Koliko su pouzdani finansijski izveštaji firmi?

Poslednji dan juna je rok za sva preduzeća u Srbiji da Agenciji za privredne registre predaju godišnje finansijske izveštaje o svom poslovanju. Međutim, iz Saveza računovođa i revizora Srbije za Insajder.net ističu da zbog lošega zakona ti finansijski izveštaji ne oslikavaju pravo stanje preduzeća. Uz sve to, svake godine se događa da, uprkos tome što je to zakonska obaveza, oko 30.000 preduzeća ne podnese finansijske izveštaje.

Za generalnog sekretara Saveza računovođa i revizora Srbije Peru Škobića 90 odsto finansijskih izveštaja nije pouzdano.

"U najvećem delu su nepouzdani i nekvaliteni. Finansijski izveštaji su sastavljeni po principu ‘kako gazda kaže’ jer računovođa za njih ne odgovara. Gazda firme odgovara, ali nikakve kontrole nema. Prema tome, sve se svodi na to da se izveštaji predaju APR-u i tu se sve završava, a šta je u njima, to je druga priča", kaže Šković za Insajder.net.

Sve ovo je, kako dodaje Šković, moguće jer imamo loš Zakon o računovodstvu.

"Mi smo imali situaciju da u 2014. oko 30.000 firmi nije predalo finansijske izveštaje, a u 2015. čak 36.000 firmi to nije uradilo. To je trećina preduzeća u Srbiji. Prema tome, jasno je kakvo imamo finansijsko izveštavanje", navodi Šković.

Prema najavama iz Agencije za privredne registre, ova situciju mogla bi da se promeni. Iz Agencije najavljuju podnošenje tužbi za privredni prekršaj protiv svih koji ne predaju finansijske izveštaje.

"Zaključno s 2013. mi smo podnosili prijave za privredni prestup samo protiv društava koja su imala promet veći od 500.000 dinara. Među 30.000 koji obično ne podnesu izveštaj, prosečno je svake godine bilo oko 1.500 onih koji su imali promet veći od 500.000. Tužilaštvo je smatralo da je ispod te sume mala društvena šteta i nije želeo da pokreće sudski postupak protiv takvih lica", kaže Ružica Stamenković iz Agencije za privredne registre.

Prema njenim rečima, ta praksa sada je promenjena.

"Počev od 2014, kada je stupio na snagu novi Zakon o računovodstvima, Tužilaštvo je promenilo stav po tom pitanju i mi smo sada u fazi podnošenja 30.000 prijava protiv onih koji nisu dostavili finansijske izveštaje za 2014. Do kraja godine počećemo da podnosimo i prijave protiv onih koji nisi podneli finansijski izveštaj za 2015", navela je Stamenković.

Prema Zakonu o računovodstvu, kazna za nepodnošenje finansijskog izveštaje kreće se od 100.000 do tri miliona dinara.