Kosovo - godina raspleta (VIDEO)
Odluka koju će predstavnici vlasti morati da donesu kada je u pitanju status Kosova biće politički teška, ali važna zbog budućnosti Srbije.
Srbija na Kosovu faktički nema nikakvu vlast još od 1999. kada je bivši predsednik Slobodan Milošević posle tromesečnog NATO bombardovanja pristao na potpisivanje Kumanovskog sporazuma kojim se praktično odrekao tog dela Srbije. Predstvanici svake vlade Srbije, međutim, i pored svih činjenica godinama obmanjuju javnost i ignorišu realnost.
Kosovo je deo Srbije, ali samo na papiru odnosno u Ustavu Srbije. Država Srbija nema nikakvu kontrolu na tom delu teritorije. Takav status je najveći problem upravo za Srbe koji su ostali da žive na Kosovu - bez elementarnih sloboda i uslova za život. Kako je pokazalo istraživanje Insajdera, upravo do njih ne stiže pomoć koja im je namenjana iz budžeta Srbije.
Status kvo, koji traje već 19 godina, najviše odgovara, pojedincima i kriminalnim grupama, srpskim i albanskim, koji se u javnosti predstavljaju kao najveće patriote dok međusobno nesmetano sarađuju.
Tačno pre deset godina oni koji su danas na vlasti bili su na ulicama Beograda protestujući protiv jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova. Danas kao predstavnici vlasti moraće da donesu odluku koja svakako neće biti opšteprihvaćena.
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić bio je portparol SPS-a u vreme Slobodana Miloševića, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić visoki funkcioner Srpske radikalne stranke. Obojica su zaokret ka proevropskoj politici napravili 2008. godine.
Godinu raspleta za Kosovo obojica dočekuju na funkcijama.
Brisel, po svemu sudeći, baš u ovoj godini očekuje obavezujući dokument kojim bi se označio kraj pregovora Beograda i Prištine uz posredovanje Evropske unije.
Da je ovo godina raspleta jasno je i iz izjava predstavnika vlasti.
„Godina u kojoj bi moglo da se pronađe dugoročno rešenje za Kosovo“, izjava je premijerke Ane Brnabić koja spada u najeksplicitnije.
Gotovo identičan stav izneo je i predsednik Kosova Hašim Tači.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić juče je rekao da za Kosovo postoji nekoliko modela, a da su najbolji oni koje bi i jedni i drugi teško progutali.
Kada je Priština u pitanju – cilj im je sporazum sa Beogradom koji će nezavisnom Kosovu doneti stolicu u Ujedinjenim nacijama. „Godinu raspleta“ rukovodstvo u Prištini dočekuje sa nekoliko neispunjenih uslova – to su pre svega nedvosmislena podrška međunarodnom sudu za zločine OVK i formiranje Zajednice sprskih opština. Na ključnim funkcijama na Kosovu su ljudi koji su devedesetih bili istaknuti pripadnici OVK – predsednik Hašim Tači i premijer Ramuš Haradinaj.
Akteri su već dvadeset godina, može se reći- isti, ali danas, bar deklarativno, zastupaju potpuno drugačije političke stavove.