Ko kontroliše bezbednost na radu u Srbiji: Za dve nedelje poginula četiri radnika

Prema objavljenim informacijma, samo u Beogradu u proteklih mesec dana poginula su četiri radnika na gradilištima, a od početka godine radeći svoj posao stradalo je ukupno 29 radnika. Poslednji slučaj dogodio se juče, kada su na gradilištu Beograda na vodi dvojica radnika pala sa zgrade na kojoj su radili. Sve ove nesreće otvorile su pitanje kakvi su u Srbiji propisi o bezbednosti na radu, kako se sprovode i ko je nadležan za kontrolu njihove primene. Kontrolu u postupanju nadležnih za bezbednost i zaštitu radnika u ovim slučajevima najavio je juče i Zaštitnik građana.

Beograd na vodi

Bezbednost na radnom mestu, svakom radniku u Srbiji, garantuje Zakon o radu. Osim Zakona, tu su i Uredbe i drugi akti koji konkretnije definišu i propisuju sve uslove koje poslodavac treba da poštuje kako bi radnik bio bezbedan.

Jedna od tih je i Uredba o bezbednosti i zdravlje na radu na privremenim ili pokretnim gradilištima.

Prema ovoj Uredbi, svaki investitor dužan je da, pre početka rada na gradilištu, obezbedi da se izradi Plan preventivnih mera. Ovaj plan između ostalog treba da sadrži šemu gradilišta, opis organizacije i tehnologije izvođenja radova, specifične mere za bezbedan i zdrav rad…

Osim plana, prema ovoj Uredbi obavezno je i imenovanje osobe koja bi na gradilištima bila zadužena za bezbednost i zdravlje na radu.

Kontrolu da li poslodavac poštuje sve ovo, po ovoj Uredbi ali i Zakonu, sprovodi Inspektorat za rad Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja koji može da obavlja redovne i vanredne kontrole.

Ovaj inspektorat zadužen je vršenje inspekcije u oblasti radnih odnosa i bezbednosti i zdravlja na radu, a to, kako se navodi na sajtu Ministarstva, obavlja redovno ali i vanredno i to nakon smrtnih, teških, kolektivnih i lakih povreda na radu.

Novinari Insajdera juče su od Ministarstva za rad zatražili informacije da li su na gradilištima na kojima su u poslednjih mesec dana stradali radnici bile poštovane sve procedure, pa i ta da li su gradilišta imala Planove preventivnih mera. Takođe, tražili smo i odgovore na pitanje da li je imenovana osoba zadužena za bezbednost i zdravlje na radu i na kojim su sve gradilištima utvrđene nepravilnosti.

Odgovore, koji bi trebalo da pokažu ko je u sistemu zakazao, od nadležnih čekamo.

Nedovoljno inspektora, blage kazne, „lov u mutnom“...

Za kontrolu primene propisa na teritoriji cele Srbije zaduženo je manje od 250 inspektora, podatak je koji je u oktobru prošle godine iznela načelnica Odeljenja za studijsko-analitičke poslove Inspektorata za rad Maje Ilić. To znači da ovih 250 inspektora kontroliše sva gradilišta širom zemlje, a sudeći po poslednjim izjavama gradskih čelnika samo u Beogradu ih u toku letnje sezone ima oko 1000.

Jedno takvo gradilište je i gradilište u Kneza Miloša na mestu bivše ambasade SAD gde je pre nešto više od dve nedelje preminuo radnik jer je na njega pao deo zida. Odmah nakon nesreće, Inspektorat za rad pokrenuo je vanrednu kontrolu i zaključio da je bilo brojnih propusta.

Direktorka Uprave za bezbednost i zdravlje na radu Marina Furtula tako je izjavila da poslodavac nije imao dokumente kojima se propisuju bezbednost i zdravlje na radu, kao ni osobu zaduženo za to.

Zbog tih, ali i drugih propisa, Inspektorat za rad podneo je krivične prijave protiv podizvođača i izvođača na gradilištu u Beogradu i privremeno zatvorio gradilište.

