Komisija: Tek ćemo analizirati da li Prointer ima monopol

Komisija za zaštitu konkurencije najavila je da će u narednom periodu izvršiti analizu tržišta trgovine softverima i računasrkom opremom u Srbiji. Komisija je u odgovoru na pitanja Insajdera zbog čega nije ispitala da li firma Prointer ima monopolski položaj u ovoj oblasti, istakla da će sprovesti analizu a posebnu pažnju posvetiti „ tržištu javnih nabaki“. Prema istraživanju Insajdera, kompanija Prointer koja se bavi ugradnjom softvera i računarskom opremom, u prethodne tri godine uvećala je svoje prihode 34 puta. Najveći broj poslova dobila je putem javnih nabavki od državne uprave i javnih preduzeća. 

Prointer

Komisija za zaštitu konkurencije kaznila je prošle nedelje kompaniju Prointer sa 6,7 miliona dinara jer je preuzela 100 odsto kapitala firme Alti bez njene saglasnosti.

U rešenju o utvrđivanju neprijavljene koncentracije navodi se da nema monopola pošto  je „ firma Alti orjentisana na maloprodaju a Prointer ka pravnim licima koja kupuju računarsku opremu za sopstvene potrebe i vrše uvođenje poslovnih programskih rešenja“

Komisija je iznela podatke da kompanija Alti ima udeo od 19 odsto na tržištu prodaje računarske opreme a 11 odsto na tržištu prodaje audio i video proizvoda.

Ipak, u rešenju Komisije o koncentraciji koja je nastala kupovinom Altija od strane kompanije Prointer, nema podataka o tome koliki udeo na tržištu prodaje i uvođenja poslovnih programskih rešenja ima Prointer.

Na pitanje novinara Isnajdera zbog čega ti podaci nisu objavljeni, Komisija je odgovorila da će to tek biti predmet analize.

„Komisija za zaštitu konkurencije namerava da u narednom periodu izvrši dodatnu analizu uslova konkurencije na tržištu trgovine na veliko softverima i računarskom opremom. Komisija će posebnu pažnju posvetiti segmentima koje sprovedeni postupak nije obuhvatio, jer nisu predstavljali relevantno tržište, kao što je na primer tržište javnih nabavki“, navodi se u odgovoru Insajderu.

Kompanija Prointer je u poslednje tri godine višestruko uvećala svoje prihode. Na zvaničnom sajtu kompanije kao najveći klijenti se navode državna preduzeća poput Telekoma, EPS-a, Jugoimporta, Uprave carina, dok je Deleze jedini veliki klijent iz privatnog sektora.

Tokom 2012. Prointer pobedio na jednom, a 2016. na 150 tendera - od uvođenja informacionih sistema do nabavke štampača i tonera.

Još 2015. ova kompanija je kupila 50 odsto kapitala kompanije Alti u okviru koje posluje  maloprodajni lanac WinWin. Tu kupovinu Komisija za zaštitu konkurencije je odobrila po hitnom psotupku.

Međutim, za preuzimanje 100 odsto kapitala do koga je došlo  1. juna 2016, Komisija je saznala iz pitanja koje su joj uputili novinari Insajdera. Zbog toga je krajem godine pokrenut postupak ispitivanja neprijavljene koncentracije.

U rešenju koje je doneto prošle nedelje Komisija je kaznila Prointer zbog neprijavljivanja kupovine 100 odsto kapitala firme Alti sa 6,7 miliona dinara, odnosno nešto više od 55 hiljada evra. 

Dok je Komisija sprovodila postupak ispitivanja da li je ovo pripajanje dovelo do monopola, samo u prvih pet meseci ove godine Prointer je s državnim organima i javnim preduzećima sklopio ugovore za skoro 40 novih nabavki, vrednosti preko tri miliona evra. 

Nakon preuzimanja Altija, Prointer kupio i Eurosalon fabriku

Od predstavnika opozicije već godinama se mogu čuti tvrdnje da  je celokupno IT tržište Srbije stavljeno pod monopol Prointera a da iza ove firme stoje bliski saradnici predsednika Srbije Aleksandra Vučića i predsednika FSS Slaviše Kokeze.

Vlasnik Prointera je Slobodan Kvrgić a u njegovom vlasništvu su i firme Prointer System, Prointer Web, Halcom Prointer, Iskratel Prointer.

U kompaniji Energosoft iz Novog Sada, koja se takođe bavi informacionim sistemima, Kvrgić je direktor.

Godine 2015. osnovana je kompanija Prointer doo Banjaluka, čiji je suvlasnik beogradski Prointer.  

Prema istraživanju Insajdera, Prointer je preko firme Alti,  početkom jula 2017. za 915 000 evra kupio i kompaniju Eurosalon fabrika čije je vlasnik bio Slaviša Kokeza,predsednik Fudbalskog saveza Srbije i član SNS.

Zanimljivo je da je Slaviša Kokeza upravo od vlasnika Altija i Prointera Slobodana Kvrgića, samo dve i po godine ranije kupio istu tu fabriku ali za pet puta manje novca, odnosno za 191 000 evra.