Kampanja završena bez nadzora REM-a
U Srbiji je završena predizborna kampanja za predsedničke izbore, a da prvi put izveštavanje medija tokom kampanje nije pratilo Regulatorno telo za elektronske medije. Dok su iz nedelje u nedelju izveštaji nevladinih organizacija ukazivali na apsolutnu dominaciju kandidata vladajuće koalicije u informativnim programima, jedina reakcija REM-a bila je zabrana emitovanja pojedinih predizbornih spotova.
Odmah nakon raspisivanja izbora iz REM-a je za Insajder.net potvrđeno da neće vršiti nadzor medijskog izveštavanja tokom kampanje, već će samo postupati po prijavama građana o uočenim nepravilnostima. Ovakvu odluku u REM-u su obrazložili tehničkim razlozima, odnosno nedostatkom softverskih parametara.
Imajući u vidu da je REM namenski softver za monitoring medija tokom predizbornih kampanja nabavio još 2012, Insajder.net je Službi REM-a za nadzor i analizu postavio pitanje šta se dogodilo s tim softverom, odnosno zbog čega se on više ne koristi.
U odgovoru koji smo dobili se navodi da je zbog usvajanja Zakona o elektronskim medijima i Zakona o oglašavanju potrebno izmeniti softver za nadzor u velikom obimu. Kako tvrde, za to nije bilo novca.
Ova služba, međutim, nije pojasnila zbog čega bi Zakon o elektronskim medijima, koji je donet pre tri godine, uticao na rad softvera koji je do pre godinu dana dobro radio.
Nije jasno ni kako je na povećanje obima posla uticao novi Zakon o oglašavanju. On je stupio na snagu 6. maja 2016, a propisuje da se izborne kampanje i druge promotivne aktivnosti političkih organizacija vrše u skladu s izbornim i propisima koji uređuju elektronske medije. Ti propisi su važili i 2016, kada je uz pomoć tog softvera praćeno izveštavanje medija tokom izbora.
Da je pre samo godinu dana namenski softver korišćen za monitoring elektronskih medija može se zaključiti iz izjave Stevice Smederevca, načelnika monitoringa u REM-u, koji je, gostujući na Radio Beogradu nekoliko nedelja nakon prošlogodišnjih izbora, rekao da je softver složen, ali da se služba za nadzor „uhodola“. Zbog toga je najavio i da će rezultati monitoringa biti objavljeni brže nego 2014, kada se na izveštaj čekalo dva meseca.
Ipak, izveštaj o rezultatima nadzora tokom kampanje 2016. nije objavljen do danas, a ove godine REM je doneo odluku da nadzor neće ni sprovoditi.
Biro za društvena istraživanja, koji je uz nekoliko organizacija pratio izveštavanje medija tokom ove kampanje, ocenio je da je REM doneo takvu odluku jer ovo telo nije moglo sebi da dozvoli novo brukanje, ćutanjem na ovakvo medijsko izveštavanje.
Zakon o elektronskim medijima propisuje da su emiteri, između ostalog, obavezni da poštuju „zabranu političkog oglašavanja van predizborne kampanje i da u toku predizborne kampanje registrovanim političkim strankama, koalicijama i kandidatima obezbede zastupljenost bez diskriminacije“.