Problem, po svemu sudeći, ipak nije samo u broju inspektora. Direktor Inspektorata za rad Stevan Đurović juče je, između ostalog, rekao da kada bi odgovorni za slučajeve pogibije radnika bili osuđeni na zatvorske kazne, da bi to bila opomena za sve koji "žele da love u mutnom".

"Za slučajeve sa smrtnim posledicama predviđena je kazna zatvora od 12 godina za direktnog krivca. Kada bi se desilo da neko zbog takvih slučajeva 'zaglavi' u zatvoru to bi bila opomena za sve ostale koji žele da love u mutnom", rekao je Đurović.

On je dodao da ipak ne može inspekcija sve sama.

„Mi podnosimo prekršajne i krivične prijave protiv poslodavaca, ali se dešava da 30 odsto zahteva za novčano kažnjavanje zastari. Takođe, propisane kazne za poslodavce koji imaju radnike na crno je od 800 hiljada do dva miliona dinara, a sudovi ih kažnjavaju sa 100 do 300 hiljada dinara", rekao je Đurović.

Za dve nedelje smrt četiri radnika na gradilištima u Beogradu

Samo nedelju dana nakon nesreće u Kneza Miloša, na gradilištu u Bulevaru Milutina Milankovića broj 9 poginuo je još jedan radnik. O ovom slučaju međutim, javnost još nije detaljno obaveštena, pa nije poznato ni da su sve procedure o bezbednosti na radu i poštovane.

Nedelju dana nakon toga, desila se tragedija na gradilištu Beograd na vodi. Dvojica radnika pala su sa 22. sprata zgrade i usled povreda na licu mesta preminula.

I investitor i kompanija Štrarbag koja gradi zgradu u okviru projekta Beograd na vodi odmah su se oglasili tvrdeći su pimenjene sve propisane mere zaštite kao i to da su radnici bili prijavljeni.

Ipak, da li je ovo tačno kao i da li je u slučaju pogibije radnika na gradilištu na Novom Beogradu poštovana sva procedura, moraće da da Inspekcija rada Ministarstva.

Slučaj stradanja dvojice radnika u fabrici namenske industrije „Milan Blagojević“ pre više od godinu dana ne daje mnogo razloga za optimizam kada je reč o procesuiranju odgovornih pošto je predmet i dalje u fazi predistrage. Ovaj slučaj je svojevrsni alarm jer bi u namenskoj industriji posebnu inspekciju trebalo sprovodi i Ministarstvo odbrane, odnosno Vojska Srbije. Uprkos tome napravljeni su brojni propusti, a od ovog Ministarstva nismo dobili objašnjenje zašto je na izveštaj o propustima stavljena oznaka tajnosti.

Zaštitnik građana: Hitan sastanak s odgovornima za kontrolu bezbednosti radnika na radu

Odgovornost osoba zaduženih za kontrolu bezbednosti radnika na radu preispitaće Zaštitnik građana Zoran Pašalić. On je juče, kako je saopšteno, povodom današnje tragične pogibije dvojice radnika na gradilištu Beograda na vodi, inicirao hitne sastanke sa predstavnicima nadležnih ministarstva, odnosno odgovornim osobama zaduženim za kontrolu bezbednosti radnika na radu.

"Zaštitnik građana je nadležnim organima ranije uputio dopise u kojima traži informacije o preduzetim radnjama nakon pogibije radnika u Narodnoj biblioteci i ulici Kneza Miloša. Takođe, nakon današnje pogibije radnika na gradilištu Beograd na vodi inicirao je hitne sastanke sa predstavnicima nadležnih ministarstava, konkretno sa odgovornim licima zaduženim za kontrolu bezbednosti radnika na radu", dodali su u Kancelariji Zaštitnika građana.

On će, kako je navedeno, pri dobijanju relevantnih informacija i utvrđivanja nepravilnosti koje su dovele do ovih tragedija, javnosti i predstaviti ključne nalaze.