Marko Blagojević za Insajder o KC Niš: Nema nevinih, samo krivih i krivljih (VIDEO)

Direktor Kancelarije za javna ulaganja, Marko Blagojević najavio je da će kompletni radovi na rekonstrukciji Kliničkog centra Niš biti gotovi do kraja godine. Na pitanje novinara Insajdera ko je odgovoran za to što su probijeni svi rokovi za otvaranje ovog centra, Blagojević je rekao da u ovom slučaju “nema nevinih samo krivih i krivljih”. On je potvrdio da će uskoro biti srušen jedan od zidova rekonstruisanog Kliničkog centra Niš kako bi mogao da bude unet aparat za magnetnu rezonancu.

Marko Blagojević

Građani Niša, prema rečima aktuelnog ministra zdravlja, trebalo je da se leče u ovom Kliničkom centru još početkom prošle godine. Dve godine kasnije, klinički centar nije gotov, a za unapred planiranu rezonancu čak nije bilo previđeno ni kako će biti uneta.

Da će zid rekonstruisane zgrade niškog Kliničkog centra biti srušen kako bi bila uneta oprema, odnosno magnetna rezonanca, objavio je nedavno niški portal Južne vesti.

Marko Blagojević u izjavi za Insajder potvrđuje ovu informaciju dodajući da je problem u, kako je naveo, nesavršenostima projekta koji potiče iz 2005. godine.

“Istina je da je deo jednog zida morao biti porušen kako bi u prostoriju mogao da bude unet aparat za magnetnu rezonancu. Prosto, radi se o tome da u projektu nije bio predviđen put unosa te opreme, a bilo je predviđeno da upravo ta oprema bude u toj prostoriji”, kaže Blagojević.

U konkretnom slučaju, kako Blagojević navodi, radi se o rušenju dela zida od dva metra puta dva metra nakon čega će umesto tog zida na tom mestu biti vrata.

“Kako će tu biti vrata, više neće morati da se rade takve vrste intervencija kada je, na primer potrebno raditi servisirati ili zameniti aparat za magnetnu rezonancu”, dodao je Blagojević.

Na pitanje novinara Insajdera čiji je propust to što aparat za magnetnu rezonancu ne može da bude unet, Blagojević odogovara: “Propust projektanta koji nije bio registrovan na vreme”.

Prema rečima Blagojevića, ovo nije jedini propust u projektu.

“I to je problem, i takvih propusta je bilo puno, pa pre svega tim propustima i nesavršenostima projektne dokumentacije može da se pripiše i kašnjenje svih radova na Kliničkom centru u Nišu”, dodaje Blagojević.

Izvođači plaćaju penale, ali ima odgovornosti i s naše strane

Upravo o probijanju rokova i krivcima za kašnjenje radova na rekonstrukciji niškog kliničkog centra govorio je u maju ministar zdravlja zdravlja Zlatibor Lončar.

On je rekao “da ga boli glava zbog javašluka i da će odgovarati svi koji su odgovorni za kašnjenje i što se krade novac od građana Srbije".

Na pitanje novinara redakcije Insajdera da li su u međuvremenu izrečene bilo kakve sankcije i da li je utvrđena odgovornost pojedinaca za probijanje rokova kako je najavio ministar zdravlja, Blagojević navodi da se ne radi o sankcijama jer u ovom slučaju “nema nevinih samo krivih i krivljih”.

“Ne radi se o sankcijama. Niti može biti govora o sankcijama. Postoji ugovor kojim su definisana prava i obaveze i jedne i druge strane i naručioca i izvođača. Između ostalog, definisano je i na koji način se utvrđuje odgovornost za kašnjenje i koje su posledice. Ovde nema nevinih, ima krivih i ima krivljih. I upravo to će da se reflektuje na konačan ishod procene i konačno da li će i ko kome plaćati za kašnjenja, shodno tome, čija je kašnjenje krivica” dodao je Blagojević.

Na konkretno pitanje da li će izvođači radova platiti penale, Blagojević navodi da hoće, ali ne samo oni.

“Izvođači radova će platiti penale i tu apsolutno nema nikakvih dilema, ali će istovremeno i naša strana, kada se završi sav nadzor, snositi deo finansijske odgovornost”, zaključio je Blagojević.

Podsetimo, kako je Insajder ranije pisao, više od decenije je prošlo od dobijanja 150 miliona evra kredita Evropske investicione banke. Tada je najavljena rekonstrukcija četiri klinička centra, a rok da to bude učinjeno je bio pet godina. Trenutno se obnavlja samo jedan, i to ovaj u Nišu, a i to kasni.

U radove na ovom objektu uloženo je 32 miliona evra, a najavljivano je da će isto toliko koštati i opremanje ustanove.

Na projektu rekonstrukcije i realizacije Kliničkog centra u Nišu, angažovana je italijanska kompanija „Inso”, koja je s najpovoljnijom ponudom pobedila na tenderu 2013. Od tada ova kompanija posluje u Srbiji, a deo je italijanske grupacije „Condotte S.p.A.“.

Direktor Kliničkog centra u Nišu Zoran Radovanović je rekao i da kompanija Inso prilikom radova na Kliničkom centru sarađuje s "još dvadeset, trideset podizvođača, delom i iz Srbije".

Izvor: Insajder

Sporan tender za nabavku opreme za KC Niš

Osim probijenih rokova za završetak radova na objektu, problem se javio i s nabavkom medicinske opreme za KC Niš.

Tačnije, kako je pisao Insajder, celokupna oprema je nabavljena putem javne nabavke koju je Komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki proglasila nezakonitom.

Uprkos tome, Ministarstvo zdravlja nije raskinulo ugovor o nabavci opreme.

Nabavka opreme za Klinički centar u Nišu od početka je pod lupom javnosti pre svega zbog činjenice da je u okviru jednog tendera raspisana nabavka celokupne medicinske opreme, od bolničkih kreveta, pa do skenera i magnetne rezonance.

Posao je za 12,2 miliona evra dobila kineska kompanija China Sinopharm.