovu
Na Kosovu je nestalo ili ubijeno 12 novinara od 1998. do 2005. Nijedan od ovih slučajeva nije rešen, a većina istraga je zaustavljena usled nedostatka dokaza. Udruženje novinara Kosova i Metohije, ogranak Udruženja novinara Srbije, iniciraće formiranje komisije koja bi istraživala ova ubistva i otmice, nalik na onu koja je osnovana u Beogradu.
Budimir Ničić, predsednik kosovskog ogranka Udruženja novinara Srbije, kaže da u nekim slučajevima i 18 godina nema nikakvih informacija o nestalim novinarima, a da se odgovornost za istraživanje tih zločina prebacuje.
Specijalni sud za zločine OVK - poslednja nada
Do sredine 2017. biće podignute prve optužnice pred Specijalnim sudom za zločine OVK počinjene od 1998. do 2000. Porodice ubijenih albanskih novinara i političkih aktivista očekuju da i ti slučajevi budu predmet rada novog suda.
“Ovo je možda poslednja šansa i poslednja nada za moju porodicu. Iako ja nisam optimista”, kaže za Insajder Berina Mustafa, ćerka Džemailja Mustafe, koji je ubijen novembru 2000.
Džemailj Mustafa bio je novinar, ali i aktivan član stranke Ibrahima Rugove. Za 16 godina istraga nije završena, niti su nađeni počinioci.
U mandat suda mogla bi ući i istraga ubistva Envera Maljokua, takođe bliskog saradnika Ibrahima Rugove i glavnog urednika Kosovskog informacionog centra. Maljoku je ubijen u januaru 1999.
“Mislim da bi jedna takva komisija doprinela tome da se barem pomerimo, posle svih ovih godina, sa mrtve tačke jer je nekoliko struktura koje svih ovih godina prebacuju odgovornost sa jednih na druge - UNMIK na KFOR, KFOR na UNMIK, EULEX na UNMIK, Kosovska policija na EULEX, UNMIK i KFOR”, kaže Ničić za Insajder.
On smatra da bi se, kada bi svi oni seli za sto i kada bi u toj komisiji bili i predstavnici novinarskih udruženja, i srpskih i albanskih, moglo doći do nekih pomaka.
Odgovarajući na pitanje Insajdera da li bi bio spreman da podrži formiranje ovakve komisije, predsednik Kosova Hašim Tači kaže da će lično podržati svaku inicijativu koja vodi rasvetljavanju ovih zločina, ali da je to pre svega odgovornost pravosudnih organa.
“Ja smatram da sve što vodi ka otkrivanju istine mi treba da učinimo, da se angažujemo i da se žrtvujemo zarad otkrivanja istine”, kaže Tači.
Na Kosovu se o slučajevima ubijenih novinara govori kroz etničku pripadnost. U slučaju srpskih novinara radi se o otmicama za koje se veruje da su etnički motivisane. Albanski novinari su ubijani u zasedama i veruje se da su motivi politički. Radilo se uglavnom o novinarima koji su bili veoma bliski partiji Ibrahima Rugove ili istaknuti članovi te stranke. Zajedničko im je da nijedan od tih slučajeva nikada nije istražen i da počinioci nisu nađeni.
Komisija za istraživanje ubistava novinara u Beogradu je formirana u septembru 2012. U nju su ušli predstavnici Policije i Tužilaštva, ali i novinari. Cilj je da se do kraja rasvetle slučajevi ubistava Slavka Ćuruvije, Milana Pantića i Radislave Vujasinović. Zahvaljujući radu te komisije u junu 2014. podignutra je optužnica za ubistvo Ćuruvije.
Nova epizoda Insajdera bez ograničenja Spomenik istini, u produkciji Insajdera, u saradnji s novinarima Slobodne Evrope, na programu je TV N1 u utorak u 21 sat.